راه های مقابله با ترس های فارکسی

یکشنبه 18 آبان 1399 - 8:39

ترس یک حس طبیعی است. معمولاً انسان زمانی احساس ترس می‌کند که با مشکلات یا مسائل مبهمی مواجه شود. در حرفه معامله‌گری فارکس و بازار سهام به دلیل ماهیت ریسکی این حرفه، ترس بخشی از کار معامله‌گر است. هم معامله گران حرفه‌ای و هم معامله گران تازه‌کار این حس را تجربه کرده‌اند. ترس می‌تواند یک مانع جدی برای معامله‌گر باشد، اما اگر راه درست غلبه بر ترس را پیدا کنید، می‌توانید از این حس برای بهبود و ارتقا کیفیت معاملات استفاده کنید.
آیا می‌توان ترس را به طور کلی کنار گذاشت و به یک معامله‌گر نترس تبدیل شد؟ شاید. اما به عنوان یک معامله‌گر باید سعی کنید تا ترس خود را مدیریت کنید. ترس نه حس بدی است و نه نشانگر ضعف معامله‌گر است. اما می‌تواند اثرات بدی روی معامله‌گر داشته باشد. به طور مثال ترس می‌تواند معامله‌گر را فلج کند، تمرکز معامله‌گر را به هم بریزد و در نتیجه بر تصمیمات او اثر بگذارد. اما همین‌که معامله‌گر بتواند ترس خود را کنترل کند، سطح جدیدی از فرصت‌ها در پیش روی او ظاهر خواهند شد. معامله گران تازه وارد بازار فارکس معمولاً در ابتدای کار با چند نوع موقعیت مشابه مواجه می‌شوند که آن‌ها را می‌ترساند. در ادامه این موقعیت‌ها را بررسی و برای آن‌ها راه‌حل ارائه می‌کنیم.

ترس از دست دادن

هیچ‌کس دوست ندارد داشته‌هایش را از دست بدهد. مهم‌تر از آن هیچ‌کس دوست ندارد پول‌هایش را از دست بدهد. اما متأسفانه، ضرر بخشی از کار معامله‌گری در بازار فارکس و سهام است. ما نمی‌توانیم ضرر را به صفر برسانیم، اما می‌توانیم ضرر را به حداقل برسانیم. به عنوان معامله‌گر باید با احتیاط کار کنید، اما برخی از معامله گران تازه وارد فکر می‌کنند که نباید ضرری در کار باشد! این شدنی نیست! اگر از ضرر فرار کنید، دیگر ریسک‌پذیر نخواهید بود. ترس از ضرر و زیان باعث خواهد شد تا از ورود به فرصت‌های معاملاتی فرار کنید! اگر فرصت‌ها را از دست دهید حتماً ضرر نخواهید کرد! اما مهم‌تر از آن، سودی هم در کار نخواهد بود. دوست داشته باشید یا نه، ترس بخشی از حرفه معامله‌گری است، ریسک کردن هم از وظایف معامله‌گر است. لازمه موفقیت در این حرفه هم ذهنی باز و قدرت تصمیم‌گیری بالاست.

به اندازه توان خود ریسک کنید

همه این را می‌دانند. اما وقتی افراد عادی و تازه وارد می‌خواهند معامله کنند، فراموش می‌کنند که باید در حد توان خود ریسک کنند. یا دچار طمع می‌شوند و بیش از حد اندازه ریسک می‌کنند، یا به حدی ریسک را پایین می‌آورند که ریسک و بازدهی معامله اصلی توجیهی ندارد. سعی کنید حجم معاملات را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که نه بیشتر از توان شما باشد و نه به‌اندازه‌ای باشد که سود و زیان معامله به چشم نیاید!

در ابتدای کار تنها وارد یک معامله شوید

اگر در ابتدای مسیر قرار دارید، بیهوده خود را درگیر چند معامله هم‌زمان نکنید. هر چه تعداد سفارشاتی که ارسال می‌کنید بیشتر باشد، تمرکز شما هم کمتر خواهد شد و کنترل را از دست خواهید داد. ابهام و نگرانی معامله‌گر زمانی که چند معامله باز دارد بیشتر از زمانی است که تنها یک معامله دارد. در مقالات آموزش مدیریت ریسک و بازدهی می‌توانید دانش مدیریت معاملات باز را به دست آورید.

استراتژی معاملاتی طراحی کنید

استراتژی معاملاتی برنامه شخصی شما برای فعالیت در بازار است. از فرصت‌ها چگونه استفاده خواهید کرد؟ فرصت‌ها را چگونه پیدا خواهید کرد؟ زمانی که همه‌چیز به ضرر شماست، چگونه از معرکه فرار خواهید کرد تا جان سالم به در برید؟ آستانه تحمل ریسک شما چقدر است؟ آیا حجم معامله با ریسک و بازدهی معامله تناسب دارد؟ در بخش مقالات آموزش طراحی استراتژی می‌توانید با استراتژی‌های مختلف آشنا شوید و استراتژی معاملاتی شخصی خود را طراحی کنید. ترس زمانی شما را فلج می‌کند که برنامه‌ای نداشته باشید. اگر برنامه داشته باشید حتی در بدترین شرایط هم ترس به دل خود راه نخواهید. وقتی ترسی هم نباشد، معامله‌گر با حداکثر توان ذهنی و فکری خود کار خواهد کرد.

عملکرد خودتان را آنالیز کنید

حتماً تمام عملیاتی که در بازار انجام می‌دهید را در ژورنال معاملاتی ثبت کنید. هیچ‌کس قرار نیست اشتباه شما را به شما گوش زد کند. بازار هم اگر اشتباه شما را به شما نشان دهد، با ضرری که به شما می‌رساند این کار را انجام خواهد داد. اما اگر ژورنال معاملاتی داشته باشید، می‌توانید عملکرد خود در بازار را ارزیابی کنید. وقتی نوشته‌های خود در رابطه با سیگنال‌های معاملاتی و احساسات خود را تحلیل کردید، به نتایج جالبی خواهید رسید. در واقع به آگاهی از خودتان دست خواهید یافت که در آینده وقتی در موقعیت مشابه قرار گرفتید، خیلی سریع متوجه این موضوع خواهید شد. وقتی معامله‌گر بداند دارد کار اشتباهی را که در گذشته انجام داده، تکرار می‌کند، در بدترین شرایط حداقل می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند.
به طور مثال فرض کنید در ژورنال معاملاتی می‌خواهید این جمله را ثبت کنید: سیگنال پین بار صادر شده اما می‌ترسم وارد معامله شوم. اگر همین را بعداً یا همان روز بخوانید، اولین سؤالی که از خود می‌پرسید این است که از چه می‌ترسم؟ وقتی جواب این سؤال را پیدا کردید، دفعه بعد با اعتماد به نفس و آگاهی بیشتری معامله خواهید کرد. شاید ترس شما از میزان ریسک یا روند بازار بوده است. اگر ژورنال نباشد، شاید خیلی ساده وارد معامله شوید. اما ژورنال شما را با واقعیت رو در رو می‌کند و شما مجبور می‌شوید که بی گدار به آب نزنید.

ترس از معاملات واقعی

کلمه فارکس به تنهایی برای بسیاری از معامله گران ترسناک است. شناختی ندارند و می‌دانند که این بازار ریسکی است! اما دلیل ریسکی بودن بازار را نمی‌دانند. به همین دلیل وقتی می‌خواهند حساب واقعی افتتاح کنند، ترس وجودشان را می‌گیرد. شاید این سؤال را از خود بپرسند که اگر ضرر کنم چه؟ اگر پولم را از دست بدهم چه؟ خوب این منطقی‌ترین واکنش فرد به یک کار ریسکی است. اما متأسفانه در اکثر موارد معامله گران تازه وارد چشم بسته و با قبول کردن ریسک وارد بازار می‌شوند. فرقی ندارد جزو کدام گروه باشید، اگر تازه‌کار هستید از حساب آزمایشی شروع کنید. حساب آزمایشی هیچ‌وقت همان حس و حال حساب واقعی را نخواهد داشت. اما در عوض به جای این‌که از ضرر کردن بترسید، نگران مسائل مهم‌تری خواهید بود. مسائلی مثل چگونه معاملات را مدیریت کنم تا ضررم قابل جبران باشد؟ چگونه در بازار کار کنم تا کنترل امور از دستم خارج نشود؟

خیلی ساده انجامش دهید!

فارکس شغلی است که نیازمند تخصص، قاطعیت و نظم است. شما باید بترسید، اما نباید فرار کنید. شما باید به احساسات خود اعتماد کنید. اگر می‌ترسید، دلیل آن را پیدا کنید. وقتی دلیل ترس شما مشخص شد، راه‌حلی برای آن پیدا کنید. اگر باز هم می‌ترسید، دیگر این ترس منطقی نیست و بی‌دلیل است. در این صورت باید کاری که لازم است را انجام دهید. در چنین وضعیتی ترس یک توهم است و تنها با انجام دادن کاری که از آن می‌ترسید می‌توانید توهم را کنار بگذارید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید