آموزش پولبک (Pullback): محاسبه و اندازه‌گیری پولبک

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:36

فیبوناچی اصلاحی یکی از ابزارهای اصلی و قدرتمند برای اندازه‌گیری محل پایان پولبک ها و بازگشت بازار به روند اصلی است. با این حال بایستی توجه داشت که در بازارهای مالی قطعیتی وجود ندارد و تمامی ابزارهای تکنیکال محدودیت‌ها و نواقص خاص خود را دارند. به همین دلیل سعی کنید ابزارها را زیادی بزرگ نکنید و تنها در بخش‌های لازم از آن‌ها استفاده کنید. همچنین باید ابزارهای تکنیکال را در کنار سایر ابزارها و تئوری‌های تکنیکال مورد استفاده قرار دهید. یعنی شاید به تنهایی کاربردی نداشته باشند.

فیبوناچی اصلاحی یا Fibonacci Retracement

فیبوناچی اصلاحی پرکاربردترین فیبوناچی در علم تحلیل تکنیکال است. معامله گران و تحلیلگران از فیبوناچی اصلاحی برای تشخیص سطوح احتمالی پایان پولبک ها و احیای روند اصلی بازار استفاده می‌کنند. سطوح فیبوناچی اصلاحی عبارت‌اند از: ۲۳٫۶ درصد، ۳۸٫۲ درصد، ۵۰ درصد، ۶۱٫۸ درصد، ۷۶٫۴ درصد و ۱۰۰ درصد. در این میان سطوح ۳۸٫۲، ۵۰ و ۶۱٫۸ درصد بیشتر از سایر سطوح فیبوناچی کاربرد دارند. بایستی توجه داشت که سطح ۵۰ درصد از اعداد فیبوناچی نیست. نسبت ۵۰ درصد از تئوری داو به فیبوناچی اصلاحی اضافه شده است. در واقع طبق تئوری داو، بازار می‌تواند حداقل تا نصف موج اصلاح کند. فیبوناچی اصلاحی در بازارهای روند دار کاربرد بیشتری دارد. چون‌که در بازارهای روند دار پیش‌بینی می‌شود که روند اصلی بازار ادامه یابد. به همین دلیل سطوح فیبوناچی می‌توانند نشانگر محل احتمالی پایان پولبک یا اصلاح باشند و روند دوباره احیا شود.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس فیبوناچی اصلاحی پولبک کم عمق

آموزش پولبک – برای اندازه گیری پولبک کافی است از ابزار فیبوناچی اصلاحی استفاده کنید. فیبوناچی اصلاحی برای یک موج رسم می شود و نشان می دهد که بازار تا کجا می تواند پولبک بزند.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، وقتی‌که اصلاح فیبوناچی برای موج صعودی رسم می‌شود، محل ۳۸٫۲ درصد فیبوناچی محتمل‌ترین قیمت برای پایان پولبک بازار است. از آنجایی که اصلاح ۳۸٫۲ درصدی کوتاه‌تر از اصلاح‌های ۵۰ و ۶۱٫۸ درصدی است، پولبک ها به ۳۸٫۲ درصد را پولبک کم‌عمق یا اصلاح کوتاه هم می‌نامیم.

آموزش پولبک پرایس اکشن فارکس فیبوناچی اصلاحی 50 درصد

آموزش پولبک – قرار نیست بازار دقیقا به نسبت های فیبوناچی واکنش نشان دهد. معمولا پولبک به نسبت های فیبوناچی (به خصوص نسبت ۵۰ و ۶۱٫۸ درصدی) واکنش نشان می دهد.

اصلاح ۵۰ درصد فیبوناچی معمولاً کاربرد بیشتری دارد. این سطح یک سطح میانی است. همچنین معمولاً پولبک ها تا محدوده بین ۵۰ تا ۶۱٫۸ درصدی ادامه می‌یابند.