۴- آموزش اندیکاتور بولینگر (Bollinger Band): شکست و ارتفاع باندهای بولینگر

سه شنبه 6 خرداد 1399 - 4:55

از نظر بولینگر شکست باندها سیگنال محسوب نمی‌شوند، اما می‌توانند نشانه ای از تغییر مسیر بازار باشند. عبور قیمت به بالای باند بالایی بولینگر می‌تواند نشانگر قدرت خریداران باشد، درحالی‌که شکست باند پایینی می‌تواند نشانگر قدرت فروشندگان یا ضعف خریداران باشد.
اندیکاتورهای نوسان‌نما یا اسیلاتور مثل اندیکاتور RSI هم به همین ترتیب کار می‌کنند. زمانی که بازار به محدوده اشباع خرید می‌رسد، لزوماً سیگنال خرید محسوب نمی‌شود. برای رسیدن بازار به سطوح اشباع، نیازمند روند قوی هستیم و اغلب در روندهای قوی هم بازار برای مدت‌زمان طولانی در داخل محدوده اشباع باقی می‌ماند. درست مشابه سطوح اشباع خریدوفروش در اوسیلاتور ها (اندیکاتور های نوسان‌نما)، قیمت می‌تواند در روندهای صعودی قوی چند بار به بالای باند بالایی بولینگر حرکت کند. اما اگر پیش از عبور قیمت به بالای باند بالایی بولینگر سیگنال کف W شکل تشکیل شود، می‌توان از شروع روند صعودی حرف زد. تنها در یک روند صعودی قوی است که بازار می‌تواند چندین بار به بالای باند بالایی بولینگر عبور کند. حتی دیده شده که در روندهای صعودی قوی، قیمت هیچ‌گاه به باند پایینی نرسیده است. اغلب اوقات خط میانی یا همان میانگین ساده ۲۰ در قالب حمایت عمل می‌کند. حتی برخی اوقات سقوط بازار به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰ فرصتی برای ورود به معامله خرید تا باند بالایی بولینگر فراهم می‌کند.

اندیکاتور بولینگر Bollinger Band اشباخ خرید اشباع فروش

خروج قیمت از محدوده باند های بولینگر به این معنی است که بازار وارد سطوح اشباع خرید یا اشباع فروش شده است. ترکیب این سطوح با سیگنال های بازگشتی پرایس اکشن می توانند فرصت های معاملاتی خوبی را فراهم کنند.

در نمودار چهارساعته USDJPY مشاهده می‌کنید که بازار با فشارهای فروش مواجه شده و از باند بولینگر (باند پایینی) خارج شده است که نشانگر ورود بازار به منطقه اشباع فروش است. اندیکاتور RSI نیز ورود بازار به منطقه اشباع فروش را نیز تائید کرده است. در ادامه جفت ارز پین بار صعودی تشکیل داده، مجدداً داخل باند بولینگر بازگشته و اندیکاتور RSI از محدوده اشباع فروش خارج شده است که در نتیجه آن روند نزولی بازار به صعودی تغییر کرده است.

فاصله باندهای بولینگر برای تشخیص شروع و پایان روند اهمیت دارند

به این نکته توجه کنید که وقتی که می‌بینید فاصله باندها گسترده می‌شود یا باندها به صورت غیرمعمولی باز می‌شوند، نشانه این است که روند قبلی ممکن است به زودی تمام شود. زمانی که باندهای بولینگر به طورغیر معمول به هم نزدیک می‌شوند یا باریک می‌شوند، می‌توان گفت بازار آماده آغاز روند جدیدی است.

فاصله باند های بولینگر Bollinger Bands

کاهش فاصله باند های بولینگر (Bollinger Bands) نشان می دهد که بازار برای یک حرکت قوی جدید آماده می شود.


۱ – آموزش اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band): معرفی باند های بولینگر
٢ – آموزش اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band): الگوی کف W شکل یا W Bottoms
۳ – آموزش اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band): اوج M شکل یا M Tops
۴ – آموزش اندیکاتور بولینگر (Bollinger Band): شکست و ارتفاع باندهای بولینگر (شما در همین صفحه هستید)


آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب