آشنایی با اصطلاح بلو چیپ (Blue Chip)

یکشنبه 14 دی 1399 - 9:54

در بازارهای سهام جهانی اصطلاحات زیادی وجود دارند که در طول تاریخ به واژه‌های کلیدی و اصلی این بازار تبدیل شده‌اند. بسیاری از این اصطلاحات در طول تاریخ از معنا و مفهوم اولیه خود فاصله گرفته‌اند و مفهوم جدیدی در بازار پیدا کرده‌اند. برای فعالیت در بازارهای سهام و فارکس شما باید با این اصطلاحات آشنا باشید تا بتوانید با سایر فعالین بازار ارتباط بر قرار کنید. اگر در بورس سهام جهانی فعال باشید حتماً اصطلاح بلو چیپ (Blue Chip) به گوش شما خورده است. معمولاً به شرکت‌های بزرگ که از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارند، بلو چیپ می‌گویند. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با این اصطلاح آشنا شویم.

بلو چیپ (Blue Chip) چیست؟

شرکت بلو چیپ، شرکت سهامی بزرگ، با ساختار قوی و وضعیت مالی عالی است. شرکت‌های بلو چیپ محصولات و خدماتی با کیفیت عالی و پذیرفته شده در میان مردم را ارائه می‌دهند. آن‌ها در دوره‌های رکود اقتصادی هم رشد کرده‌اند و به فعالیت‌های سودآور خود ادامه داده‌اند. معمولاً شرکت‌هایی که بلو چیپ خوانده می‌شوند، در شوک‌های اقتصادی عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند و در بلندمدت هم رشد باثباتی دارند.
اصطلاح بلو چیپ اولین بار در سال ۱۹۲۳ برای سهام شرکت‌های گران‌قیمت بازار سهام آمریکا استفاده شد. در آن زمان یکی از کارمندان داوجونز به نام Oliver Gingold مشاهده کرد که سهام برخی از شرکت‌ها بیشتر از ۲۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده‌اند و چون چیپ های آبی رنگ ارزش بیشتری از چیپ های قرمز و سفید دارند، به همین دلیل در آن زمان از بلو چیپ برای اشاره به سهام شرکت‌های با ارزش استفاده شد. امروزه در بازار سهام تنها قیمت سهام اهمیت ندارد، بلکه سهامی بلو چیپ محسوب می‌شود که شرکت با کیفیت عالی باشد که در گذر زمان خود را اثبات کرده است.

آموزش فارکس بلو چیپ معامله فارکس معامله گری سهام بورس Blue Chip

آموزش فارکس: در بورس سهام، شرکت هایی که وضعیت مالی خوبی دارند و خدمات و کالاهای شناخته شده و معتبری را تولید و ارائه می کنند و همچنین در صنعت خود حرفی برای گفتن دارند، معمولا شرکت بلو چیپ محسوب می شوند. مشخصه اصلی شرکت های بلو چیپ، اعتبار آن هاست. سرمایه گذار با خرید سهام چنین شرکت هایی در برابر رکود اقتصادی و تورم از خود محافظت می کند و هر سال هم به طور منظم سود تقسیمی دریافت می کند.

به طور کلی شرکت‌هایی که به آن‌ها بلو چیپ گفته می‌شود، اعتبار و وزن بیشتری در شاخص‌های سهامی مثل داوجونز (Dow Jones)، S&P 500 و نزدک (NASDAQ) دارند. اما اینکه شرکت چقدر باید بزرگ باشد تا به آن شرکت بلو چیپ گفت، معیار دقیقی ندارد. اما به طور کلی اگر مارکت کپ شرکتی بیشتر از ۵ میلیارد دلار باشد و یا شرکت در صنعت خود جزو بزرگان بازار باشد، می‌تواند شرکت بلو چیپ تلقی شود.
همچنین شرکت‌های بزرگ چند ملیتی که سال‌ها در حال فعالیت هستند هم شرکت‌های بلو چیپ محسوب می‌شوند. شرکت کوکاکولا، دیزنی، پپسی کو، وال مارت، جنرال الکتریک، IBM و مک‌دونالد نمونه‌ای از شرکت‌های پیشرو در صنایع خود هستند. شرکت‌های بلو چیپ در طول سالیان دراز توانسته‌اند برند معتبری را خلق کنند و از چندین رکود اقتصادی جان سالم به در ببرند. بسیاری از سرمایه‌گذاران محافظه‌کار که تمایلی به ریسک کردن ندارند و یا نزدیک به دوره بازنشستگی هستند، معمولاً در سهام شرکت‌های بلو چیپ سرمایه‌گذاری می‌کنند. سهام شرکت‌های بلو چیپ نه تنها از دارایی سهامداران در برابر رکودهای اقتصادی محافظت می‌کنند و به طور منظم سود تقسیمی را پرداخت می‌کنند، بلکه از دارایی سهامداران در مقابل تورم هم محافظت می‌کنند. با این حال نباید تصور کرد که سهام شرکت‌های بلو چیپ یک دارایی امن مثل طلاست. در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ چند شرکت بلو چیپ ورشکسته شدند. در بازارهای مالی قطعیتی وجود ندارد و همه‌چیز در حال تغییر است.

 

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید