مثال: استراتژی میانگین متحرک، پرایس اکشن و نمودار چهارساعته

یکشنبه 30 آذر 1399 - 9:59

در بازارهای روند دار با استفاده از میانگین‌های متحرک نمایی می‌توان به راحتی بازار را تحلیل و معامله کرد. اگر در اطراف میانگین متحرک نمایی، سیگنال پرایس اکشن صادر شود، می‌توان گفت نقطه ورود به معامله را پیدا کرده‌ایم. به عنوان مثال در نمودار چهارساعته EURUSD مشاهده می‌کنید که با شروع ماه نوامبر، نرخ برابری یورو به دلار آمریکا از سوی محدوده ۱٫۱۶۰۰-۱٫۱۶۲۵ حمایت شد و حرکت صعودی به راه انداخت. در ادامه بازار به بالای میانگین متحرک‌های نمایی ۲۰، ۵۰ و ۲۰۰ عبور کرد.
عبور قیمت به بالای این میانگین‌ها، نشانگر تشکیل کف قیمتی جدید بود. در ادامه میانگین‌های ۲۰ (خط چین آبی) و ۵۰ (خط آبی) به بالای میانگین ۲۰۰ (خط آبی پُر رنگ) عبور کردند که این امر نیز نشان دهنده تغییر روند کوتاه‌مدت بازار از نزولی به صعودی بود. بعد از تغییر روند بازار، به واکنش EURUSD در برخورد به میانگین‌های متحرک نمایی دقت کنید. هر بار که جفت ارز به محدوده بین میانگین‌ها عبور کرده، بعد از آن بازار صعود کرده است. محدوده‌های بین میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰، ۵۰ و ۲۰۰ را می‌توان در قالب محدوده حمایتی/مقاومتی در نظر گرفت. به عنوان مثال محدوده بین دو میانگین ۲۰ و ۵۰، محتمل‌ترین محل برای بازگشت مثبت بازار در روند صعودی است.

آموزش فارکس استراتژی آموزش استراتژی معاملاتی پرایس اکشن میانگین متحرک یورو دلار نمودار EURUSD

آموزش فارکس: میانگین متحرک تنها برای پیدا کردن حمایت و مقاومت و یا روند بازار نیست. از میانگین متحرک می توان برای تعیین حد ضرر هم استفاده کرد.

طبق نمودار بالا، مشاهده می‌کنید که EURUSD به خوبی به میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰، ۵۰ و ۲۰۰ واکنش نشان داده و بعد از هر بار برخورد به این میانگین‌ها صعود کرده است. روز آخر ماه نوامبر، جفت ارز از سوی محدوده بین دو متحرک نمایی ۲۰ و ۵۰ حمایت شده و بعد از تشکیل کندل اینسایدبار تا نرخ ۱٫۲۱۷۵ دلار حرکت کرد. روز ۱۶ دسامبر، حمایت میانگین متحرک نمایی ۵۰ موجب از سرگیری حرکات صعودی EURUSD و تشکیل کندل بازگشتی شده که در نتیجه آن جفت ارز به نزدیکی نرخ میانی ۱٫۲۲۵۰ دلار رسید.

تمرین استراتژی معاملاتی

حال به نمودار بالایی نگاه کنید و سعی کنید به این سؤالات پاسخی پیدا کنید:

  • اگر قرار بود در این نمودار معامله کنید، از کدام منطقه خرید می‌زدید؟
  • بهترین حد ضرر معامله کجا بود؟ منظور از بهترین حد ضرر محلی است که حد ضرر هیچ وقت فعال نمی‌شد و می‌توانستید معامله را برای مدت زمان نسبتاً طولانی باز نگه دارید.
  • حد ضرر اول و کوتاه بازار کدام بود؟ یعنی اگر تمایلی به باز نگه داشتن معامله نداشتید و می‌خواستید تنها از یک حرکت صعودی کوتاه سود کنید، حد ضرر را کجا قرار می‌دادید؟
  • حد سود معامله را چگونه انتخاب می‌کردید؟ از مقاومت‌های کلیدی بازار به عنوان حد سود استفاده می‌کردید؟ یا برنامه بهتری داشتید؟ اگر حد سودی در کار نبود، معامله خرید را تا کجا باز نگه می‌داشتید؟
  • حجم معامله فرضی را در نظر بگیرید (به طور مثال ۰٫۰۱ لات)، حال حساب کنید که ریسک یا حد ضرر معامله در سیگنال‌های صادر شده چقدر بوده است؟ آیا ریسک معامله با بازدهی انتظاری تناسبی دارد؟

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید