سرمایه‌گذاری بلندمدت یا کوتاه‌مدت؟

یکشنبه 28 دی 1399 - 8:48

کی باید به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت بود؟ چه زمانی برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت مناسب است؟ پاسخ این دو سؤال برای رسیدن به اهداف مالی اهمیت دارند. معامله گران و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی (بازار فارکس، بورس سهام، ارز دیجیتال، نفت خام، طلا و …) باید با عیب و مزایای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت آشنا باشند تا بتوانند برنامه مالی مناسب با خواسته‌ها و شرایط خود طراحی کنند. در این مقاله سناریوهای خاص سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم.

کی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب است؟

اگر می‌خواهید دارایی را برای مدت‌زمان طولانی نگه دارید، باید به فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت باشید. دارایی‌هایی مثل سهام یا املاک و مستغلات را معمولاً برای مدت‌زمان طولانی نگه می‌دارند. در این نوع کلاس دارایی‌ها سرمایه‌گذاران بر این باورند که به پول ناشی از فروش ملک یا سهام در کوتاه‌مدت نیازی نخواهند داشت. اما در کل تنها در چند سناریو می‌توان به سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر کرد و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت را کنار گذاشت:

بیشتر از ۲۰ سال با بازنشستگی فاصله دارید

اگر هنوز بیشتر از ۲۰ سال با بازنشستگی فاصله دارید، می‌توانید به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازارهایی مثل سهام و املاک فکر کنید. در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هدف شما خرید دارایی‌هایی است که به مرور زمان ثروت شما را افزایش خواهند داد. وقتی جوان هستید فرصت برای اشتباه کردن وجود دارد و زمان لازم برای جبران اشتباهات هم وجود دارد. با سرمایه‌گذاری در بورس سهام می‌توانید به رشد دارایی‌های خود در بلندمدت کمک کنید. اما با نزدیک شدن به زمان بازنشستگی، می‌توانید ترکیب دارایی‌های خود را تغییر دهید.

باید برنامه هفت تا ده ساله‌ای برای آینده داشته باشید

معمولاً در برنامه‌ریزی مالی برای هفت تا ده سال آینده باید به دارایی‌هایی با درجه ریسک کم تا متوسط فکر کنید. اما وقتی‌که به بازه زمانی هفت تا ده سال نزدیک شدید باید به سمت دارایی‌های ریسکی‌تر حرکت کنید. به طور خلاصه، سرمایه‌گذاری زمانی بلندمدت است که شما به پول سرمایه‌گذاری تا مدت‌ها نیاز نداشته باشید.

می‌خواهید از تورم در امان بمانید

سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت برای مقابله با تورم هم کارساز هستند. معمولاً برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار باید دارایی‌های به خصوصی را در نظر بگیرید. کلاس دارایی‌هایی که برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب هستند معمولاً به مرور زمان تورم را پوشش می‌دهند. به همین دلیل اگر می‌خواهید ریسک تورم را پوشش دهید باید به سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر کنید. چنین سرمایه‌گذاری نه تنها از دارایی‌های شما در برابر تورم محافظت می‌کند، بلکه قدرت خرید شما را هم افزایش می‌دهد.
معمولاً در بازارهای مالی آمریکا از اوراق خزانه‌داری برای پوشش دادن ریسک تورم استفاده می‌کنند. در واقع بازدهی این اوراق پا به پای تورم افزایش می‌یابد. در کل، اوراق خزانه‌داری بلندمدت آمریکا برای کسب بازدهی تا ۳۰ سال آینده طراحی شده‌اند. این اوراق خزانه‌داری با نام I-Bond شناخته می‌شوند و به آن‌ها اوراق پس‌انداز هم گفته می‌شود. بازدهی این اوراق با محاسبه نرخ بهره ثابت و نرخ تورم به دست می‌آید و به همین دلیل بهترین گزینه برای پوشش دادن ریسک تورم هستند.

کی باید به فکر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بود؟

در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، شخص می‌خواهد در بازه زمانی کوتاهی به اهداف مالی خود برسد. به طور مثال شخص می‌خواهد منبع درآمد ثابتی داشته باشد و به فکر ساختن یک سبد دارایی نیست. سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت می‌تواند شامل اوراق قرضه با سررسید کوتاه، پول نقد، حساب‌های بانکی با سود ثابت و برخی بیمه‌های عمر باشد. معمولاً اشخاص در سناریوهای خاصی به سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت فکر می‌کنند:

خیلی فوری به پول نیاز دارید

برای اهداف کوتاه‌مدت مالی مثل بازپرداخت یا تسویه وام از سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌شود. بسیاری از حساب‌های بانکی با سود ثابت می‌توانند به شما اجازه دهند که پول خود را برای دریافت سود سپرده‌گذاری کنید و در عین حال هر وقت که لازم داشتید آن را برداشت کنید. در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت معمولاً در کلاس دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که ریسک کمتری دارند و در عین حال قدرت نقد شوندگی آن‌ها بالاست. یعنی هر وقت که خواستید می‌توانید دارایی‌های خریداری شده را به فروش برسانید و در کمترین زمان ممکن به پول نقد برسید. در چنین سرمایه‌گذاری نمی‌توان در بازار فارکس یا سهام سرمایه‌گذاری کرد. چون‌که در کوتاه‌مدت شاید نتوان اصل سرمایه‌گذاری را برداشت. نوسانات این دو بازار در کوتاه‌مدت به حدی زیاد است که شاید در زمان فروش دارایی‌ها با ضرر مواجه شوید (توجه داشته باشید که در این مقاله هدف ما بررسی “سرمایه‌گذاری” است، نه “معامله‌گری” و “نوسان گیری”).

به فکر منبع درآمد ثابت هستید

اغلب سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت با منبع درآمد ثابتی همراه هستند. یعنی در فواصل زمانی مشخصی پول نقدی به حساب شما واریز خواهد شد. در این جا باید هدف شما پیدا کردن منبع درآمد ثابت و قابل اتکایی باشد. شاید بازار سهام، فارکس و ارز دیجیتال فرصت‌های کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری را فراهم کنند، اما در کل سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت (خرید و نگهداری) در این بازارها ریسکی است و شاید مثل اوراق قرضه قابل اعتماد نباشند.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید