تغییر روند یا Reversal چیست؟

یکشنبه 22 فروردین 1400 - 10:06

همان‌طور که از نام آن پیداست، Reversal به معنی تغییر روند است. زمانی که روند قیمتی یک دارایی تغییر می‌کند، پدیده ریورسال یا Reversal اتفاق می‌افتد. بعد از روند صعودی، تغییر روند به نزولی خواهد بود. بعد از پایان روند نزولی هم تغییر روند به صعودی خواهد بود. بایستی توجه داشت که تغییر روند بر پایه حرکات قیمتی بازار در یک دوره روی می‌دهد و تنها بر پایه تغییر چند کندل نمی‌توان گفت که تغییر روند شکل گرفته است. برخی از اندیکاتورهای تکنیکال مثل میانگین متحرک، اسیلاتور ها و حتی کانال‌ها می‌توانند برای تشخیص Reversal مفید باشند، اما معمولاً بهترین روش برای تشخیص پدیده تغییر روند، استفاده از اصول پرایس اکشن و حرکات قیمتی خود بازار است.
پدیده تغییر روند معمولاً در تایم فریم‌های پایین‌تر خیلی سریع اتفاق می‌افتد، اما در حالت کلی، تغییر روندهای اصلی به چند روز، هفته یا سال زمان نیاز دارند. در تایم فریم‌های مختلف می‌توان به دنبال این پدیده بود. اما بایستی توجه داشت که تغییر روند در تایم فریم پنج دقیقه (۵M) برای معامله بلندمدت اهمیتی ندارد. توصیه می‌شود که در نمودارهای روزانه یا حداقل چهارساعته به دنبال پدیده تغییر روند بگردید.
در روند صعودی، اوج‌های جدید بالاتر از اوج‌های قبلی تشکیل می‌شوند. کف‌های قیمتی تشکیل شده هم بالاتر از کف‌های قیمتی قبلی خواهند بود. در چنین شرایطی اگر اوج قیمتی جدید بازار پایین‌تر از اوج‌های قبلی تشکیل شود و کف قیمتی پایین‌تری نسبت به کف‌های قبلی تشکیل شود، به احتمال زیاد بازار در حال تغییر روند است.

آموزش فارکس تغییر روند ریورسال Reversal روند صعودی

آموزش فارکس – به موقعیت اوج و کف های قیمتی و تغییر آن ها نسبت به گذشته توجه کنید. در روند صعودی با تشکیل اوج قیمتی پایین تر یا تشکیل کف قیمتی پایین تر، می توان گفت که روند رو به پایان است و شاید به زودی تغییر روند رخ دهد.

در روند نزولی، همیشه کف‌های قیمتی جدید، پایین‌تر از کف‌های قیمتی قبلی تشکیل می‌شوند. همچنین اوج‌های قیمتی جدید هم پایین‌تر از اوج‌های قبلی هستند. یعنی بازار به طور پله‌ای پایین می‌آید. در روند نزولی، تغییر روند زمانی اتفاق می‌افتد که کف قیمتی جدید، بالاتر از کف قیمتی قبلی تشکیل شود. همچنین اوج قیمتی جدید هم بالاتر از آخرین اوج قیمتی بازار تشکیل شود.

آموزش فارکس تغییر روند ریورسال Reversal روند نزولی

آموزش فارکس – در روند های نزولی، تشکیل اوج یا کف قیمتی جدید و بالاتر اولین نشانه از تغییر روند است. می توان از خطوط روند و کانال هم برای تشخیص زودهنگام تغییر روند استفاده کرد.

به غیر از اصول پرایس اکشن و مقایسه موقعیت‌های اوج و کف بازار، می‌توان از اندیکاتور میانگین متحرک یا MA هم برای تشخیص تغییر روند استفاده کرد. وقتی‌که قیمت بالای میانگین متحرک قرار دارد، روند بازار صعودی است. پس اگر قیمت به زیر میانگین متحرک عبور کند، به احتمال زیاد بازار در حال تغییر روند است. همچنین می‌توان از خطوط روند و کانال هم برای تغییر روند استفاده کرد. خطوط روند و کانال تنها نمایش گرافیکی اصول پرایس اکشن هستند و مفهوم تغییر روند در هر دو یکی است.

تفاوت تغییر روند و پولبک (بازگشت)

تغییر روند، تغییر در جهت روند کلی بازار است. اما پولبک یا بازگشت تنها یک حرکت اصلاحی در داخل خود روند است. وقتی بازار وارد اصلاح می‌شود، به معنی پایان روند نیست. اما Reversal یا پدیده تغییر روند به معنی پایان روند است. پولبک و تغییر روند پدیده‌های اصلی و معمول بازارهای مالی مثل سهام و فارکس هستند. معامله گران و تحلیلگران نمی‌توانند به این دو پدیده رایج و ضروری بازار بی‌توجهی کنند. هیچ روندی تا ابد ادامه نخواهد یافت. اگر معامله‌گری به این دو پدیده بازار بی‌توجهی کند، ریسک جدی را به حساب معاملاتی خود تحمیل کرده است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید