استراتژی معامله با شکست سطوح کلیدی و نشانه‌های یک شکست موفق

یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 - 9:55

وقتی‌که روند بازار مشخص است و قیمت در یک جهت مشخص حرکت می‌کند، هر معامله‌گری می‌تواند وارد معاملات بزرگ شود. اما بازارها زمان زیادی را صرف دامنه محدود نوسانی می‌کنند و بسیاری از معامله گران سرمایه خود را در این شرایط بازار از دست می‌دهند. در این مقاله با نکات کلیدی و مهم برای انجام معاملات موفق در زمان شکست فاز خنثی آشنا می‌شویم.

دامنه نوسانی خوب یا بد: نیازی نیست که همه نوسانات بازار را معامله کنید

بیشتر معامله گران فراموش می‌کنند که علاوه بر معامله خرید و فروش، بی‌طرف بودن در بازار نیز گزینه مناسبی است. فقط به دلیل این‌که خود را معامله‌گر می‌نامید، مجبور نیستید همیشه وارد معامله شوید. وقتی‌که صحبت از محدوده‌ها و نوسانات می‌شود، این نوسانات به صورت خوب و بد وجود دارند. در یک دامنه نوسانی خوب: کف و سقف محدوده به خوبی مشخص می‌شود و حجم نوسانات قیمت در این محدوده متوسط است. اما دامنه نوسانی بد به صورت وحشیانه فرار است، به طوری که قیمت به سرعت نوسان می‌کند و شکست‌های جعلی رخ می‌دهد که این شکست‌ها، معامله گران آماتور را به دام می‌اندازند. هر زمانی که نمودار قیمتی و تحلیل تکنیکال بازار از نظرتان منطقی نباشند، بهتر است تماشاگر بازار باشید.

به دنبال دامنه محدود نوسانی با موج نوسانی کم و مومنتوم رو به افزایش باشید

همانطور که می‌دانید وجود یک فاز خنثی در بازار معمولاً مقدمه شروع یک روند جدید در بازار است. به تصویر زیر نگاه کنید: جفت ارز AUDUSD در یک دامنه نوسانی بلندمدت قرار دارد که نشان دهنده ورود بازار به دوره آماده‌سازی یا استراحت برای شروع یک حرکت جدید است. قیمت سقف فاز خنثی را به خوبی و چندین بار لمس کرده است اما به دلیل کمبود قدرت خریداران، سقف دامنه نوسانی شکسته نشده است. اندیکاتور ATR نشان می‌دهد که تنش میان خریداران و فروشندگان وجود ندارد و یک فاز خنثی با نوسانات کم به زودی شکسته می‌شود. در طول دوره نوسانی، اندیکاتور RSI نیز کمبود مومنتوم بازار را تائید می‌کند و این شاخص در اطراف سطح ۴۰ واحدی قرار دارد. درست قبل از شکست کف فاز خنثی، افزایش جزئی روی داده و اندیکاتور RSI خط ۴۰ واحدی را به سمت پایین قطع کرده است. در یک شکست قطعی نزولی، می‌بینید که کندل های قیمتی نزولی با بدنه بزرگ شکل می‌گیرند و هیچ نشانه‌ای از حضور خریداران در بازار نیست. از این رو می‌توان گفت که این شکست به احتمال زیاد موفقیت‌آمیز است، زیرا قدرت فروشندگان افزایش یافته و مومنتوم بازار را نیز رو به افزایش است.

آموزش فارکس استراتژی معامله با شکست اندیکاتور RSI ATR

آموزش فارکس – به نشانه های شکست و خروج از دامنه خنثی توجه کنید. همه نشانه ها تاییدی برای ورود به معامله فروش هستند.

تغییر روند: فروش، نوسان و شروع رالی جدید

تصویر زیر نوع دیگری از شکست را نشان می‌دهد. پس از یک روند نزولی، بازار وارد دامنه محدود نوسانی شده است. این محدوده نوسانی در مقایسه با محدوده نوسانی قبلی بسیار متفاوت است و نوسانات زیادی در اندیکاتور ATR دیده می‌شود. دنباله کندل های قیمتی بسیار بلند هستند که نشانگر تنش میان خریداران و فروشندگان هستند. قبل از شکست صعودی، قیمت تا کف قیمتی فاز خنثی حرکت کرد اما نتوانست آن را بشکند.
قبل از شکست، کندل های صعودی شکل گرفته و اندیکاتور RSI شروع به رشد کرده است. میانگین متحرک به وسیله کندل قیمتی دوجی شکسته شده و قیمت بالای میانگین بسته شده است. بعد از تشکیل کندل قیمتی صعودی بزرگ، قیمت نوسان کوتاهی داشته، ولی به سمت محل شکست فاز خنثی بازگشته است.

آموزش فارکس استراتژی معامله با شکست میانگین متحرک و RSI

آموزش فارکس – در زمان خروج بازار از دامنه محدود نوسانی یا همان فاز خنثی، میانگین متحرک شکسته شده و اندیکاتور RSI هم این شکست را تایید کرده است.

شکست دامنه نوسانی در طول روند

سومین نوع شکست در طول روند پیدا می‌شود. بعد از مدتی که روند اصلی بازار ادامه یافت، قیمت وارد فاز خنثی می‌شود و سپس بازار به روند اصلی خود ادامه می‌دهد. معامله گران ماهر معمولاً از این دوره‌های نوسانی به عنوان فرصت معاملاتی برای ورود به بازار استفاده می‌کنند. در تصویر زیر روند بازار صعودی است. ابتدا مهم است که بدانید دامنه محدود نوسانی بعد از پولبک اتفاق افتاده، ولی قیمت پایین‌تر نرفته است و به اوج‌های قیمتی قبلی در قالب حمایت واکنش نشان داده است. قبل از شکست، قیمت بسیار آهسته شروع به رشد کرده و در نهایت به بالای میانگین متحرک ساده عبور کرده است. قبل از شکست، مومنتوم نیز افزایش یافته و اندیکاتور RSI صعود کرده است. در آخر اوج قیمتی قبلی شکسته شده و بازار اوج قیمتی جدیدی تشکیل داده است. در زمان دوره نوسانی بازار و پولبک، معامله گران می‌توانند به دنبال موقعیت جدید معاملاتی باشند.

آموزش فارکس استراتژی معامله با شکست تبدیل مقاومت به حمایت

آموزش فارکس – در این مثال، بازار در عین حال که از دامنه فاز خنثی خارج شده، سقف این دامنه را هم به حمایت تبدیل کرده است.

منتظر تائید شکست بمانید

درک شکست قطعی مهارت مهمی در معاملات است، زیرا به طور معمول شکست‌ها در ابتدای یک روند جدید و یا در طول روندها اتفاق می‌افتند، بدین ترتیب می‌توانند نقاط ورود بسیار خوبی را فراهم کنند. اغلب اوقات، می‌توانید نشانه‌های قبل از شکست را پیدا کنید. اما مهم‌ترین نکته این است که منتظر بسته شدن کندل قیمتی بالا یا پایین سطح شکست بمانید.
اشتباه رایج معامله گران آماتور این است که قبل از تائید شکست وارد بازار می‌شوند و در این صورت متحمل ضرر می‌شوند. احتمال این‌که در اطراف سطوح کلیدی در تله بیفتید بسیار رایج است و هدف این دام‌ها بیرون راندن معامله گران بی‌حوصله و ترسو از بازار است که همیشه مشتاق‌اند بلافاصله وارد بازار شوند. اگر منتظر شکست قطعی نباشید، به تله خواهید افتاد. اما یک معامله‌گر ماهر و صبور می‌تواند به راحتی از این مشکل جلوگیری کند.

آموزش فارکس استراتژی معامله با شکست تایید شکست

آموزش فارکس – همیشه قبل از شکست منتظر نشانه ها بمانید و تنها زمانی که شکست تایید شد وارد معامله شوید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید