آموزش اندیکاتور مومنتوم (Momentum): معرفی اندیکاتور مومنتوم

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400 - 11:12

اندیکاتور مومنتوم یکی دیگر از ابزارهای تکنیکال و یک اندیکاتور پیشرو است. مومنتوم به معنی اندازه حرکت است. این اندیکاتور سرعت تغییر قیمت را اندازه‌گیری می‌کند و به عنوان شاخصی پیشرو برای شناسایی تغییرات روند به کار گرفته می‌شود. منظور از پیشرو بودن مومنتوم این است که این اندیکاتور می‌تواند به سرعت آینده بازار را پیش‌بینی کند. از خط مومنتوم می‌توان به تنهایی برای تشخیص رفتار قیمت در آینده استفاده کرد، زیرا یک اندیکاتور پیشرو است و در حقیقت تغییرات قیمت از تغییرات مومنتوم پیروی می‌کنند.
می‌توان از اندیکاتور مومنتوم برای تغییرات و بازگشت روند استفاده کرد. مقدارهای بسیار بالا و مثبت مومنتوم نشانگر محدوده اشباع خرید و مقادیر منفی و بسیار پایین آن، نشان دهنده محدوده اشباع فروش هستند. اندیکاتور مومنتوم مانند یک نوسانگر عمل می‌کند و در دسته اسیلاتورها قرار گرفته است. بدین منظور در بازاری که روند قوی دارد، مومنتوم نیز سریع حرکت می‌کند. ولی وقتی‌که سرعت روند بازار کم می‌شود، مومنتوم نیز کاهش می‌یابد. بدین ترتیب محدوده اشباع خرید یا فروش در این اندیکاتور زمانی ایجاد می‌شود که روند بازار در قوی‌ترین حالت خود قرار داشته باشد.
هم چنین اندیکاتور مومنتوم پیشرفت یا پسرفت در قیمت‌ها را هدایت می‌کند، بدین معنی زمانی که روند صعودی/نزولی بازار هنوز هم ادامه دارد (قبل از اینکه به پایان برسد)، خط مومنتوم متوقف می‌شود و در جهت مخالف حرکت می‌کند. در حالی که روند بازار تازه به پایان رسیده است و هنوز روند معکوس آغاز نشده است. اگر مومنتوم مثبت و مقدار آن بیشتر باشد، نشانگر قوی بودن روند صعودی است. در مقابل هر چقدر مقدار اندیکاتور منفی‌تر باشد، نشان دهنده قدرت روند نزولی است.
برای محاسبه مومنتوم می‌توان از هر بازه زمانی استفاده کرد. هر چه تعداد دوره مومنتوم کوچک‌تر باشد، مومنتوم به نوسانات کوتاه‌مدت حساس‌تر خواهد شد. ولی اگر دوره زمانی اندیکاتور زیاد باشد، نوسان‌های مومنتوم یکنواخت‌تر خواهند بود. فرض کنید مومنتوم ۱۴ روزه در فضای نامحدودی از نمودار نوسان می‌کند. اگر قیمت پایانی بازار بالاتر از قیمت پایانی ۱۴ روز پیش باشد، مقدار مومنتوم مثبت خواهد بود. اما درصورتی‌که قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی ۱۴ روز پیش باشد، مومنتوم منفی خواهد بود.

آموزش فارکس آموزش اندیکاتور تکنیکال آموزش اندیکاتور مومنتوم Momentum Indicator

آموزش اندیکاتور مومنتوم (Momentum Indicator)


۱ – آموزش اندیکاتور مومنتوم (Momentum): معرفی اندیکاتور مومنتوم (شما در همین صفحه هستید)
٢ –آموزش اندیکاتور مومنتوم (Momentum): اضافه کردن اندیکاتور مومنتوم به چارت در متاتریدر
۳ –آموزش اندیکاتور مومنتوم (Momentum Indicator): سیگنال‌ یابی


آشنایی با سایر اندیکاتور ها:

آخرین مطالب