بخش اول: آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید؟

یکشنبه 17 اسفند 1399 - 9:13

تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای فارکس یک پروسه و فرآیند زمان‌بر است. در ظاهر هر کسی متد جدیدی دارد و آن را برای موفق بودن در بازارهای سهام، فارکس، کامودیتی و ارز دیجیتال ضروری می‌داند. اما در این مقاله می‌خواهیم به نشانه‌هایی که در عملکرد شما ظاهر می‌شوند و از دید شما پنهان هستند اشاره کنیم. اگر این نشانه‌ها را دارید، به احتمال زیاد در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. این نشانه‌ها همان ویژگی‌های معامله‌گران موفق بازار هستند.

اندیکاتورهای تکنیکال دیگر یک ضرورت نیستند

بسیاری از معامله‌گران مبتدی بر این باورند که رابطه اندیکاتور تکنیکال با بازار فارکس مثل رابطه شکلات با مغازه شکلات فروشی است و هر کسی می‌خواهد چند نوع مختلف شکلات را ترکیب کند و به فروش برساند. متأسفانه بسیاری از اندیکاتورهای تکنیکال کارایی قابل قبولی ندارند. اما حتی اندیکاتورهای تکنیکال مؤثر هم شاید خیلی برای تحلیل و معامله در بازار ضروری نباشند. وقتی‌که معامله‌گر به جای استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال، به حرکات قیمتی یا پرایس اکشن توجه می‌کند و نوسانات بازار را از دید بازار تحلیل می‌کند، از معامله‌گرانی که منتظر سیگنال‌های اندیکاتورهای تکنیکال هستند پیشی می‌گیرد.
توجه داشته باشید که همه اندیکاتورها بد نیستند، اما اگر شما هم ترجیح می‌دهید که اول اندیکاتور تکنیکال را یاد بگیرید، یعنی ترجیح داده‌اید که به جای درک خود بازار، ابزار دیگری این کار را برای شما انجام دهد. یعنی شما از درک واقعیات بازار عقب مانده‌اید. مسلماً اگر در حرفه معامله‌گری به این نتیجه رسیده‌اید که دیگر نیازی به اندیکاتور تکنیکال ندارید و درک پرایس اکشن کافی است، یعنی خود را برای تحلیل و معاملات فوری بازار آماده کرده‌اید. یعنی می‌دانید که در حال حاضر در بازار چه اتفاقی در حال افتادن است.

دیگر به اشتباه یا درست بودن کاری ندارید

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که درست و اشتباه همیشه در مقابل هم بوده‌اند. همه هم دوست دارند که همیشه در سمت درست باشند و آن‌هایی هم که اشتباه کرده‌اند، ترجیح می‌دهند که خود را به نوعی توجیه کنند. چنین طرز تفکری برای معامله‌گر فارکس یک اشتباه مهلک است. بهترین کار این است که در این حرفه درست و اشتباه را کنار بگذارید و به جای آن از قانون احتمالات پیروی کنید. به این فکر کنید که تحلیل تکنیکال تنها نشانگر محتمل‌ترین سناریو است، نه سناریوی قطعی. پس تحلیل تکنیکال هیچ‌گاه نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. بلکه می‌تواند محتمل‌ترین سناریوی را ارائه دهد.
صبور هستید
صبور بودن یکی از عوامل اساسی و کلیدی موفقیت در بازار فارکس و به طور کلی در حرفه معامله‌گری است. صبر کردن به شما اجازه می‌دهد تا تنها زمانی وارد بازار شوید که بهترین سیگنال ممکن از نظر شما صادر شده باشد. از همه مهم‌تر، صبور بودن به شما کمک می‌کند تا سرمایه خود را برای فرصت‌هایی به ریسک بیندازید که واقعاً ارزشش را دارند. معامله‌گر باید بداند که بازار فردا هم هست و حتی با انجام یک معامله خوب هم می‌توان در این حرفه موفق بود.

برای مواجه با شرایط مختلف، انعطاف‌پذیری لازم را دارید

به احتمال زیاد وقتی‌که برای اولین بار حرفه معامله‌گری را شروع کردید، تصور شما این بود که اگر آینده را پیش‌بینی کنید، در این حرفه موفق خواهید بود. یعنی اگر می‌دانید بازار بالا خواهد آمد، وارد معامله خرید می‌شوید و اگر بازار پایین خواهد آمد، وارد معامله فروش. اما معامله‌گر حرفه‌ای تنها به خاطر پیش‌بینی‌های دقیق، به موفقیت نرسیده است. بلکه معامله‌گر حرفه‌ای می‌داند که نباید با تعصب عمل کند و بر اساس شرایط جدید تصمیم‌گیری کند. یعنی انعطاف‌پذیری لازم برای مقابله با سناریوهای مختلف را دارد. نباید تصور کنید که از بازار بیشتر می‌دانید!

بازدهی دیگر اولویت اول شما نیست

فرقی ندارد که شما معامله‌گر فارکس باشید یا صاحب یک رستوران. سود و بازدهی همیشه خوشایند است. اما اگر کسب سود یا بازدهی اولویت اول شما باشد، دیگر به مسائل اساسی فکر نخواهید کرد. اگر رستوران داشته باشید، به احتمال زیاد کیفیت غذا را فدای کسب بازدهی بیشتر خواهید کرد. در حرفه معامله‌گری هم چنین اتفاقی خواهد افتاد. سود و بازدهی شما را وسوسه خواهد کرد تا وارد معاملات بی‌کیفیت شوید. در حرفه معامله‌گری، اولویت اصلی و اول شما باید محافظت از سرمایه باشد. اگر سرمایه‌ای در کار نباشد، یعنی شما از کار اخراج شده‌اید.

نمودار روزانه به تایم فریم محبوب شما تبدیل شده است

تایم فریم روزانه برای بسیاری از معامله‌گران خسته کننده است. این یک واقعیت است. اما باید روی دیگر سکه را هم دید. نمودار روزانه مثل سایر نمودارهای زمانی هیجان انگیز نیست و بازار به کندی حرکت می‌کند، اما سیگنال‌های نمودار روزانه همیشه بازدهی بیشتری در مقایسه با سایر سیگنال‌ها دارند. نمودار روزانه بسیاری از نوسانات بی معنی بازار یا اصطلاحاً نویز را حذف می‌کند و تصویر بهتری از وضعیت بازار را به نمایش می‌گذارد. سطوح کلیدی نمودار روزانه هم به این دلیل که بسیاری از حرفه‌ای‌ها و بزرگان بازار از آن استفاده می‌کنند، همیشه منجر به واکنش بازار می‌شوند.

به این نتیجه رسیده‌اید که کیفیت مهم‌تر از کمیت است

وقتی از تایم فریم‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌کنید، با سیگنال‌های زیادی مواجه خواهید شد. بسیاری از این سیگنال‌ها کاذب هستند. اما وقتی از نمودار روزانه استفاده می‌کنید، تعداد سیگنال‌هایی که صادر می‌شوند هم کمتر می‌شود. یعنی به جای این‌که تعداد معاملات زیادی را انجام دهید، فقط معاملات با کیفیت را اجرا می‌کنید و گرفتار معاملات افراطی نمی‌شوید. یعنی پدیده اور تردینگ (Overtrading) عملکرد شما را خراب نمی‌کند.

نسبت ریسک به ریوارد مطلوب به یک ضرورت تبدیل شده است

تا به حال با استراتژی های معاملاتی که برای کسب سود ۱۰ پیپ، ریسک ۵۰ پیپی را تحمیل می‌کنند سر و کار داشته‌اید؟ شاید ۵۰ پیپ نبوده باشد، اما ریسک معاملات اصلاً با سود آن همخوانی نداشته‌اند. اگر در این بازار فعالیت کرده باشید، می‌دانید که چنین نسبت ریسک به ریواردی منطقی نیست. بسیاری از معامله‌گران تازه کار فکر می‌کنند که اگر حد ضرر را دورتر ببرند، احساس “امنیت” می‌کنند. واقعیت این است که چنین چیزی وجود ندارد. ریسک معامله باید مشخص باشد و مهم‌تر از همه باید خیلی کمتر از بازدهی احتمالی باشد. پس اگر در معاملات همیشه نسبت ریسک به ریوارد را در نظر می‌گیرید، در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید