قوانین مدیریت ریسک را فراموش نکنید

یکشنبه 15 فروردین 1400 - 9:47

در حرفه معامله‌گری و سرمایه‌گذاری تنها یک اشتباه کافی است تا سود معاملات را از دست بدهید. این تجربه تلخ در میان نوسان گیران بازار بیشتر تکرار می‌شود. به همین خاطر همیشه توصیه می‌شود که سیستم مشخصی برای مدیریت معاملات (به خصوص ریسک معاملات) طراحی کنید تا از اشتباهات مهلک جلوگیری شود.
در حرفه معامله‌گری، برنامه‌ریزی و نظم حرف اول و آخر را می‌زنند. بدون برنامه‌ریزی و نظم نمی‌توان به موفقیت رسید. اگر تجربه افراد زیان دیده را نگاه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که در بیشتر مواقع ضرر به خاطر بی‌برنامگی معامله‌گر بوده است. اگر به فکر نوسان گیری و معاملات کوتاه‌مدت در بازار هستید، بهتر است که حتماً سیستم و یا استراتژی معاملاتی مشخصی برای خود تعریف کنید و تنها در چهارچوب همان سیستم کار کنید. در طراحی سیستم سعی کنید به این هفت موضوع بیشتر بپردازید و با جزئیات آن‌ها را تعریف کنید. اگر یکی از این شش موضوع رعایت نشود، باید منتظر از دست دادن سود معاملات و حتی سرمایه اولیه باشید:

کدام روزها معامله می‌کنید؟
در کدام ساعات روز معامله می‌کنید؟
آیا قانون حداکثر ضرر برای معاملات تعریف کرده‌اید؟
کی باید با قبول سود کم از بازار خارج شوید؟
در کدام بخش یا نماد بازار معامله می‌کنید؟
اگر از اهرم استفاده می‌کنید، کدام نسبت اهرم برای حساب شما قابل تحمل است؟

بهتر است که برای هر کدام از موضوعات بالایی قانونی تعریف کنید و در سیستم معاملاتی به آن متعهد بمانید. این قوانین باید همیشه جلوی چشم معامله‌گر باشند. شاید معامله‌گر در حین کار این قوانین را فراموش کند. باید روش ساده‌ای برای یادآوری قوانین مدیریت ریسک پیدا کنید. به طور مثال می‌توانید معاملات را در ژورنال معاملاتی ثبت کنید و به طور دوره‌ای معاملات را چک کنید، تا مشخص شود که کدام قانون را نادیده گرفته‌اید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید