چگونه برای سرمایه‌گذاری خود حد ضرر تعیین کنیم؟

یکشنبه 8 تیر 1399 - 1:10

از استراتژی نوسان گیری برای سرمایه گذاری استفاده نکنید!

بسیاری از معامله گران بازارهای مالی به خصوص فعالین بازار فارکس و سهام نمی‌توانند بین سرمایه‌گذاری و نوسان گیری تفاوتی قائل شوند. اکثر فعالین بازار چنین تصور می‌کنند که سرمایه‌گذاری همان نوسان گیری بلندمدت است. به همین دلیل همان استراتژی که برای نوسان گیری انتخاب می‌کنند، برای سرمایه‌گذاری هم استفاده می‌کنند. بدین ترتیب حد ضرر “قیمتی” را به سرمایه‌گذاری اضافه می‌کنند. تقریباً در اکثر مواقع این اقدام باعث هدر رفتن سرمایه و از دست دادن فرصت‌های خوب برای کسب بازدهی می‌شود.
در نوسان گیری تمام تمرکز معامله‌گر به حرکات قیمتی کوتاه‌مدت است. برای نوسان گیر مهم نیست که قیمت بازار یک ماه یا یک سال بعد چقدر خواهد بود. همه تمرکز نوسان گیر به این است که از حرکت یک سویه‌ای که در بازار به راه افتاده سودی کسب کند و از بازار خارج شود.
در سرمایه‌گذاری شرایط کمی متفاوت است. سرمایه‌گذار به فکر سودهای کوتاه‌مدت نیست. بلکه به دنبال فرصت‌هایی است که سود بیشتری برای او به ارمغان بیاورند. سرمایه‌گذار نمی‌تواند امروز خریدار باشد و یک ماه بعد فروشنده. سرمایه‌گذاری بر اساس متغیرهایی انجام می‌شود که معمولاً تأثیر بلندمدتی بر بازار دارند و یک شبه تغییر نمی‌کنند. شاید در بازار خبر مهمی منتشر شود و وضعیت اقتصاد کلان یک کشور را به طور کلی تغییر دهد. اما چنین اخباری هر روز یا هر ماه منتشر نمی‌شوند!

در سرمایه گذاری قیمت نمی تواند سیگنال فروش یا خروج از بازار باشد!

در سرمایه‌گذاری قیمت منطقی دارایی تخمین زده می‌شود و تا وقتی‌که بازار زیر این قیمت قرار دارد، سرمایه‌گذار هم به خرید خود ادامه می‌دهد. عبور قیمت به بالای قیمت منطقی هم دلیلی برای فروش و تثبیت سود نیست! در واقع قیمت منطقی دارایی به شما نشان می دهد که تا کی برای خرید دارایی فرصت دارید؟ علاوه بر این بایستی مشخص شود که چرا قیمت بازار بیشتر از قیمت منطقی است؟ در واقع قیمت منطقی یک ارز، سهام یا کالا می‌تواند به مرور زمان افزایش یابد و بیشتر از قیمت منطقی اولیه خود باشد.
از آنجایی که سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت انجام می‌شود، می‌توان گفت که نوسانات روزانه و هفتگی برای سرمایه‌گذار اهمیتی ندارند. اما نباید تصور کرد که سرمایه‌گذاری حد ضرر ندارد. سرمایه‌گذاری هم حد ضرر دارد، اما نه حد ضرری مشابه به استراتژی‌های نوسان گیری. در سرمایه‌گذاری نباید از قیمت برای تعیین حد ضرر استفاده کرد. بلکه این محرک‌های بازار هستند که مشخص می‌کنند عمر سرمایه‌گذاری به پایان رسیده است یا خیر؟ اگر عواملی که باعث رشد بازار شده‌اند، همچنان بر بازار تأثیر می‌گذارند، باید به سرمایه‌گذاری ادامه داد. اما اگر محرک‌های مهم اثر خود را از دست داده باشند، باید از سرمایه‌گذاری خارج شد.

 

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید