چگونه با گپ هفتگی معامله کنیم؟

یکشنبه 25 آبان 1399 - 9:26

بازارهای ارز ۲۴ ساعته و ۵ روز هفته باز هستند. درحالی‌که بازارها در روزهای آخر هفته تعطیل هستند، زندگی همچنان جریان دارد و اخبار منتشر می‌شوند. انتشار اخبار منجر به ایجاد گپ (Gap) در نمودارهای قیمتی هنگام بازگشایی بازارها می‌شوند. شاید در روز یکشنبه خبر سیاسی مهمی منتشر شود و یا اتفاق غیر منتظره‌ای روی دهد، چون بازار در معاملات روز یکشنبه تعطیل است، با شروع معاملات در روز دوشنبه شاهد بازگشایی بازارها از سطوحی خواهیم بود که با نرخ‌های بسته شدن روز جمعه تفاوت زیادی خواهند داشت. به این تفاوت قیمت بسته شدن روز جمعه و قیمت بازگشایی روز دوشنبه گپ (Gap) گفته می‌شود.

گپ شکل می‌گیرد و معمولاً پُر می‌شود

هنگامی‌که در بسیاری از نقاط آمریکا و اروپا روز یکشنبه است، معاملات بازار فارکس اوایل روز دوشنبه در سیدنی آغاز می‌شود. بدین ترتیب نقدینگی در بازار کم است اما نوسان زیاد. گپ واکنش شدید و اغراق‌آمیز بازار به اخباری است که در روزهای تعطیل بازار (شنبه و یکشنبه) منتشر شده‌اند و چون هیچ‌کس در روزهای شنبه و یکشنبه به بازار دسترسی ندارد، معامله‌ای هم صورت نمی‌گیرند. اما با شروع معاملات روز دوشنبه، معامله گران سریعاً موقعیت‌های معاملاتی خود را با توجه به اخبار جدید تغییر می‌دهند.

بااین‌وجود شاید بتوان فرصت معاملاتی کوتاهی را پیدا کرد. فرصت بازار برای واکنش نشان دادن به اخبار جدید تقریباً ۳ تا ۴ ساعت قبل از افزایش حجم و نقد شوندگی بازار و پیش از شروع معاملات توکیو است. اگر گپی که در ابتدای معاملات سیدنی بازشده قابل توجیه نباشد، به تدریجی با بازگشایی بازار سهام توکیو پر خواهد شد.

اکثر گپ‌های قیمتی پر می‌شوند و قیمت‌ها همیشه به قیمت میانگین باز می‌گردند. معمولاً قیمت میانگین برای گپ‌های هفتگی، همان قیمت بسته شدن روز جمعه است. بعد از پر شدن گپ مشخص می‌شود که بازار به کدام سمت حرکت خواهد کرد.

آموزش فارکس آموزش استراتژی معاملاتی گپ هفتگی Gap

آموزش فارکس: گپ های هفتگی معمولا در همان هفته پر می شوند.

اگر گپ قیمتی بلافاصله پُر نشود…

شکاف قیمتی که از لحظه آغاز بازار توکیو شکل می‌گیرد، یک گپ معنادار است. این گپ نشانگر اهمیت اخبار آخر هفته است. اگر این شکاف در جهت روند شکل گرفته باشد، می‌تواند نشانگر قدرت روند بازار باشد. گپ قیمتی که در طول بازار اروپا پوشش داده نشود، اهمیت قابل‌توجهی دارد. زیرا حجم معاملات روز دوشنبه در بازار اروپا زیاد است. اگر شکاف یا گپ باز بماند، به احتمال زیاد بازار در جهت گپ حرکت خواهد کرد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید