آموزش پولبک (Pullback): شناسایی پولبک

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:36

حال که با شکل و شمایل پولبک ها آشنا شده‌اید و می‌دانید که پولبک ها چه شکلی هستند، می‌توانیم یک گام دیگر هم به جلو برداریم و پولبک ها را در بازار پیدا کنیم. بازار هیچ وقت روی یک خط راست حرکت نمی‌کند. اگر به حرکات قیمتی (Price Action) توجه کنید، خیلی سریع متوجه می‌شود که بازار در چرخه‌های نزولی و صعودی نوسان می‌کند. این مسئله کار را برای پیدا کردن پولبک ها آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این باید بدانید که برای افزایش قیمت، باید یک کف قیمتی بالاتر در بازار تشکیل شود تا در ادامه یک اوج جدید و بالاتر از بقیه تشکیل شود. به شکل زیر نگاه کنید.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس شناسایی پولبک Pullback

آموزش پولبک – با استفاده از حرف ABCD می توانیم اوج و کف های جدید را نام گذاری کنیم و با این روش ساده پولبک را شناسایی کنیم.

در تصویر بالا کاملاً مشخص است که الگوی ABCD چگونه با تشکیل اوج و کف‌های جدید و بالاتر در حال تکمیل است. با شروع از نقطه A، اوج قیمتی در B تشکیل شده و در ادامه پولبکی در نقطه C شکل گرفته و در ادامه اوج قیمتی جدید D شکل گرفته است.
برای این‌که پولبک جدید را شناسایی کنیم، کافی است که نقاط C و D را با نام‌های A جدید و B جدید جایگزین کنید. این کار باعث می‌شود تا چرخه قیمتی جدیدی شکل بگیرد و در ادامه کف قیمتی جدید (B جدید) و اوج قیمتی جدید (D جدید) تشکیل شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این روال می‌تواند به همین شکل ادامه یابد.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس شناسایی پولبک Pullback اوج و کف

آموزش پولبک – شناسایی و نامگذاری اوج (H) و کف (L) بازار

روش دیگر برای تشخیص پولبک ها این است که به جای استفاده از حروف ABCD از حروف H (اوج قیمتی) و L (کف قیمتی) استفاده کنید.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس شناسایی پولبک Pullback روند نزولی

آموزش پولبک – هر HLHL نشانگر یک چرخه نزولی قیمت است.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس شناسایی پولبک Pullback روند صعودی

آموزش پولبک – هر LHLH نشانگر یک چرخه صعودی است.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس شناسایی پولبک Pullback روند خنثی

آموزش پولبک – اگر نمی توانید پولبک ها را تشخیص دهید، خیلی سریع اوج و کف های بازار را علامت گذاری کنید.

به تصاویر بالا دقت کنید. هر HLHL نشان دهنده یک چرخه نزولی قیمتی است و نقطه H جایی است که پولبک شکل گرفته است. در روندهای صعودی، هر LHLH نشانگر یک چرخه است و L هم نقطه‌ای است که پولبک تشکیل شده است. در هر چرخه قیمتی، پولبک وجود دارد. اگر نمی‌توانید پولبک ها را در بازار تشخیص دهید، کافی است که خیلی سریع اوج و کف‌های بازار را پیدا کنید. با همین کار ساده خیلی سریع پولبک ها را پیدا خواهید کرد.