آیا از تایم فریم هفتگی استفاده می کنید؟

یکشنبه 16 آذر 1399 - 11:00

یکی از دلایل اصلی زیان و ضررهای سنگین در بازار فارکس، بی‌توجهی معامله گران به روندهای بلندمدت بازار فارکس و سهام است. تایم فریم‌های بلندمدت مثل نمودارهای هفتگی همیشه نقش کلیدی در تحلیل و معاملات دارند. با این حال بسیاری از معامله گران ترجیح می‌دهند که به جای توجه به روندهای بلندمدت، تنها به دنبال نوسانات کوتاه‌مدت و گاها بی معنی بازار باشند. در این مقاله می‌خواهیم نحوه استفاده از تایم فریم هفتگی را بررسی کنیم.

تایم فریم چیست؟

به طور خلاصه تایم فریم واحد زمانی برای نوسانات قیمتی بازار است. به طور مثال وقتی تایم فریم هفتگی است، یعنی هر کندل قیمتی نشانگر نوسانات و معاملات یک هفته است. یا اگر تایم فریم پنج دقیقه باشد، یعنی کندل های قیمتی نمایش داده شده در چارت نشانگر نوسانات قیمتی پنج دقیقه بازار است. تایم فریم‌های کوتاه نشانگر نوسانات کوتاه‌مدت بازار هستند و تعداد کندل های بیشتری را نمایش می‌دهند. اما در تایم فریم‌های بلندمدت، شما می‌توانید به راحتی چشم‌انداز و روند بلندمدت بازار را بررسی کنید.

چرا باید از تایم فریم هفتگی در معاملات فارکس استفاده کرد؟

روند بلندمدت بازار چیست؟ همین دانستن روند بلندمدت به شما اجازه می‌دهد تا وارد معاملات پر بازدهی شوید. فرقی نمی‌کند که در کدام بازار فعال باشید. حتی در بازار ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی و بیت کوین هم باید به چشم‌انداز بلندمدت بازار توجه کنید و سعی کنید بر پایه روند بلندمدت بازار معامله کنید.
شما می‌توانید از نمودار روزانه هم برای ارزیابی روند بلندمدت استفاده کنید، اما همیشه بهتر است که برای ارزیابی روند بلندمدت به نمودار هفتگی نگاه کنید. همچنین توصیه می‌شود که همیشه در کنار نمودار هفتگی به عملکرد نمودارهای کوتاه‌مدت مثل نمودار چهارساعته یا یک‌ساعته هم نگاه کنید. ترکیب چارت‌های بلند و کوتاه به شما کمک می‌کند تا از سطوح بهتری معامله کنید.

روشی ساده برای تشخیص روند در نمودار هفتگی

شما می‌توانید با یک روش ساده تشخیص دهید که چارت هفتگی روند دار است یا خیر؟ تنها کافی است در نمودار هفتگی ۱۳ و ۲۶ کندل از سمت راست را بشمارید و سپس کندلی های ۱۳ و ۲۶ ام را با آخرین کندل موجود مقایسه کنید. اگر آخرین کندل هفتگی بالاتر از کندل ۲۶ هفته و ۱۳ هفته پیش است، یعنی روند صعودی است. اگر پایین‌تر باشد روند نزولی است. اما اگر وضعیت کندل فعلی نسبت به کندل های ۱۳ و ۲۶ روز قبل مبهم باشد، یعنی بازار بدون روند یا خنثی است.

آیا باید تنها از تایم فریم هفتگی برای معاملات فارکس استفاده کرد؟

هر چند که استفاده از تایم فریم هفتگی عملکرد معامله گران را ارتقا می‌دهد، اما نباید تنها تایم فریم هفتگی را بررسی کرد. در واقع استفاده از تنها یک تایم فریم برای معاملات بازار فارکس و سهام ایده خیلی بدی است و فرقی هم نمی‌کند که از تایم فریم هفتگی استفاده کنید یا از تایم فریم روزانه. نمودار هفتگی خیلی کُند است. اندازه حرکات بازار در نمودار هفتگی خیلی بیشتر از تایم فریم‌های پایین‌تر است، اما اگر به دنبال سودهای کوتاه مثلاً ۴۰ پیپ سود هستید، بهتر است که به تایم فریم‌های کوتاه هم نگاه کنید.

حرفه‌ای‌های بازار همیشه نمودارهای بلندمدت و کوتاه‌مدت را ترکیب می‌کنند و در اکثر مواقع از سه تایم فریم استفاده می‌کنند. معمولاً از تایم فریم‌های بلندمدت برای تحلیل روند و سطوح کلیدی استفاده می‌کنند و از تایم فریم‌های کوتاه‌مدت هم برای سیگنال یابی. این کار باعث می‌شود تا معامله‌گر از سطوح دقیق‌تری وارد بازار شود و نسبت ریسک به ریوارد بهتری داشته باشد.

آموزش فارکس استراتژی معاملاتی طراحی استراتژی تایم فریم بلند مدت

آموزش فارکس: در تحلیل و معامله همیشه باید از نمودار های بلند مدت کار را شروع کرد و به تدریج تایم فریم را کوتاه تر کرد. دیده شده که بسیاری از تازه کار های بازار به اشتباه از تایم فریم های کوچک کار را شروع می کنند و سپس به تایم فریم های بلند مدت نگاه می کنند.

استراتژی‌های پرکاربرد برای تایم فریم هفتگی

استراتژی شکست سطوح کلیدی

اگر کندل هفتگی به بالاترین مقدار ۲۶ هفته (۶ ماه) صعود کرد، به احتمال زیاد این حرکت صعودی ادامه‌دار خواهد بود. چنین حرکاتی نشان می‌دهند که بازار از فاز خنثی خارج شده و در حال حرکت به سطوح قیمتی جدیدی است.

استراتژی خرید از اصلاح‌های قیمتی

این استراتژی مختص سرمایه‌گذاران و معامله گران پیرو روندی است. در این استراتژی معامله‌گر هر بار که بازار به میانگین متحرک خود بازگشت، وارد معامله می‌شود. اگر بازار روند قوی داشته باشد، هر اصلاح نزولی می‌تواند فرصت مناسبی برای خرید باشد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید