بخش دوم: آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید؟

یکشنبه 15 فروردین 1400 - 10:48

در مقاله قبلی به نشانه‌های امیدوار کننده از پیشرفت در حرفه معامله‌گری اشاره کردیم. در این مقاله می‌خواهیم به موارد بیشتری نگاه بیندازیم. اگر این نشانه‌ها را در مسیر حرفه خود می‌بینید، به احتمال زیاد در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. این نشانه‌ها همان ویژگی‌های معامله گران موفق بازار هستند.

اخبار را یک محرک برای بازار می‌دانید نه فرصت

تقریباً همه می‌خواهند که با اخبار معامله کنند. معمولاً اکثر حرکات قیمتی بزرگ و سریع هم بعد از انتشار اخبار اقتصادی کلیدی به راه می‌افتند. به همین دلیل بسیاری از معامله گران می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و سوار یک موج قیمتی سریع و بزرگ شوند. اما چنین دیدگاهی شاید غلط باشد. معامله با اخبار کار ریسکی است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
حتی برخی از فعالین بزرگ بازار هم معتقدند که معامله با اخبار یک بی احتیاطی محض است. در حرفه‌ای که مدیریت ریسک و محافظت از سرمایه حرف اول و آخر را می‌زند، فرصتی برای بی احتیاطی کردن وجود ندارد. اگر فکر می‌کند که اخبار اقتصادی محرک بازار هستند و هیچ ضرورتی ندارد که با اخبار معامله کنید، یعنی در حرفه معامله‌گری پیشرفت کرده‌اید. در واقع این دیدگاه نشان می‌دهد که شما به جای این‌که به دنبال شانس باشید و یک شبه راه چندین ساله را بروید، به فکر معاملات منطقی و تکراری هستید که برآیند آن‌ها برای شما سود مستمری را به ارمغان می‌آورد.

در حرفه معامله‌گری بی‌وفایی ویژگی قابل‌تحسین و خوبی است

در تمامی جوانب زندگی بی‌وفایی کار پسندیده‌ای نیست. اما در حرفه معامله‌گری و به خصوص در بازار فارکس و سهام، وفاداری می‌تواند به ضرر معامله‌گر تمام شود. شما نباید در این حرفه به روند یا نماد خاصی متعصب باشید. نیازی نیست به روند وفادار باشید. تنها کافی است تا وقتی‌که روندی وجود دارد، با آن همراهی کنید. روند که تمام شد، باید وفاداری شما به روند هم تمام شود. وفاداری به یک روندی که تمام شده یعنی مقابله با کل بازار. در چنین شرایطی مجبور به اتخاذ معاملاتی خواهید شد که در نهایت در ضرر بسته خواهند شد. اگر همیشه بی‌وفایی خود به بازار را ثابت کنید، به خود اجازه داده‌اید که با ذهنی باز و بدون تعصب بازار را تحلیل کنید. این انعطاف‌پذیری کلید موفقیت شما در حرفه معامله‌گری است.

فرآیند کار بیشتر از بازدهی آن برای شما اهمیت دارد

همه می‌خواهند از حرفه معامله‌گری کسب درآمد کنند. هدف نهایی همه هم در بازار همین است. اما آیا صرفاً سود کردن برای موفقیت در این حرفه کافی است؟ کسب سود در بازار کار آسانی است. شما هر معامله‌ای که در بازار انجام دهید، به احتمال ۵۰-۵۰ به سود خواهید رسید. اما اگر بخواهید در بلندمدت به سود مستمری برسید و بتوانید با انجام دستورالعمل‌های خاص و طی یک فرآیند به سود قابل‌اطمینان دست‌یابید، باید تمامی قدم‌های تعریف شده در استراتژی را طی کنید. به همین دلیل است که معامله گران حرفه‌ای خیلی به سود فکر نمی‌کنند، بلکه به استراتژی یا فرآیندی که منتهی به سود می‌شود تمرکز می‌کنند. اگر شما هم چنین دیدگاهی دارید، یعنی در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

آموزش فارکس روانشناسی معامله گری فارکس سهام

آموزش فارکس – استراتژی معامله مهمتر از سود است.

بیکاری شما را ناراحت نمی‌کند

در حرفه معامله‌گری منظور از بی‌کاری یعنی نداشتن معامله باز. یعنی تمام سرمایه شما به طور نقد در حساب باقی مانده و هیچ معامله‌ای باز نیست و یا نقدینگی به سایر ارزها یا کلاس‌های دارایی تبدیل نشده است. متأسفانه معامله گران تازه‌کار نمی‌توانند این موضوع را درک کنند که گاهی اوقات باید کاری انجام ندهند. در حرفه معامله‌گری باید صبور بود. هر فرصتی و هر بهانه‌ای برای ورود به معامله منطقی نیست. وقتی بیکار نشسته‌اید، شاید بازار را تحلیل کنید، اما معامله نمی‌کنید. این بیکاری به نفع شماست. هم به ذهن و روان شما آرامش می‌دهد و هم شما را برای معاملات بهتر آماده می‌کند.

وین ریت یا درصد موفقیت معاملات

چند درصد از معاملات شما به هدف می‌خورند؟ این همان وین ریت است. تصور عموم این است که هر چقدر وین ریت بالا باشد، یعنی بازدهی هم بیشتر خواهد بود. حتی برخی از افراد ادعای وین ریت بالای ۹۰ درصدی هم دارند. اما آیا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ یعنی از هر ۱۰ معامله‌ای که انجام می‌شود، ۹ معامله به هدف می‌خورد؟ نیازی به وین ریت های بالا و رویایی نیست. اگر مدیریت ریسک و بازدهی را رعایت می‌کنید و از نسبت ریسک به ریوارد استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که با وین ریت ۵۰ یا حتی ۴۰ درصد هم می‌توانید به سود برسید.

دستیابی به حداکثر سود ممکن

فرض کنید که یک رستوران در بهترین جای شهر دارید. این رستوران تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کند. در چنین شرایطی کدام کار عاقلانه است؟ آیا از تمام ظرفیت رستوران برای بالا بردن فروش استفاده می‌کنید؟ یا این‌که یک رستوران جدید در شهر دیگر تأسیس می‌کنید؟ در حرفه معامله‌گری هم چنین وضعیتی حاکم است. معامله‌گر به جای این‌که از فرصت معاملاتی به دست آمده استفاده کند، به فکر بستن معامله و ورود به یک معامله دیگر است. این نشانه‌ای از حرفه‌ای بودن نیست! حرفه‌ای‌ها از فرصت حداکثر استفاده را می‌برند و اجازه می‌دهند تا جایی که امکان دارد، سود معامله بزرگ‌تر شود. در بخش استراتژی‌های معاملاتی و بخش مدیریت ریسک و بازدهی می‌توانید با مقالات مربوط به مدیریت معامله سود ده بیشتر آشنا شوید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید