مارجین هج شده یا Hedged Margin چیست؟

یکشنبه 20 مهر 1399 - 9:31

معامله گران تازه وارد بازار فارکس معمولاً چشم بسته معامله می‌کنند. فعالیت در بازار پیچیده‌ای مثل فارکس نیازمند یادگیری مفاهیم و اصطلاحات پایه‌ای است، تا حداقل در صورت اتخاذ تصمیم معاملاتی، از نتایج احتمالی معامله آگاهی داشته باشیم. آگاهی از آینده معامله می‌تواند به ما کمک کند تا برای سناریوهای مختلف آماده شویم.
همیشه به خاطر داشته باشید، شما تا وقتی در بازار اختیار عمل دارید که پول نقد در حسابتان نگه داشته باشید. همین‌که پول نقد را به یک دارایی تبدیل کردید، دیگر شما اختیار آن پول را ندارید و این بازار است که برای دارایی شما تصمیم می‌گیرد. پس شما تا وقتی‌که وارد معامله نشده‌اید می‌توانید برای معامله برنامه‌ریزی کنید و ریسک و بازدهی احتمالی را برآورد کنید. وقتی‌که وارد معامله شدید همه چیز به نوسانات و رفتار بازار بستگی دارد. پس همیشه قبل از ورود به معامله برای پیشامدهای آتی آماده شوید، نه بعد از ورود.
محاسبه مارجین (Margin) یا ودیعه یکی از ابتدایی‌ترین مهارت‌هایی است که باید به عنوان معامله‌گر بازار فارکس آن را یاد بگیرید. در بازار فارکس ما از حساب‌های مارجین دار برای معاملات استفاده می‌کنیم. یعنی ما به اندازه پولی که حساب را شارژ کرده‌ایم وارد معامله نمی‌شویم و قدرت خرید و فروش ما در بازار با توجه به اهرم یا میزان اعتبار حساب می‌تواند بیشتر از آن باشد. برای آشنایی با مباحث اهرم، مارجین و ریسک به این مقاله نگاه کنید.
فرمول محاسبه مارجین لازم برای معاملات خیلی ساده است. با محاسبه مارجین می‌توانید مشخص کنید که چقدر از موجودی حساب درگیر معامله خواهد شد. درک همین موضوع می‌تواند بر روی تصمیمات شما تأثیر بگذارد. در مثال‌هایی که در زیر ارائه شده، فرض شده که اهرم معامله یک به صد است و همچنین ارز حساب هم به دلار آمریکاست.

محاسبه مارجین

برای محاسبه مارجین لازم برای معامله خرید چند روش ساده وجود دارد. می‌توانید در یک حساب دمو دقیقاً حساب مشابه به حساب واقعی افتتاح کنید. سپس با باز کردن یک معامله خرید با حجم دلخواه، مارجین لازم را به دست آورید. یا می‌توانید از ماشین حساب فارکس استفاده کنید. روش حرفه‌ای‌تر هم استفاده از فرمول محاسبه مارجین است.

فرمول محاسبه مارجین برای جفت ارزهای پایه دلار

جفت ارز پایه دلار به جفت ارزهایی گفته می‌شود که بخش اول یا ارز پایه آن دلار است. مثل جفت ارز USDCHF، USDJPY یا USDCAD. محاسبه مارجین برای چنین جفت ارزهایی خیلی ساده است. تنها کافی است، حجم معامله را در اندازه لات ضرب کنید و عدد باقی مانده را بر اهرم تقسیم کنید. فرض کنید می‌خواهید یک لات از جفت ارزهای اشاره شده را خریداری کنید، مارجین لازم برای معامله خرید چقدر است؟

  • هر یک لات برابر با ۱۰۰ هزار واحد از ارز پایه است.
  • پس ما می‌خواهیم ۱۰۰ هزار ارز پایه جفت ارز USDJPY را خریداری کنیم. یعنی ۱۰۰ هزار دلار.
  • حجم معامله یک لات است.
  • اهرم حساب یک به صد است. پس عدد ۱۰۰ را در نظر می‌گیریم.

مارجین لازم برای معامله خرید یک لات USDJPY می‌شود:

آموزش فارکس فرمول محاسبه مارجین Margin

آموزش فارکس: فرمول محاسبه برای مارجین جفت ارز های پایه دلار

برای محاسبه معامله فروش در جفت ارزهای پایه دلار هم می‌توانید از فرمول بالا استفاده کنید.
اگر جفت ارز مورد نظر پایه دلار نیست، مثل EURUSD، GBPUSD، AUDUSD و NZDUSD باید مارجین محاسبه شده را به دلار (ارز مورد استفاده در حساب) تبدیل کنید. یعنی از فرمول بالا حساب کنید. برای مثال می‌خواهید یک لات جفت ارز EURUSD خریداری کنید. اگر از فرمول بالا حساب کنید، مارجین به دست آمده ۱۰۰۰ یورو خواهد بود. حال برای تبدیل مارجین ۱۰۰۰ یورو به دلار، کافی است ۱۰۰۰ یورو را به دلار تبدیل کنید (یعنی به نرخ برابری EURUSD ضرب کنید).

مارجین هج شده یا Hedged Margin

حال فرض کنید در یک جفت ارز دو معامله خرید و فروش باز دارید. مارجین این دو معامله چند خواهد بود؟ و چقدر مارجین برای باز نگه‌داشتن این دو معامله مخالف هم (معاملات قفل شده) نیاز است؟ به این مارجین، Hedged Margin گفته می‌شود.
فرض کنید روی جفت ارز USDJPY یک معامله خرید به حجم یک لات دارید و یک معامله فروش هم به حجم ۵ لات زده‌اید. مارجین لازم برای معامله فروش در USDJPY با اهرم یک به صد را می‌توانید از فرمول بالا حساب کنید. یعنی برای معامله فروش به ۵۰۰۰ دلار مارجین نیاز دارید. بعد از ورود به این معامله، مارجین حساب شما چه تغییری می‌کند و چه عددی را نشان خواهد داد؟ در این مثال مارجین هج شده یا Hedged Margin برابر پنج هزار دلار خواهد بود. یعنی تنها کافی است مارجین لازم برای معامله خرید و فروش را با هم مقایسه کنید، بزرگ‌ترین عدد همان مارجین هج شده است.
حال فرض کنید سه معامله خرید و دو معامله فروش در جفت ارز USDJPY دارید. مارجین هج شده چگونه محاسبه می‌شود؟ خیلی ساده است، مارجین معاملات خرید را با هم جمع کنید. مارجین معاملات فروش را هم با هم. حال مجموع مارجین خرید و فروش را با هم مقایسه کنید. عدد بزرگ‌تر همان مارجین هج شده خواهد بود.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید