استراتژی استاپ هانتینگ (Stop Hunting)

یکشنبه 23 تیر 1398 - 13:49

بازار فارکس به خاطر معاملات اعتباری سریعاً به محبوب‌ترین بازار برای نوسان گیران تبدیل شده. معمولاً در بازارهای سهام سرمایه‌گذاران می‌توانند از اهرم یک‌به‌دو، در بازار آپشن از اهرم یک‌به‌ده و در بازار آتی از اهرم یک‌به‌بیست استفاده کنند. اما در بازار فارکس اهرم می‌تواند یک به پانصد هم باشد. این یعنی معامله‌گر بازار فارکس می‌تواند تنها با ده دلار معامله‌ای به ارزش پنج هزار دلار را مدیریت کند. همان‌طور که می‌دانید اهرم می‌تواند ریسک معاملات را بالا ببرد و در عین حال که سود زیادی را نصیب معامله‌گر کند، می‌تواند کل حساب معامله‌گر را هم بسوزاند.

اکثر معامله‌گران حرفه‌ای از اهرم‌های زیر یک‌به‌ده استفاده می‌کنند، تا از ریسک‌های غیر ضروری دوری کنند. با این حال فرقی ندارد که معامله‌گر حرفه‌ای باشد یا آماتور، همه از دستور حد ضرر استفاده می‌کنند. دستور حد ضرر علاوه بر محدود کردن ریسک معاملات به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا دوباره فرصتی برای حضور در بازار داشته باشند. این در حالی است که در بازارهای سهام شما می‌توانید سهام خریداری شده را تا مدت‌زمان طولانی نگه دارید، اما در بازار فارکس به خاطر اهرم‌های استفاده شده، امکان باز نگه داشتن معاملات در طولانی‌مدت وجود ندارد.

به خاطر همین ویژگی غیر معمول بازار فارکس، استاپ هانتینگ یکی از پدیده‌های رایج بازار است. شاید در ابتدا شنیدن استاپ هانتینگ ناخوشایند باشد، اما در واقع چنین معاملاتی قانونی هستند. استاپ هانتینگ چیزی نیست جز حذف معامله‌گران بازنده از بازار. در واقع سرمایه‌گذاران بزرگ می‌توانند تشخیص دهند که حد ضرر معامله‌گران خرد در کدام محدوده قرار گرفته و بر اساس همین پیش‌بینی با ایجاد نوسانات غیرعادی سعی می‌کنند دستورات خرید یا فروش ضعیف در بازار را نابود کنند.

از آنجایی که ذهن انسان عادت به انتخاب اعداد رُند دارد، معمولاً اکثر دستورات حد ضرر در اطراف نرخ‌های رُند قرار می‌گیرند. نرخ‌های رُند، نرخ‌هایی هستند که به “۰۰” یا “۵۰” ختم می‌شوند. به طور مثال اگر جفت ارز EURUSD در ۱٫۱۲۷۰ معامله می‌شود، دستورات حد ضرر اکثر معامله‌گران در محدوده ۱٫۱۳ دلار خواهد بود نه ۱٫۱۳۱۷٫ این یعنی معامله‌گران خرد باید سعی کنند دستورات حد ضرر را در سطوحی غیر معمول قرار دهند. در اینجا فرصتی برای سود بردن از استاپ هانتینگ وجود دارد. فعال شدن دستورات حد ضرر می‌تواند فرصت معاملاتی خوبی را برای نوسان گیران کوتاه‌مدت ایجاد کند.

استراتژی استاپ هانتینگ (Stop Hunting)

استراتژی استاپ هانتینگ خیلی ساده است و تنها به یک نمودار قیمتی و یک اندیکاتور تکنیکال نیاز دارید. به طور خلاصه شما باید در نمودار یک ساعته نرخ رُند را پیدا کند و به فاصله ۱۵ پیپ از آن دو خط افقی رسم کنید. یکی ۱۵ پیپ بالاتر از نرخ رُند و دیگری ۱۵ پیپ پایین‌تر از نرخ رُند. به طور مثال اگر جفت ارز EURUSD در حال نزدیک شدن به نرخ ۱٫۱۳ دلار است، شما باید دو خط افقی در ۱٫۱۳۱۵ و ۱٫۱۲۸۵ رسم کنید.

این محدوده ۳۰ پیپی محدوده معامله یا محدوده قرمز است و به احتمال زیاد اکثر دستورات حد ضرر معامله‌گران خرد در این محدوده قرار گرفته است. تئوری استاپ هانتینگ بر این ایده بنا شده که با نزدیک شدن بازار به اعداد رُند، معامله‌گران بزرگ بازار سعی خواهند کرد تا دستورات حد ضرر در آن محدوده را فعال کنند. از آنجایی که بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز است، تعداد دستورات حد ضرر در اطراف نرخ رُند معلوم نیست. با این حال به طور کلی می‌توان گفت که اگر EURUSD به ۱٫۱۳ دلار سقوط کند، معامله‌گران کوتاه‌مدت می‌توانند با دو معامله فروش از ۱٫۱۳۱۵ وارد بازار شوند و حد ضرر را به فاصله ۱۵ پیپ در ۱٫۱۳۳۰ دلار قرار دهند. اگر بازار نتواند سریعاً نرخ رُند را بشکند به احتمال زیاد سیگنال معاملاتی عمل نخواهد کرد. اما اگر بازار به ۱٫۱۳ دلار برسد، معامله اول فروش با ۱۵ پیپ سود در ۱٫۱۳ دلار بسته خواهد شد و حد ضرر معامله دوم هم به نقطه سر به سر منتقل خواهد شد و در نهایت در ۱٫۱۲۸۵ دلار بسته خواهد شد.

به غیر از نمودار قیمتی، معامله‌گر باید از اندیکاتور میانگین متحرک هم در نمودار یک ساعته استفاده کند. میانگین متحرک ساده ۲۰۰ ساعته می‌تواند برای این کار مناسب باشد. در واقع برای اینکه بتوانید از استراتژی استاپ هانتینگ استفاده کنید، باید حتماً معامله خود را در جهت روند انجام دهید. یعنی اگر روند نزولی باشد (قیمت زیر میانگین ۲۰۰ باشد) باید به دنبال معامله فروش و اگر روند صعودی باشد (قیمت بالای میانگین ۲۰۰) باید به دنبال معامله خرید باشید.

استاپ هانتینگ در نمودار یک ساعته EURUSD

استاپ هانتینگ در نمودار یک ساعتهEURUSD

در نمودار یک ساعته EURUSD شاهد هستیم که به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ ساعته عبور کرده و روند نزولی است. جفت ارز به سمت ۱٫۱۳ نشانه رفته است. در اینجا باید سریعاً محدوده معامله را مشخص کنیم. برای این کار دو خط افقی به فاصله ۱۵ پیپ از نرخ رُند ۱٫۱۳ دلار رسم می‌کنیم. با رسیدن EURUSD به ۱٫۱۳۱۵ دو معامله فروش EURUSD باز می‌کنیم. حد ضرر هر دو معامله ۱٫۱۳۳۰ دلار است. با شکست ۱٫۱۳۱۵ و فعال شدن دستورات فروش (علامت ضربدر)، حد سود معامله اول را ۱٫۱۳ (نرخ رُند) در نظر می‌گیریم و حد سود معامله دوم را هم در ۱٫۱۲۸۵ قرار می‌دهیم. همین‌که بازار به ۱٫۱۳ دلار رسید معامله اول با ۱۵ پیپ سود بسته می‌شود و حد ضرر معامله دوم را هم به نقطه سر به سر انتقال می‌دهیم. در نهایت معامله دوم هم با رسیدن به ۱٫۱۲۸۵ دلار بسته می‌شود.

استاپ هانتینگ در نمودار یک ساعته USDJPY

استاپ هانتینگ در نمودار یک ساعته USDJPY

در نمودار یک ساعته USDJPY روند جفت ارز متمایل به صعودی است و بازار در بالای میانگین متحرک ساده ۲۰۰ ساعته قرار دارد. نرخ رُند ۱۱۱٫۵۰ را در نظر بگیرید. محدوده معامله را رسم می‌کنیم. یعنی دو خط به فاصله ۱۵ پیپ در بالا و پایین ۱۱۱٫۵۰ رسم کنید. محل ورود به معامله خرید USDJPY سطح ۱۱۱٫۳۵ و حد سود نهایی بازار هم ۱۱۱٫۶۵ است. همین‌که بازار به ۱۱۱٫۳۵ رسید (علامت ضربدر قرمز) دو معامله خرید با حد ضرر ۱۱۱٫۲۰ باز کنید. حد سود معامله اول در ۱۱۱٫۵۰ قرار دارد و حد سود معامله دوم هم ۱۱۱٫۶۵ است. همان‌طور که در نمودار یک ساعته هم دیده می‌شود، بازار با نزدیک شدن به نرخ رُند ۱۱۱٫۵۰ با فشار فروش مواجه شده است، این همان دستورات فروش ضعیف است. با شکسته شدن ۱۱۱٫۵۰ حد ضرر فروشندگان خرد فعال شده و بازار به راحتی تا ۱۱۱٫۶۵ حرکت کرده است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید