واگرایی قیمتی، اولین نشانه از پایان روند

یکشنبه 26 بهمن 1399 - 7:49

وقتی حرف از واگرایی به میان می‌آید، اکثر معامله گران بازارهای مالی به واگرایی بین نمودار قیمتی و اندیکاتورهای تکنیکال فکر می‌کنند. در این میان یک نوع دیگری از واگرایی هم وجود دارد که در تحلیل‌ها و استراتژی های پرایس اکشن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً تحلیلگران پرایس اکشن با تعصب عمل می‌کنند و از اندیکاتور استفاده نمی‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم با یک روش ساده نشان دهیم که برای واگرایی‌های تکنیکال، نیازی به استفاده از اندیکاتور تکنیکال نیست و همه تحلیلگران می‌توانند از این روش ساده تکنیکال برای تحلیل بهتر بازار استفاده کنند تا پایان یک حرکت قوی را پیش‌بینی کنند.
واگرایی قیمتی یا همان Price Divergence مفهوم ساده‌ای است. در واگرایی قیمتی توجه ما بیشتر به موج‌های قیمتی است. به این صورت که ما سعی می‌کنیم اندازه موج‌های قیمتی تشکیل شده را با هم مقایسه کنیم. علاوه بر این جواب این سؤال که بازار چقدر آسان توانسته اوج یا کف قیمتی جدیدی ثبت کند، هم به ما کمک می‌کند تا خیلی ساده امواج قیمتی را با یکدیگر مقایسه کنیم.
در تعریف بازارهای روند دار، همیشه بازار به قیمت‌های جدیدی می‌رسد. به طور مثال وقتی بازار روند صعودی دارد، بازار تمایل دارد که اوج‌های قیمتی جدیدی را فتح کند. در بازارهای روند نزولی هم بازار تمایل دارد که کف‌های قیمتی پایین‌تری را ثبت کند. مسلماً اگر بازار روند صعودی داشته باشد، اما نتواند اوج قیمتی جدیدی را ثبت کند، می‌توان گفت که قدرت خریداران کاهش یافته و شاید روند به پایان خود نزدیک شده است. در روند نزولی هم بازار باید کف قیمتی جدید ثبت کند، اما اگر کف قیمتی فاصله کمی با کف قیمتی قبلی خود داشته باشد، به این معنی است که بازار در ادامه دادن روند نزولی ضعیف عمل کرده و قدرت فروشندگان در حال کاهش است. یعنی روند نزولی به زودی متوقف خواهد شد.
به تصویر زیر نگاه کنید:

آموزش فارکس پرایس اکشن واگرایی قیمتی تحلیل تکنیکال استراتژی

آموزش فارکس – در واگرایی قیمتی، سرعت امواج و این که امواج در ثبت اوج یا کف قیمتی جدید چقدر موفق عمل کرده اند را با یکدیگر مقایسه می کنیم. موج صعودی که نتواند اوج قیمتی بالاتری ثبت کند، نشانگر تضعیف قدرت خریداران است.

در این نمودار قیمتی خیلی ساده می‌توان واگرایی قیمتی را تشخیص داد. در موج‌های ۱ و ۲ بازار با شیب تُندی رشد کرده است. وقتی شیب موج صعودی تُند است، یعنی بازار حرکت صعودی سریعی را تجربه کرده و توانسته اوج قیمتی جدید و بالاتری را ثبت کند. اما به موج ۳ نگاه کنید. در موج ۳ بازار توانسته اوج قیمتی جدیدی ثبت کند، اما این اوج قیمتی فاصله خیلی کمی با اوج قبلی دارد. این یعنی قدرت خریداران تضعیف شده است. خریداران دیگر نمی‌توانند مثل موج‌های ۱ و ۲ بازار را بالا بکشند. این یعنی باید انتظار افت قیمت‌ها و پایان روند نزولی را داشت. در نمودار بالایی هم این اتفاق افتاده است. بعد از موج ۳، بازار نتوانسته اوج قیمتی بالاتر و جدیدی را ثبت کند.
در نمودار پایینی هم می‌توان مثالی از واگرایی قیمتی در روند نزولی را مشاهده کرد. به این نمودار دقت کنید:

آموزش فارکس پرایس اکشن واگرایی قیمتی تحلیل تکنیکال استراتژی روند نزولی

آموزش فارکس – در روند نزولی اگر موج نزولی نتواند کف قیمتی جدید و پایین تری را تشکیل دهد، یعنی قدرت فروشندگان و روند نزولی تضعیف شده است. حال اگر اوج قیمتی جدیدی بالاتر از اوج قیمتی قبلی تشکیل شود، یعنی خریداران وارد بازار شده اند و باید انتظار تغییر روند را داشت.

در سمت چپ، روند نزولی در بازار به راه افتاده است. بازار از اوج‌های تاریخی سقوط کرده و کف‌های قیمتی جدیدی را ثبت کرده است. خطوط افقی قرمز رنگ نشانگر اوج‌های قیمتی پایینی هستند که در بازار تشکیل شده‌اند. این تعریف بازار روند نزولی است: اوج‌های جدید پایین‌تر از اوج قبلی و کف‌های قیمتی جدید پایین‌تر از کف قیمتی قبلی تشکیل می‌شوند. با این حال در موج حرکتی کوچک ۱، بازار نتوانسته از کف قیمتی قبلی فاصله بگیرد. اندازه این موج نزولی هم خیلی کوچک است. این اولین نشانه از تضعیف قدرت فروشندگان در بازار است. بازار در نقطه ۲ اولین اوج قیمتی جدید و بالاتر از اوج قیمتی قبلی را تشکیل داده است. این یعنی تعریف روند نزولی نقض شده است. در ادامه و با تشکیل کف قیمتی جدید و بالاتر از کف قیمتی قبلی (نقطه ۳)، روند صعودی شروع شده است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید