استراتژی حرفه‌ای معامله با کندل پوششی نزولی (Engulfing)

یکشنبه 11 آبان 1399 - 9:06

اگر می‌خواهید به عنوان یک معامله گر فارکس به موفقیت برسید باید توانایی شناسایی نشانه‌های بازگشت بازار را به دست آورید. الگویی که می‌تواند شما را در انجام این کار یاری کند، الگوی کندل پوششی نزولی است. به عنوان معامله‌گر پرایس اکشن، باید به دنبال سرنخ‌های پرایس اکشن مثل الگوی کندلی پوششی نزولی، پین بار، اینسایدبار و… باشید.

الگوی کندل پوششی نزولی چیست؟

الگوی کندل پوششی نزولی، درر انتهای یک حرکت صعودی شکل می‌گیرد که می‌تواند اولین نشانه از تغییر روند بازار باشد. همان‌طور که از اسم این کندل پیداست، کندل پوششی باید بدنه کندل قبلی یا بدنه چند کندل قبلی را به طور کامل بپوشاند.

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی

آموزش فارکس: الگوی کندل پوششی یا انگولفینگ (Engulfing)

در تصویر بالا ملاحظه می‌کنید که کندل پوششی، بدنه و دنباله‌های کندل قبلی را به طور کامل پوشانده است. البته اشکالی ندارد که کندل پوششی، دنباله های کندل قبلی را در برنگیرد (تصویر زیر) اما برای تائید این الگو، بایستی بدنه کندل قبلی پوشیده شود.

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی Engulfing

آموزش فارکس: بدنه کندل پوششی نزولی تنها باید بدنه کندل قبلی را پوشش دهد و نیازی به پوشش دنباله های کندل قبلی نیست.

توجه کنید که در تصویر بالا، کندل بازگشتی فقط بدنه کندل قبلی را پوشانده است که به عنوان یک الگوی کندل پوششی معتبر است. اما برای تائید این کندل، بهتر است منتظر بسته شدن یک کندل نزولی دیگر زیر کندل پوششی بمانید.
این نکته را به خاطر داشته باشید که کندل های پوششی زمانی که در تایم فریم‌های بالا (روزانه یا هفتگی) معامله شوند، نتیجه مطلوبی خواهند داشت. هر کندل پوششی نزولی که زیر بازه زمانی روزانه تشکیل شود، بهتر است نادیده گرفته شود.

معامله با الگوی کندل پوششی نزولی

روش‌های مختلفی برای معامله با کندل پوششی نزولی وجود دارد. اما روشی معتبر است که شامل سه شرط زیر باشد:

  • وجود کندل پوششی نزولی
  • نقطه چرخشی (Swing point): نقطه‌ای است که در آن بازار معکوس مسیر قبلی حرکت می‌کند یا تغییر جهت می دهد.
  • شکست سطح حمایتی

بهترین را برای استفاده از این الگو، ترکیب کندل پوششی با شکستن سطح حمایتی در بالاترین سطح نوسان بازار است. در صورت شکست حمایت، می‌توان از آن به عنوان مقاومت استفاده کرد. به مثال زیر توجه کنید که در نمودار روزانه NZDUSD یکه کندل پوششی نزولی و یک نقطه چرخشی تشکیل شده است.

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی نقطه چرخشی نمودار روزانه NZDUSD

آموزش فارکس: در نمودار روزانه جفت ارز NZDUSD الگوی کندل پوششی نزولی در نقطه چرخشی یا همان مقاومت و اوج قبلی بازار تشکیل شده است.

حالا بیایید سطح کلیدی را به نمودار روزانه NZDUSD اضافه کنیم تا میزان تأثیرگذاری اصل انطباق را ببینیم.

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی حمایت گپ نمودار روزانه NZDUSD

آموزش فارکس: به محل تشکیل کندل پوششی نزولی در نمودار روزانه NZDUSD دقت کنید. این سیگنال فروش در کجا تشکیل شده است؟

در نمودار بالا ملاحظه می‌کنید که دو سطح کلیدی داریم. هر دو سطح بالا و پایین با گپ‌های قیمتی انطباق دارند. همان‌طور که می‌دانید شکاف‌ها نیز به عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی عمل می‌کنند. بازار بعد از تشکیل کندل پوششی نزولی (شرط اول)، سطح حمایتی (شرط دوم) را شکسته است. جفت ارز تغییر مسیر داده (شرط سوم: نقطه چرخشی) و تا سطح کلیدی دوم حرکت کرده است.
اکنون به نمودار چهارساعته NZDUSD نگاه می کتیم تا ببینیم می‌توانیم سه شرط فوق را در این نمودار نیز پیدا کنیم یا نه؟

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی پین بار نمودار چهارساعته NZDUSD

آموزش فارکس: در نمودار چهارساعته NZDUSD پین بار نزولی تشکیل شده است. به انطباق سطوح و عوامل تکنیکال دقت کنید.

طبق تصویر بالا، پین بار نزولی در زیر سطح کلیدی شکسته شده، شکل گرفته است. در نمودار روزانه NZDUSD نیز کندل پوششی نزولی تشکیل شده و جفت ارز سطح حمایتی را شکسته است. بدین ترتیب چندین عامل انطباق داریم که با توجه به آن‌ها، ورود به معامله فروش منطقی به نظر می‌رسد.

استراتژی ورود به معامله از سطح ۵۰ درصد فیبوناچی اصلاحی

همان‌طور که می‌دانید بازار فارکس عادت دارد که به طور معمول ۵۰ درصد از حرکت‌های نزولی/صعودی را اصلاح کند. بدین ترتیب از این امر نیز می‌توان برای ورود به معامله در بازار استفاده کرد. ما می‌توانستیم بعد از تشکیل پین بار نزولی در نمودار چهارساعته وارد معامله فروش شویم. با این حال اگر برای کندل پوششی نزولی در نمودار چهارساعته فیبوناچی اصلاحی رسم کنیم، خواهیم دید که بازار این کندل پوششی را تا سطح ۵۰ درصدی اصلاح کرده که با سقف پین بار نزولی انطباق دارد.

آموزش فارکس آموزش پرایس اکشن کندل پوششی نزولی اصلاح 50 درصدی نمودار چهارساعته NZDUSD

آموزش فارکس: در نمودار چهارساعته اوج و کف کندل پوششی نزولی را رسم کنید. این کندل پوششی نزولی در نمودار روزانه رسم شده است. منتظر بالا آمدن بازار تا ۵۰ درصد یا همان نیمه کندل پوششی نزولی بمانید. وقتی بازار به این سطح رسیدن می توانید وارد معامله فروش شوید.

توجه داشته باشید که در نمودار چهارساعته بالایی، ما تنها با تشکیل الگوی کندل پوششی در نمودار روزانه از اصلاح ۵۰ درصدی وارد بازار می‌شویم. هم چنین اوج و کف قیمتی که مشاهده می‌کنید، نشان دهنده دامنه کندل پوششی نزولی روزانه است. چیزی که در رابطه با ورود چشم بسته به معامله باید به خاطر داشته باشید، این است که این نوع معاملات می‌توانند سود ده باشند، اما هیچ وقت به اندازه معاملاتی با سیگنال‌های پرایس اکشن و تائید سیگنال انجام می‌شوند، سود ده نخواهند بود. چون‌که ورود چشم بسته به معامله، معمولاً شامل انطباق‌های زیادی نیست، اما معاملاتی که با تائید سیگنال پرایس اکشن انجام می‌شوند، اصل انطباق را هم رعایت می‌کنند.

جمع بندی

الگوی کندل پوششی نزولی یک روش عالی برای شناسایی نقاط بازگشتی قوی بازار است. این الگو یک سرنخ است که می‌توانید برای تعیین نتیجه احتمالی از آن استفاده کنید. هر چه سرنخ‌های بیشتری در مورد مسیر احتمالی و آتی بازار جمع‌آوری کنید، احتمال موفقیت در حرفه معامله‌گری فارکس هم بیشتر می‌شود.
چند نکته وجود دارد که باید هنگام معامله با الگوهای پوششی نزولی به خاطر داشته باشید:

  • کندل پوششی باید به طور کامل بدنه و دنباله‌های کندل قبلی خود را بپوشاند.
  • الگوی کندل پوششی این نکته را نشان می دهد که بازار در حال تغییر مسیر است.
  • هرگونه الگوی پوششی زیر چارچوب زمانی روزانه باید نادیده گرفته شود.
  • این الگوها فقط باید در اوج‌های قیمتی یا همان نقاط مقاومتی (چرخشی) معامله شوند.
  • کندل پوششی باید سطح حمایتی را بشکند تا بتوان به فکر معامله بود.
  • می‌توان با استفاده از استراتژی ۵۰ درصد اصلاحی، فرصت ورود به معامله را در تایم فریم‌های زیر یک روز پیدا کرد.
  • فقط به یاد داشته باشید که در صورتی که این سه مورد: ۱) الگوی پوششی نزولی، ۲) نقطه چرخشی و ۳) شکست سطح حمایت کلیدی، را در بازار پیدا کردید، می‌توان گفت که کندل پوششی تشکیل شده معتبر است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید