آشنایی با پدیده کاهش/افزایش جزئی قبل از شکست

یکشنبه 26 بهمن 1399 - 7:50

آیا واقعاً می توان زمان شکست سطوح را پیش بینی کرد؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که هر چند بازار فارکس غیر قابل پیش بینی است، اما سرنخ هایی وجود دارند که می توانند احتمال شناسایی شکست سطوح قیمتی یا الگوهای نمودار را افزایش دهند. به این سرنخ ها، پدیده کاهش یا افزایش جزئی قبل از شکست می گویند که می تواند به شما در یافتن فرصت های مناسب برای معامله کمک کند. در این مقاله با بررسی چند مثال ساده، نحوه شناسایی، تایید سیگنال و تعیین حد ضرر را بررسی می کنیم.

یک سطح قیمتی چگونه به سطح کلیدی تبدیل می شود؟

همیشه باید این سوال را از خود بپرسید که قیمت چگونه به یک سطح مقاومتی/حمایتی کلیدی واکنش نشان می دهد؟ سطوح حمایتی/مقاومتی می توانند چیزهای زیادی در رابطه با پشت صحنه بازار به شما بگویند. هم چنین این سطوح می توانند در شناسایی این که قدرت بازار در دست خریداران است یا فروشندگان به شما کمک کنند و حتی روند بعدی بازار را مشخص کنند. در تصویر زیر، به راحتی می توان یک سطح مقاومت کلیدی را شناسایی کرد که بازار چندین بار به آن برخورد کرده است.
به واکنش بازار در حین برخورد به این مقاومت توجه کنید. با هر برخورد قیمت به این سطح و بازگشت بازار از سطح مقاومتی، این مقاومت قوی تر شده است. فلش های سبز تنش میان خریداران و فروشندگان را نشان می دهند. بدین معنی که فروشندگان قدرت کافی برای کاهش قیمت در بازار را ندارند و خریداران هم نمی توانند از مقاومت عبور کنند. ورود به معامله قبل از شکست سطح کلیدی، کار غیر منطقی است. اما در صورتی که بتوانید پدیده کاهش جزئی قبل از شکست را شناسایی کنید، می توانید برای ورود به معامله آماده شوید.

آموزش فارکس کاهش جزئی افزایش جزئی پیش از شکست مقاومت

آموزش فارکس- پدیده کاهش جزئی قبل از شکست مقاومت و در ادامه بسته شدن بازار در بالای مقاومت نشان می دهند که بازار از این مقاومت عبور کرده است. حتی در ادامه این مقاومت به حمایت تبدیل شده است. پدیده کاهش جزئی، همان آخرین کاهش در بازار است که کف قیمتی نزدیک به مقاومت تشکیل داده است. در این جا حد ضرر معامله خرید هم زیر آخرین کف قیمتی بازار بود.

به تصویر بالا نگاه کنید، در این نمودار قیمتی ابتدا روند بازار شناسایی شده و سپس یک سطح مقاومتی مشخص شده است. همانطور که مشاهده می کنید، بازار بعد از هر بار برخورد به سطح مقاومتی به سمت پایین بازگشته است. به بازگشت های نزولی بازار از مقاومت توجه کنید، هر بار کف قیمتی بالاتری نسبت به قبل تشکیل شده است. بازار نتوانسته  کف قیمتی پایین تری تشکیل دهد. یعنی قدرت فروشندگان در حال تضعیف است.
قبل از این که بازار مقاومت را بشکند، به سمت پایین بازگشته و قیمت به سختی از سطح مقاومتی فاصله گرفته است که می توان گفت، فروشندگان به طور کامل از بازار خارج شده اند. در نهایت بازار مقاومت را شکسته و کندل قیمتی بالای این سطح بسته شده است. در این صورت می توان گفت پدیده کاهش جزئی شکل گرفته است. کاهش جزئی آخرین تلاش فروشندگان برای دفاع از مقاومت بوده است، اما این تلاش نتیجه ای نداشته و بازار با تشکیل کف قیمتی بالاتر و نزدیک به مقاومت به سمت بالا بازگشته است. این همان پدیده کاهش جزئی قبل از شکست است. بهتر است که همیشه منتظر باشید که بازار قبل از شکست سطح کلیدی، کاهش جزئی ثبت کند. معامله گران آماتور قبل از شکست سطح کلیدی وارد معامله می شوند، چون ترس از دست دادن حرکت بازار را دارند. اما برای این که از شر این ترس ها خلاص شوید، پیشنهاد می شود منتظر بسته شدن کندل قیمتی بالای سطح قیمتی بمانید تا از شکست های جعلی دور بمانید. پدیده کاهش جزئی می تواند حد ضرر بهتری را هم برای شما معرفی کنید.

آموزش فارکس کاهش جزئی افزایش جزئی پیش از شکست مقاومت روند صعودی

آموزش فارکس- پدیده کاهش جزئی قبل از شکست مقاومت ظاهر می شود. این پدیده نشان می دهد که فروشندگان توان پایین کشیدن قیمت ها را ندارند و هر بار که فروشندگان وارد بازار می شوند، کف قیمتی جدید و بالاتری تشکیل می شود. یعنی خریداران خیلی سریع تر از قبل به افت های قیمتی واکنش نشان می دهند و از قیمت های پایین تر وارد معامله می شوند.

در تصویر فوق نیز، روند بازار نزولی است. قیمت زیر مقاومت مشخص شده نوسان می کند. در ادامه بازار موفق به شکست کف قیمتی نشده و به سمت مقاومت بازگشته است. قیمت بعد از کاهش نزولی جزئی، مقاومت را شکسته و صعود کرده است.
اما تصویر زیر نشان می دهد که چرا بهتر است منتظر بسته شدن کندل قیمتی بالا/زیر سطح قیمتی بمانید. گاهی اوقات شما این الگو را در یک سطح حمایتی یا مقاومت پیدا می کنید اما شکست این سطح قیمتی اتفاق نمی افتد. افزایش جزئی در تصویر زیر بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد، اما قیمت هرگز به طور کامل سطح کلیدی را نشکسته است. انتظار برای بسته شدن کندل قیمتی، می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند و از ورود زود هنگام به معامله جلوگیری کند.

 

آموزش فارکس کاهش جزئی افزایش جزئی باطل شدن سیگنال شکست

آموزش فارکس- پدیده افزایش جزئی پیش از شکست حمایت اتفاق می افتد. اما باید صبر کنید تا مطمئن شوید که افزایش جزئی پیش از شکست حمایت تایید شود. یعنی باید حداقل یک کندل قیمتی در زیر حمایت بسته شود. در تصویر بالا این اتفاق نیفتاده و به همین دلیل اگر تنها با افزایش جزئی وارد معامله می شدید، معامله در نهایت با فعال شدن حد ضرر به پایان می رسید.

شما می توانید پدیده کاهش یا افزایش جزئی را در اطراف همه الگوهای قیمتی مشاهده کنید. در تصویر زیر، الگوی کاهش جزئی در یک دامنه محدود نوسانی رخ داده است. روند نزولی بازار به پایان رسیده و بازار دو کف قیمتی تقریباً هم سطح تشکیل داده است. قبل از شکست سطح مقاومتی، یک جهش قیمتی به سمت پایین اتفاق افتاده و قیمت به پایین ترین سطح قیمتی نزدیک نشده است. می توان گفت یک سیگنال قوی خرید صادر شده است، قدرت فروشندگان کاهش یافته است و خریداران به آرامی کنترل بازار را در دست گرفته اند.

آموزش فارکس کاهش جزئی افزایش جزئی پیش از شکست مقاومت حد ضرر

آموزش فارکس- پدیده کاهش جزئی در زیر مقاومت اتفاق می افتد. این مقاومت می تواند سقف یک الگوی نموداری باشد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید