اگر نگران رکود اقتصادی یا حباب بودیم، چگونه در بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

یکشنبه 28 مهر 1398 - 12:21

هر چند که رشد اقتصادی آمریکا ادامه دارد و رشد اشتغال هم خوب بوده اما اخیراً حرف‌های زیادی در رابطه با رکود اقتصادی زده شده است و بسیاری از تحلیلگران و صاحب‌نظران نگران‌اند. سرمایه‌گذاری کسب‌وکار و اطمینان مصرف‌کنندگان افت کرده و شک و تردیدها نسبت به آینده تشدید شده است. در همین حال بازار اوراق قرضه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اندیکاتورها در پیش‌بینی رکود اقتصادی هم با پدیده “منحنی بازدهی معکوس” مواجه است. همچنین سیاست‌گذاران هم در تلاش‌اند تا از اقتصاد آمریکا حمایت کنند. فدرال رزرو آمریکا در حال کاهش نرخ‌های بهره است و دولت آمریکا هم به دنبال کاهش مالیات هاست. این اتفاق می‌تواند برای سایر اقتصادها هم بیفتد.
سؤالی که در چنین شرایطی ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده این است که وقتی اقتصاد بزرگ دنیا به سمت رکود در حرکت است، چگونه باید از پول و سرمایه خود محافظت کرد. رکود اقتصادی باعث سقوط دارایی‌های ریسکی مثل سهام می‌شود و همین ترس و نگرانی باعث شده تا سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن باشند.
پاسخ کوتاه برای این سؤال این است که به برنامه بلندمدت سرمایه‌گذاری خود بچسبید و نوسانات روزانه را جدی نگیرید! شاید این حرف ترسناک باشد، اما تجربه ثابت کرده که این بهترین استراتژی است. بسیاری از سرمایه‌گذاران پول خود را وارد بازارهای مالی کرده‌اند. در آمریکا اکثر مردم به کمک شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار فعالیت می‌کنند و تقریباً نیمی از خانوارهای آمریکایی یا به طور مستقیم یا به طور غیر مستقیم در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اکثر دارایی‌های مالی که توسط خانوارهای آمریکایی نگه‌داری می‌شود، توسط مدیران مالی حرفه‌ای مدیریت می‌شوند. اما همچنان خانوارهای آمریکایی موظف هستند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری را خودشان اتخاذ کنند. متأسفانه بسیاری از این افراد سرمایه‌گذار خوبی نیستند و هر چه تعداد معاملاتشان بیشتر می‌شود، عملکردشان بدتر می‌شود.
یکی از دلایل اصلی عملکرد ضعیف سرمایه‌گذاران بی‌تجربه این است که اثر روحی و روانی ضرر بر روحیه افراد دو برابر سرخوشی ناشی از کسب سود است. به همین دلیل سرمایه‌گذار بی‌تجربه‌ای که ضرر می‌کند، تلاش می‌کند تا سریعاً آن را جبران کند. همه ما وقتی‌که با وضعیت خطرناکی مواجه می‌شویم، سعی می‌کنیم تا سریعاً فرار کنیم. اما درست مثل فرار از یک خرس خشمگین، خروج از بازار نزولی هم می‌تواند مهلک باشد. معمولاً خروج از بازار نزولی (در بازار سهام) باعث می‌شود که در قیمت‌های پایین‌تری فروشنده باشیم و در بازگشت‌های صعودی هم از قیمت‌های بالاتری خریداری کنیم.

از حباب یا رکود اقتصادی نترسید! نفس عمیقی بکشید و به استراتژی خود بچسبید!

برای رسیدن به موفقیت مالی نیازی نیست که دکترای مدیریت مالی یا اقتصاد داشته باشید. شما می‌توانید تنها با رعایت قوانین بازی به هدف خود برسید. اول از همه شتاب زده عمل نکنید و به حرف و حدیث‌ها در رابطه با حباب یا رکود اقتصادی تمرکز نکنید. اگر برای سرمایه‌گذاری خود استراتژی دارید، به آن پایبند باشید. اما اگر استراتژی سرمایه‌گذاری ندارید، حتماً نگاهی به چک لیست زیر بیندازید:

  1. اهداف سرمایه‌گذاری که شفاف، قابل‌اندازه‌گیری و واقعی هستند را تعریف کنید. به طور مثال هدف شما می‌تواند بازنشستگی در ۲۰ سال آینده با سطح رفاه فعلی باشد. اگر هدفی نداشته باشید شاید سرمایه زیادی جمع کنید، اما اگر برنامه‌ای برای خرج کردن آن نداشته باشید، چه فرقی می‌کند که حساب گنده بانکی داشته باشید یا حسابتان خالی باشد؟
  2. میزان تحمل ریسک خود را مشخص کنید. افرادی که در ۲۰ تا ۳۰ سالگی وارد بازار می‌شوند، می‌توانند ریسک بیشتری را تحمل کنند. اما اگر فاصله کمی با دوره بازنشستگی دارید، خیلی ریسک نکنید.
  3. به سبد دارایی تنوع دهید. به‌طورکلی دارایی‌های ریسکی مثل سهام می‌توانند بازدهی بیشتری در پی داشته باشند. در عین حال دارایی‌های امن‌تر مثل اوراق قرضه یا طلا می‌توانند زمانی که شرایط رو به وخامت گذاشت عملکرد بهتری داشته باشند. پس بهتر است که همیشه سبد دارایی خود را بین دارایی‌های ریسکی و امن تقسیم کنید. شما می‌توانید با توجه به روند کلی بازارهای مالی سبد دارایی خود را متنوع کنید. به طور مثال وقتی بازار سهام روند صعودی قوی دارد، بهتر است که سهام بیشتری نسبت به سایر دارایی‌های نگه‌داری کنید. یا زمانی که ریسک‌های سیاسی تشدید شدند، خرید و نگه‌داری طلا یا ارزهای خارجی باید اولویت بیشتری نسبت به خرید سهام داشته باشند.
  4. حتی در دوره‌های رکود اقتصادی هم از سبد دارایی خود حمایت کنید. سعی کنید در دوره‌های رکود اقتصادی تا جایی که امکان دارد پول برای افزایش دارایی‌های خود کنار بگذارید.
  5. هر سال یک بار سبد دارایی خود را در جهت رسیدن به اهداف بلندمدت خود تغییر دهید. این تغییر و تنظیم سالانه سبد دارایی می‌تواند تأثیر قوی بر عملکرد شما در بازار بگذارد. به طور مثال شاید سهام شرکت‌هایی که خریداری کرده‌اید رشد کرده باشند و سهم بیشتری در سبد شما داشته باشند. در چنین شرایطی بهتر است که بخشی از سودهای به دست آمده را تثبیت کنید، تا تعادل دوباره به سبد دارایی بازگردد.
  6. رکود و ترکیدن حباب در کوتاه‌مدت ترسناک است، اما در بلندمدت یک فرصت خوب برای سرمایه‌گذاری است. اگر سرمایه‌گذار هستید و بلندمدت کار می‌کنید، باید تنها خریدار باشید و صبر کنید! نوسان گیری نمی‌تواند در بلندمدت کمکی به شما بکند. هدف سرمایه گذار افزایش دارایی مثل سهام، طلا یا ارز است، نه کسب درآمد ماهانه!

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید