آموزش پولبک (Pullback): پولبک چیست؟

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:35

پولبک (Pullback) زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت حداقل یک کندل در خلاف جهت روند بازار حرکت کند. پولبک یا بازگشت یک حرکت قیمتی مخالف روند اصلی است، اما ادامه‌دار نیست. یعنی بازار در جهت مخالف روند حرکت می‌کند و سپس به روند اصلی و پیشین خود باز می‌گردد.
گاهی اوقات به پولبک ها اصلاح قیمتی (Retracement یا Corrections) هم گفته می‌شود. تا وقتی‌که حرکت در خلاف جهت روند اصلی به راه می‌افتد و موقتی است، به آن بازگشت یا پولبک می‌گوییم. باید بازار بعد از این بازگشت موقتی به روند اصلی و پیشین خود بازگردد. اگر بعد از بازگشت یا پولبک، بازار نتواند اوج قبلی خود را بشکند (در روندهای صعودی) یا از شکست کف قیمتی در روند نزولی عاجز باشد، بازار وارد فاز خنثی یا نوسانی خواهد شد.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس الگوی ABCD Pullback

آموزش پولبک – پولبک می تواند شبیه یک الگوی ABCD در روند صعودی باشد. در این تصویر حرکت BC همان پولبک یا بازگشت بازار بوده است.

الگوی ABCD می‌تواند یک پولبک ساده را به‌خوبی به تصویر بکشد. پولبک های ساده در سه حرکت انجام می‌شوند. همان‌طور که در شکل بالا دیده می‌شود، حرکت AB همان حرکت اول است که با روند اصلی بازار همسو است. حرکت دوم همان BC است که در خلاف جهت روند اصلی بازار به راه می‌افتد و CD هم حرکت سوم نهایی است که بازار به همان روند قبلی خود باز می‌گردد و از اوج قیمتی B عبور می‌کند. بایستی توجه داشته باشید که پولبک BC باید بین کف A و اوج B تشکیل شود و اوج D هم باید بالاتر از اوج قبلی (B) تشکیل شود. در غیر این صورت حرکت انجام شده، پولبک نخواهد بود.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک تک کندل

آموزش پولبک – پولبک می تواند حتی یک کندل در جهت خلاف روند اصلی بازار باشد.

در تصویر بالا می‌توانید یک مثال از پولبک تک کندلی را مشاهده کنید. این نمودار نشان می‌دهد که پولبک می‌تواند سریع و کوتاه باشد. طبق تعریف پولبک، هر حرکتی (حتی به اندازه یک کندل) در جهت خلاف روند اصلی شکل بگیرد، آن حرکت پولبک نامیده خواهد شد. شاید در نمودار بالایی الگوی ABCD به وضوح دیده نشود، اما اگر تایم فریم را پایین بیاورید، حتماً الگوی ABCD دیده خواهد شد. در اینجا روند اصلی بازار صعودی است، پس پولبک بازار یک حرکت نزولی است. بعد از پایان بازگشت، قیمت توانسته از اوج قیمتی قبلی خود یا همان نقطه B در الگوی ABCD عبور کند و روند صعودی و اصلی بازار را احیا کند.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس پولبک چند کندل

آموزش پولبک – پولبک می تواند طی چند کندل تشکیل شود.

در تصویر بالا، پولبک بازار شامل چندین کندل قیمتی می‌شود. در اینجا بازار یک کندل در خلاف جهت روند اصلی تشکیل نداده، بلکه چندین کندل در جهت خلاف روند اصلی تشکیل شده است.
پولبک می‌تواند کم‌عمق یا عمیق باشد. سرعت پولبک هم می‌تواند کُند یا تُند باشد. عمق و سرعت شکل‌گیری پولبک بستگی به محرک‌های بنیادی و تکنیکال بازار دارد و هیچ کس نمی‌تواند سرعت و عمق آن را به طور دقیق پیش‌بینی کند. در آینده در رابطه با مشخصات پولبک ها بیشتر بحث خواهیم کرد. اما در این بخش تنها به این نکته توجه داشته باشید که پولبک ها می‌توانند شکل، قدرت و سرعت متفاوتی داشته باشند. پولبک یک پدیده عادی و طبیعی در بازار مالی است و فرصتی برای هر دو گروه از معامله گران مخالف و پیرو روندی فراهم می‌کند.