چقدر از معاملات توقع دارید؟

یکشنبه 30 آذر 1399 - 9:55

یکی از اشتباهات رایج معامله گران بازار فارکس این است که انتظار زیادی از معاملات دارند. در واقع به جای این‌که به طور اصولی کار کنند، می‌خواهند همه چیز را در یک معامله به دست آورند. به همین دلیل هر کاری می‌کنند تا در یک معامله بزرگ شرکت کنند و سود بزرگ‌تری به دست آورند. وقتی معامله‌گر اهداف بزرگ و غیر منطقی را برای یک معامله تعیین می‌کند، ریسک جدی و بزرگی را به جان می‌خرد. پیامدهای منفی روحی و روانی معاملات بزرگ می‌تواند معامله‌گر را نابود کند.
همه معامله گران تازه‌کار در دوره‌ای از حرفه معامله‌گری خود به این فکر کرده‌اند که به جای انجام معاملات کوچک با بازدهی منطقی، یک معامله بزرگ با سود غیرعادی را اجرا کنند. آن‌ها همه پول‌های خود را در یک معامله قرار می‌دهند. شاید این کار در مواردی جواب دهد، اما نباید چنین طرز تفکری را به یک عادت تبدیل کرد. اگر می‌خواهید حرفه‌ای کار کنید، باید مثل حرفه‌ای‌ها عمل کنید. هیچ آدم حرفه‌ای و منطقی به یک باره تمام پول خود را وارد یک معامله نمی‌کند. در عوض به تدریج و به صورت پلکانی وارد معامله می‌شود. یعنی به جای این‌که کل سرمایه را وارد بازار کند، در چهار مرحله و در هر مرحله یک چهارم پولی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند را وارد بازار می‌کند. این کار باعث می‌شود تا معامله‌گر تنها زمانی حجم معامله را بالا ببرد که پیش‌بینی او درست بوده باشد. یعنی اگر خریدار است، تنها زمانی مرحله دوم خرید را انجام می‌دهد که قیمت افزایش یافته باشد.
وقتی حجم معامله کوچک است، شما می‌توانید نوسانات نسبتاً بزرگی را تحمل کنید و طبق روند بلندمدت بازار معامله کنید. همین که حمایت یا مقاومتی شکسته شد، یعنی روند غالب بر بازار احیا شده است و می‌توانید یک پله دیگر هم معامله بزنید. معامله گران صندوق‌های سرمایه‌گذاری از چنین روشی استفاده می‌کنند. آن‌ها پول‌های بزرگی را مدیریت می‌کنند و به همین دلیل هیچ وقت همه سرمایه خود را در یک معامله درگیر نمی‌کنند. پس چرا باید معامله گران خرد چنین ریسکی را به جان بخرند؟
در روش خرید پلکانی شما بیشتر به روند بلندمدت بازار توجه می‌کنید و معامله را برای مدت زمان نسبتاً طولانی باز نگه می‌دارید. این کار به شما کمک می‌کند تا نوسانات شدید بازار را تحمل کنید و در عین حال وقتی روند بلندمدت بازار احیا شد، سودهای بزرگ‌تری کسب کنید. وقتی حساب بزرگی را مدیریت می‌کنید این وظیفه شماست که حد ضررهای مناسبی برای معاملات انتخاب کنید. وقتی با حجم کوچک معامله می‌کنید، می‌توانید حد ضرر معامله را بزرگ‌تر انتخاب کنید. فرض کنید به جای یک معامله، چند معامله کوچک اما هم جهت دارید. وقتی یکی از این معاملات وارد ضرر شوند، مابقی معاملات در سود هستند. تأثیر روانی چنین اتفاقی خیلی کمتر از این است که یک معامله داشته باشید و آن‌یک معامله هم وارد ضرر شود.
اگر موجودی حساب شما کم باشد، آستانه ریسک‌پذیری شما هم ناخواسته افزایش می‌یابد. خیلی ساده فرض می‌کنید که چون پول کمتری دارید، پس بهتر است که ریسک کنید. اگر هم ضرر کردید ایرادی ندارد چون موجودی شما کم است. این طرز فکر خطرناک است و همیشه منجر به استفاده از اهرم‌های بالاتری می‌شود. شاید بهتر باشد که هر پولی که در حساب معاملاتی دارید را جدی بگیرید. اگر صبور باشید و بتوانید روند بلندمدت بازار را پیدا کنید، می‌توانید سود خوبی به دست آورید. واقعیت امر این است که اکثر روندهای بازار فارکس چندین ماه ادامه می‌یابند. این یعنی می‌توانید به مرور زمان در طول روند بلندمدت بازار معامله کنید و حساب‌های کوچک را بزرگ کنید. متأسفانه معامله گران تازه وارد که با سرمایه خرد وارد بازار می‌شوند، صبر و شکیبایی ندارند و می‌خواهند خیلی سریع با اهرم بالا و حجم‌های بزرگ پول خوبی به دست آورند.

 

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید