دیدیگاه های غلط در رابطه با تحلیل تکنیکال

یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 - 14:39

برخی از معامله گران و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی دیدگاه غلطی نسبت به تحلیل تکنیکال دارند. شایعات زیادی در رابطه با ناکار آمدی تحلیل تکنیکال وجود دارد. برخی مخالفین به خاطر سابقه آکادمیکی که دارند با تحلیل تکنیکال مخالفت می‌کنند. یعنی اگر معامله‌گر یا سرمایه‌گذار فارغ‌التحصیل رشته‌های اقتصادی یا مدیرت مالی باشد، چندان توجهی به مسائل تکنیکال ندارد و آن را نوعی قمار می‌داند.
برخی دیگر از فعالین بازار هم به طور تجربی وارد بازار شده‌اند و با استفاده نادرست از اندیکاتورهای تکنیکال زیان کرده‌اند و به همین خاطر با تحلیل تکنیکال مخالف هستند. حتی تبلیغات نادرست مثل کسب درآمدهای باور نکردنی و یا ثروتمند شدن یک شبه فقط با استفاده از یک استراتژی یا اندیکاتور باعث بدنامی تحلیل تکنیکال شده است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا شایعات غلطی که در رابطه با تحلیل تکنیکال وجود دارند را بررسی کنیم.

شایعه: تحلیل تکنیکال تنها برای نوسانات کوتاه بازار مناسب است.

استفاده از تحلیل تکنیکال برای معاملات کوتاه‌مدت زمانی رواج یافت که از کامپیوتر برای معامله استفاده شد. پیش از ورود کامپیوتر، معامله گران از قلم و کاغذ استفاده می‌کردند و آن زمان تنها از داده‌های روزانه می‌شد برای تحلیل و پیش‌بینی بازار استفاده کرد! این یعنی تحلیل تکنیکال از ابتدا برای معاملات و سرمایه‌گذاری های بلندمدت تعریف شده بود. در حال حاضر شما می‌توانید از تحلیل تکنیکال برای تمامی تایم فریم‌ها (Timeframes) استفاده کنید. تحلیل تکنیکال محدود به تایم فریم خاصی نیست. معمولاً توصیه می‌شود برای نوسان گیری روزانه در بازار فارکس از نمودار چهارساعته و در بازار سهام از نمودار روزانه استفاده شود.

شایعه: تنها اشخاص حقیقی از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند.

این حرف درستی نیست. بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌های سرمایه‌گذاری از تحلیل تکنیکال برای مدیریت سبد دارایی خود استفاده می‌کنند.

شایعه: درصد موفقیت تحلیلگران تکنیکال کمتر از تحلیلگران بنیادی است.

اگر می‌خواهید با تحلیل گران تکنیکال موفق آشنا شوید، تنها کافی است به تحلیل‌های تکنیکالی که منتشر می‌شوند نگاه کنید. حتی می‌توانید تحلیلگران موفق را در اینترنت جست‌وجو کنید تا معامله گران موفق تکنیکال را بشناسید. تحلیل تکنیکال نه تنها برای معامله گران خرد و بزرگ مناسب است، بلکه برای تحلیلگران بنیادی هم اهمیت زیادی دارد. شاید اطلاعات لازم برای تحلیل بنیادی به طور کامل در اختیار تحلیلگر بنیادی قرار نگیرد. در چنین شرایطی تنها تحلیل تکنیکال می‌تواند ابهامات به وجود آمده را برطرف کند.

شایعه: تحلیل تکنیکال خیلی ساده و سریع است.

بسیاری از افراد تازه وارد تنها با یک اندیکاتور بازار را تحلیل و معامله می‌کنند. این دسته از افراد وقتی ضرر کردند به جای یاد گرفتن اصولی تحلیل تکنیکال، اندیکاتور جدید یاد می‌گیرند! تحلیل تکنیکال می‌تواند در برخی موارد خیلی ساده باشد. اما در اکثر مواقع بازار پیچیده‌تر از آن است که تنها با نگاه کردن به نمودار، آن را تحلیل کرد. باید تحلیل تکنیکال را به طور جدی و عمیق یاد بگیرید و در زمان معامله هم از نظم و سیستم مدیریت پول شخصی خود هم استفاده کنید. تحلیل تکنیکال تنها بخشی از کار یک معامله‌گر حرفه‌ای است.

شایعه: نرم‌افزارهای آماده تحلیل تکنیکال به کسب درآمد آسان کمک می‌کنند.

نرم‌افزارهای آماده تحلیل تکنیکال تنها کمک می‌کنند تا الگوها و سیگنال‌های موجود در بازار را سریع تشخیص دهید. اما این بدین معنی نیست که با این الگوها می‌توان وارد معامله شد. این وظیفه معامله‌گر است که از نرم‌افزارهای آماده تنها برای بررسی و تحلیل جامع بازار استفاده کند. هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند به طور خودکار بازار را تحلیل کند و نتیجه تحلیل را در اختیار شما قرار دهد و شما تنها با یک کلیک سود کنید!

شایعه: همه اندیکاتورهای تکنیکال را می‌توان در هر بازاری مورد استفاده قرار داد.

در اکثر مواقع این حرف درست است. اما برخی از دارایی‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. سهام، آتی آپشن، کالا، اوراق قرضه و بازار ارز تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. به طور مثال شاید در بازارهای آتی و آپشن به دلیل منقضی شدن قرارداد، نوسانات تشدید شوند. یا الگوهای فصلی در بازار کالا که می‌توانند در اندیکاتورها نویز بیندازند. همیشه سعی کنید ابتدا اندیکاتور تکنیکال مورد نظر را به طور کامل بررسی کنید و سپس بر اساس ویژگی‌های بازار، اندیکاتور مناسب را انتخاب کنید.

شایعه: تحلیل تکنیکال می‌تواند قیمت‌ها را با دقت بسیار بالایی پیش‌بینی کند.

بسیاری از تازه واردان فکر می‌کنند که تحلیل‌های تکنیکال باید ۱۰۰ درصد دقیق به هدف بخورند. آن‌ها دقیقاً می‌خواهند بدانند که قیمت سهام یک شرکت در طول دو ماه به عدد ۶۲ دلار خواهد رسید. این در حالی است که تحلیلگران حرفه‌ای تکنیکال از اشاره به یک قیمت خاص خودداری می‌کنند. آن‌ها بیشتر سعی می‌کنند یک محدود قیمتی را در نظر بگیرند. اگر از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید، حتماً به یاد داشته باشید که پیش‌بینی شما باید یک محدوده قیمتی را نشان دهد. همچنین در تحلیل هیچ وقت تضمینی وجود ندارد.

شایعه: درصد موفقیت تحلیل‌های تکنیکال باید بالا باشد تا سود کرد.

خیلی از معامله گران بر این عقیده‌اند که برای رسیدن به بازدهی خوب باید تعداد معاملات موفق بیشتری داشته باشند. فرض کنید معامله‌گر “الف” در هر پنج معامله، چهار معامله موفق دارد. اما معامله‌گر “ب” از پنج معامله تنها یک معامله موفق دارد. کدام معامله‌گر بازدهی بیشتری خواهد داشت؟ در این جا همه چیز به نسبت ریسک به ریوارد معامله‌گر بستگی دارد. یعنی معامله‌گر چند برابر حد ضرر خود سود می‌کند؟ اندازه حد سود همیشه باید بیشتر از حد ضرر باشد تا بتوان در بلندمدت سود کرد. اگر معامله‌گر “الف” از حد ضرر ۸۰ دلاری و حد سود ۲۰ دلاری استفاده کند، در پنج معامله بدون هیچ گونه سودی از بازار خارج خواهد شد! اما اگر معامله‌گر “ب” به ازای هر ۱۰ دلار ضرر، ۵۰ دلار سود کند، بعد از پنج معامله با ۱۰ دلار سود از بازار خارج خواهد شد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید