بخش دوم: چگونه خلاف جمع معامله کنیم؟

یکشنبه 10 آذر 1398 - 10:22

حتماً برای شما هم پیش آمده که از شکست قطعی یک سطح کلیدی اطمینان داشته‌اید و پیش‌بینی می‌کردید که بازار کف یا اوج قیمتی جدیدی را ثبت خواهد کرد، اما وقتی‌که وارد معامله شدید، بازار در خلاف جهت شما حرکت کرده است! عبور بازار به بالای یک مقاومت یا زیر حمایت نمی‌تواند به معنی شکست قطعی آن باشد و اگر بازار در کندل های بعدی نتواند موقعیت خود را در بالای مقاومت یا زیر حمایت حفظ کند، شکست جعلی روی خواهد داد. شکست جعلی یعنی شکست یک سطح کلیدی قطعی نبوده و بازار دوباره به زیر مقاومت یا بالای حمایت بازگشته است. هر چند که نمی‌توان شکست جعلی را با دقت بالایی پیش‌بینی کرد، اما اگر می‌خواهید از بازگشت‌های بازار معامله کنید و بر خلاف جمع فکر کنید، باید دانش خود را در زمینه شکست‌های جعلی گسترش دهید.
شکست‌های جعلی خیلی راحت می‌توانند معامله‌گر را به دام خود بیندازند. در شرایط عادی افتادن به دام شکست‌های جعلی اجتناب‌ناپذیر است. این اتفاق برای همه می‌تواند بیفتد. معامله گران حرفه‌ای در معاملات خود همیشه از دستور حد ضرر استفاده می‌کنند، به همین دلیل درصورتی‌که به دام شکست جعلی بیفتند، با ضرر محدود و از پیش تعیین شده‌ای از بازار خارج خواهند شد. اما معامله‌گرانی که از حد ضرر استفاده نمی‌کنند، شاید دیگر هیچ‌وقت فرصت معامله دیگری به دست نیاورند، مگر اینکه دوباره حساب خود را شارژ کنند!
فرض کنید که بازار به یک مقاومت نزدیک شده و در نگاه اول همه‌چیز برای شکست قطعی این مقاومت مهیاست. گروه زیادی از معامله گران تازه‌کار وارد بازار می‌شوند و سریعاً بدون تائید شکست قطعی مقاومت اقدام به خرید می‌کنند. دستورات خرید آن‌ها نقدینگی لازم برای ورود فروشندگان بزرگ به بازار را فراهم می‌کند. وقتی‌که معامله گران مطلع می‌شوند که به دام شکست جعلی افتاده‌اند، یا سریعاً معاملات خود را می‌بندند و یا منتظر فعال شدن دستور حد ضرر می‌مانند. بستن معامله خرید همان معامله فروش است! به این ترتیب فشارهای فروش تشدید می‌شوند و حرکت نزولی عمیقی در بازار مشاهده می‌شود.

معامله‌گر حرفه‌ای جدا از جمع کار می‌کند

اگر احساس می‌کنید که همیشه با جمع معامله می‌کنید و با زیان از بازار خارج می‌شوید، شاید بهتر باشد که هر چه زودتر کاری بکنید. بازار اغلب اوقات به‌گونه‌ای عمل می‌کند که شکست‌های جعلی و حرکات قیمتی غیر واقعی را به نمایش بگذارد و همین‌که جمعی از معامله گران تازه‌کار وارد معامله شدند، عکس آن‌ها عمل کند. ریچارد وایکوف از بزرگان معامله‌گری در این رابطه گفته، “درست همانند یک نویسنده، گروهی از فعالین بازار سعی می‌کنند تا بر طرز فکر عموم مردم تأثیر بگذارند و آن‌ها را متقاعد کنند که بازار در یک روند مشخص و قطعی در حال حرکت است، درحالی‌که روند اصلی سهم عکس آن است.”
اگر شما هم بتوانید مثل یک مخالف جمع فکر کنید، به‌مرور زمان به‌سادگی خواهید توانست شکست‌های جعلی را تشخیص دهید و حتی از آن‌ها سود کنید. معامله‌گری که مخالف جمع حرکت می‌کند تنها به فرصت‌های معاملاتی که با استراتژی او همخوانی دارند فکر نمی‌کند. او به این‌که جمع چه فکر می‌کند هم می‌اندیشد. درک این‌که جمع چه فکر می‌کند، می‌تواند بسیاری از فرصت‌های معاملاتی خوب را از بد جدا کند. متأسفانه معامله گران آماتور درک درستی از این موضوع ندارند و به همین دلیل شکست‌های جعلی بیشتر برای معامله گران حرفه‌ای ثمربخش است. معامله‌گر حرفه‌ای با تشخیص شکست جعلی خیلی ساده وارد بازار می‌شود و مطمئن است که فشارهای عرضه و تقاضای بازار به نفع او در حال تغییر هستند.

مثال: شکست جعلی در قالب پین بار (Pin Bar)

به نمودار زیر نگاه کنید. نمودار چهارساعته USDJPY توانسته از ۱۰۹ عبور کند و حتی به محدوده ۱۰۹٫۳۰ واحدی برسد. اما کندل چهارساعته‌ای در بالای ۱۰۹ بسته نشده است. در اینجا گروه زیادی از معامله گران (جمع) به امید این‌که USDJPY از ۱۰۹ عبور خواهد کرد وارد معامله خرید شده‌اند. در زمانی که بازار به بالای این مقاومت عبور کرده بود، نمی‌شد به درستی تشخیص داد که شکست جعلی در حال رخ دادن است. اما می‌شد گفت که هنوز شکست قطعی نیست. باید کندل چهارساعته‌ای در بالای ۱۰۹ بسته می‌شد و کندل دوم هم در قالب یک کندل صعودی بسته می‌شد تا به ادامه حرکات صعودی خوش‌بین شد.

شکست جعلی نمودار USDJPY در قالب پین بار

به نوسانات USDJPY در اطراف ۱۰۹ و ۱۰۸ دقت کنید. تنها زمانی می توان شکست جعلی را شکار کرد که از هیجانات جمع دور بود.

شما باید همیشه در شکست سطوح کلیدی احتیاط کنید. منتظر بمانید تا نوع شکست مشخص شود. اگر نوع شکست قطعی بود، با بازگشت بازار به سطح کلیدی شکسته شده وارد معامله شوید. اگر شکست جعلی بود، بر خلاف جمع وارد معامله شوید. معامله گران پرایس اکشن همیشه از پین بار برای سیگنال یابی استفاده می‌کنند و خبر خوب برای معامله گران پرایس اکشن این است که پین بار خود یک نوع شکست جعلی است. در نمودار چهارساعته USDJPY بعد از اینکه شکست جعلی در قالب پین بار نمایان شد، بازار تا زیر ۱۰۸ سقوط کرده است.
اگر در معامله‌ای به دام شکست جعلی افتادید، منتظر بمانید تا حد ضرر معامله فعال شود و بعد از آن نفس عمیقی بکشید و دوباره بازار را بررسی کنید. شاید شکست جعلی که روی داده فرصت بهتری برای معامله باشد. همیشه توجه داشته باشید که شکست‌های جعلی زمانی قابل معامله هستند، که کندل مربوطه بسته شده باشد. در حین وقوع شکست جعلی نباید وارد معامله شوید. شکست‌های جعلی به شما کمک می‌کنند تا بهتر بتوانید بر خلاف جمع معامله کنید و در عین حال به شما کمک می‌کنند تا عادت کنید به جزئیات نمودار قیمتی توجه بیشتری داشته باشید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید