سه عامل کلیدی و تأثیرگذار در تعیین حجم معامله

یکشنبه 14 دی 1399 - 9:53

حجم معامله را چگونه انتخاب می‌کنید؟ آیا از حجم ثابتی برای تمام معاملات استفاده می‌کنید؟ استفاده از حجم ثابت برای تمام معاملات ایده خوبی است. حجم ثابت باعث سادگی کار می‌شود. در این میان شاید به دنبال تغییر حجم معامله باشید. اگر به این مسئله فکر می‌کنید، بهتر است که سه عامل کلیدی و تأثیرگذار را هم در زمان انتخاب حجم معامله در نظر بگیرید.

مدیریت پول

مدیریت پول یا سرمایه همیشه باید اولویت اول و آخر معامله‌گر باشد. اینکه چقدر قرار است ریسک کنید، به همان اندازه تحلیل و سیگنال یابی اهمیت دارد. معمولاً توصیه می‌شود که بیشتر از ۲ درصد موجودی حساب را در یک معامله درگیر نکنید. البته این توصیه و پیشنهاد برای معاملات بازار فارکس است. چون‌که در بازار فارکس، حساب‌ها مارجین دار هستند و اهرم کمک می‌کند تا با سرمایه‌های کوچک، معاملات بزرگی انجام دهید. تازه‌واردهای بازار فارکس بهتر است که محافظه‌کارانه عمل کنند و تا وقتی‌که تجربه و دانش لازم را کسب نکرده‌اند، بی‌گدار به آب نزنند.

سرعت تغییرات قیمت یا فراریت بازار (Volatility)

رفتار بازار می‌تواند خیلی سریع تغییر کند. دوره‌هایی وجود دارد که در بازار فارکس، جفت ارزها در فاز خنثی نوسان می‌کنند. در چنین شرایطی شاید بتوان با حجم بیشتری وارد معامله شد. اما دوره‌هایی هم وجود دارد که سرعت تغییرات بازار به‌شدت افزایش می‌یابد. به خصوص اگر قرار باشد خبر مهمی منتشر شود. بهتر است که به سرعت تغییرات قیمتی بازار توجه کرد. اگر سرعت تغییرات قیمت بیشتر باشد، باید تا جایی که امکان دارد، حجم معامله را پایین آورد. نوسانات شدید به همراه اهرم بالا ریسک جدی را به معامله‌گر تحمیل می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که با توجه به دوره‌های آرام و یا متشنج بازار، حجم مناسب برای معامله را انتخاب کنید. حجم معامله باید ریسک کمتری را متوجه حساب شما کند.

عقیده و دیدگاه شخصی معامله‌گر

معامله گران گاهی اوقات وارد معاملاتی می‌شوند که به طور کلی و غیر ارادی با آن معامله راحت هستند. گاهی اوقات هم وارد معاملاتی می‌شوند که ترجیح می‌دهند با احتیاط بیشتری کار کنند. به طور مثال شاید بازار در حال خروج از یک فاز خنثی و شروع یک روند جدید است. این بهترین زمان برای ورود به معامله است. چون‌که معامله‌گر از ابتدای روند وارد بازار می‌شود. اما در عین حال این احتمال هم وجود دارد که شکست فاز خنثی، شکست جعلی بوده باشد. در این میان این دیدگاه و عقیده شخصی معامله‌گر است که حجم معامله را تعیین می‌کند. اگر او با چنین معامله‌ای راحت باشد، حجم بیشتری را برای معامله انتخاب خواهد کرد. به خصوص اگر خروج بازار از فاز خنثی همراه با انتشار خبر مهمی باشد. اما اگر تغییر قابل‌توجهی در بازار روی نداده باشد، معامله‌گر ناخودآگاه ترجیح می‌دهد حجم کمتری را در بازار درگیر کند. پس وقتی معامله می‌کنید، به دیدگاه شخصی خود هم رجوع کنید.
منظور از حجم کوچکی از پول، کمترین مقداری است که سیستم معاملاتی شما آن را تائید می‌کند. منظور از حجم بزرگی از پول هم بیشترین مقداری است که سیستم معاملاتی به شما اجازه ورود می‌دهد. شما باید قبل از ورود به معامله تعیین کنید که چه مقدار از حجم معامله برای شما حجم بزرگ و چه مقدار برای شما حجم کوچک محسوب می‌شود. یعنی هر عددی را نمی‌توانید برای حجم معامله انتخاب کنید. باید حداقل و حداکثر حجم معامله از قبل مشخص شده باشد. در این صورت می‌توانید در زمان ورود به معامله، مقدار حجم را با توجه به محاسبات قبلی مشخص کنید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید