آموزش پولبک (Pullback): پولبک چه زمانی باطل می شود؟

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:36

اگر می خواهید در استفاده از پولبک های پرایس اکشن موفق عمل کنید، باید با چگونگی باطل شدن پولبک هم آشنا شوید و برای آن آماده شوید. همین که توانستید بازار را در میان پولبک های موفق و باطل شده دنبال کنید، به موفقیت در این حرفه دست پیدا خواهید کرد. در این بخش می خواهیم با حرکات قیمتی بازارکه منجر به باطل شدن پولبک می شوند آشنا شویم و راه کاری هم برای در امان ماندن از چنین رویداد های ریسکی را بررسی کنیم. باطل شدن پولبک می تواند به معنی تغییر روند باشد.

آموزش فارکس آموزش پولبک الگوی ABCD باطل شدن پولبک

آموزش پولبک – الگوی ABCD مثالی ساده از پولبک در بازار صعودی است. حرکت BC همان پولبک بازار و حرکت CD همان احیای روند صعودی است.

در این جا می خواهیم از مثال پولبک ساده در بازار های صعودی استفاده کنیم. در این مثال، پولبک (Pullback) در برابر روند صعودی به راه افتاده و بازار از نقطه B به نقطه C سقوط می کند و بعد از پایان پولبک، روند صعودی دوباره احیا می شود و قیمت از C به سمت D حرکت می کند.

آموزش فارکس آموزش پولبک الگوی ABCD شرط باطل شدن پولبک

آموزش پولبک – اگر پولبک نتواند کف قیمتی بالاتری را در روند صعودی ایجاد کند و از اوج قبلی بالاتر رود، یعنی پولبک باطل شده است. در روند های نزولی هم عکس این قضیه صادق است.

همان طور که گفته شد، پولبک همان حرکت B تا C است. با این حال باید پولبک شامل حرکت CD هم باشد و نقطه D باید بالاتر از نقطه B باشد. در مقابل اگر نقطه C پایین تر از A باشد، حرکت BC دیگر یک پولبک نخواهد بود. یعنی پولبک BC شکست خورده است. در تصویر بالا دو سطح افقی نشان می دهند که اگر نقطه D پایین تر از B باشد، پولبک نتوانسته روند صعودی را احیا کند و اوج قیمتی جدیدی را ثبت کند. در مقابل اگر نقطه C پایین تر از نقطه A باشد، یعنی پولبکی در کار نیست، چون که بازار به زیر کف قیمتی قبلی عبور کرده و تعریف روند صعودی را نقض کرده است. در روند صعودی، کف های قیمتی جدید بالاتر از کف قیمتی قبلی تشکیل می شوند.

آموزش فارکس آموزش پولبک باطل شدن پولبک ABCD

آموزش پولبک – آیا پولبک موفق بوده است؟ آیا پولبک توانسته اوج بالاتری تشکیل دهد؟ آیا کف قبلی بازار شکسته شده است؟

به تصویر بالا نگاه کنید. در این جا پولبک باطل شده است. از سمت چپ تصویر شروع می کنیم. بعد از این که حرکت AB اوج جدیدی را تشکیل داد، قیمت تا C پایین آمد و این یعنی پولبک ساده ای به کمک حرکت BC به راه افتاده است. حتی وضعیت کندل های قیمتی در نقطه C هم نشان می دهد که بازار برای بازگشت صعودی آماده می شود. اما حرکت CD که بایستی روند صعودی را احیا می کرد، نتوانسته اوج قیمتی جدید و بالاتری از B تشکیل دهد. یعنی نقطه D پایین تر از اوج قبلی B است. در این جا پولبک باطل شده و در ادامه بازار تا زیر نقطه A سقوط کرده است (E). یعنی کف قیمتی جدید و پایین تری در E تشکیل شده که با تعریف روند صعودی در تضاد است و می توان گفت که روند صعودی هم تمام شده یا در بهترین حالت وارد فاز خنثی شده است.

آموزش فارکس آموزش پولبک شکست A باطل شدن پولبک

آموزش پولبک – شکست نقطه A هشدار جدی مبنی بر احتمال باطل شدن پولبک است.

وقتی که حرکت BC تا زیر سطح A یا همان کف قبلی بازار ادامه می یابد، یعنی پولبک باطل شده است. این حرکت برای معامله گران روندی بسیار اهمیت دارد. چرا؟ چون وقتی که پولبک باطل می شود، احتمال تغییر روند اصلی هم جدی تر می شود.
با این حال نباید تصور کرد که با پایان روند صعودی، بازار سریعا وارد روند نزولی خواهد شد. بسیاری از معامله گران چنین تصوری دارند که پایان روند به معنی تغییر فوری روند در جهت مخالف است. اما واقعیت چیز دیگری است. زمانی که روند به پایان می رسد، شانس شروع روند فوری و مخالف روند قبلی ۵۰-۵۰ است. به احتمال زیاد بعد از پایان روند، بازار وارد فاز خنثی خواهد شد و بعد از آن هم شاید دوباره بازار به روند قبلی باز گردد! به طور مثال، روند صعودی بازار تمام می شود و بازار خنثی می شود. اما بعد از پایان نوسانات خنثی، بازار دوباره وارد روند صعودی می شود.

آموزش فارکس آموزش پولبک تغییر روند

آموزش پولبک – باطل شدن پولبک به معنی پایان یا تغییر روند نیست. باطل شدن پولبک می تواند بازار را وارد فاز خنثی یا استراحت کند.

در نمودار بالا به تغییرات روند بازار دقت کنید. بازار بدون ترتیب خاصی تغییر روند می دهد. یعنی پایان روند صعودی به معنی شروع روند نزولی نیست. پایان بازار بدون روند یا خنثی هم به معنی احیای روند قبلی نیست.
به طور خلاصه وقتی که پولبک باطل می شود، می توان انتظار این دو سناریو را داشت:

  • بازار وارد فاز خنثی شود: بعد از پایان فاز خنثی، بازار روند قبلی خود را احیا می کند و یا تغییر روند می دهد.
  • بازار تغییر روند می دهد و روند جدید و مخالف روند قبلی را شروع می کند.
آموزش فارکس آموزش پولبک ABCD شکست جعلی A

آموزش پولبک – برای اینکه پولبک باطل شود، بایستی بازار در زیر سطح A تثبیت شود. همیشه مراقب شکست های جعلی باشید.

حال که با اهمیت نقاطه A و B در الگوی پولبک ABCD آشنا شده اید، اجازه دهید تا این دو نقطه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.
همان طور که اشاره شد، پولبکی که باطل شده، نشانگر تغییر روند است. با این حال گاهی اوقات پولبک باطل شده هم نمی تواند تغییری در روند ایجاد کند. به خصوص در بازار صعودی، وقتی که قیمت به زیر نقطه A عبور می کند، نمی تواند موقعیت خود را در زیر این سطح حفظ کند. یا به اصطلاح شکست جعلی در نقطه A روی می دهد.
یعنی همیشه در زمان بررسی سطوح کلیدی مثل نقطه A باید توجه داشته باشید که شکست این سطح کلیدی باید قطعی باشد تا بتوان گفت که پولبک باطل شده و روند بازار تمام شده است. اگر هنوز شکست نقطه A جعلی است، یعنی فروشنده کافی در بازار برای پایین کشیدن قیمت ها وجود ندارد و خریداران از این فرصت استفاده می کنند و از قیمت های پایین تر وارد بازار می شوند. در چنین شرایطی باید بازار را به دقت زیر نظر داشت. آیا معامله گران بزرگ وارد بازار شده اند؟ اگر پین بار قوی (شکست جعلی) در سطح کلیدی A تشکیل شود، به این معنی است که معامله گران بزرگ وارد بازار شده اند. اما اگر خبری از سیگنال شکست جعلی قوی در بازار نبود، بایستی برای بازار مبهم و پیچیده ای آماده شد.
برای معامله گران حرفه ای، تایید ورود خریداران جدید و بزرگ به بازار زمانی اتفاق می افتد که بازار به بالای نقطه B (در الگوی ABCD) عبور می کند. اگر بازار نتواند از قیمت B یا همان اوج قبلی عبور کند، به احتمال زیاد دوباره تا نقطه A پایین خواهد آمد. اگر بازار نتواند سطح کلیدی A و B را به طور قطعی بشکند، بازار وارد فاز خنثی خواهد شد. یعنی خریداران و فروشندگان قدرت کافی برای غلبه بر یکدیگر را ندارند.

آموزش فارکس آموزش پولبک ABCD شکست جعلی پین بار

آموزش پولبک – اگر شکست جعلی سطح A در قالب پین بار باشد، می توان گفت که پولبک نه تنها باطل نشده که روند صعودی قبلی را احیا هم کرده است.

در نمودار بالا و در دایره ای که رسم شده، پولبک BC باعث شکست جعلی سطح A یا همان کف قیمتی قبلی شده است. در ادامه بازار با تشکیل پین بار صعودی قوی به سمت بالا بازگشته است. اما این حرکت هم نتوانسته روند صعودی بازار را احیا کند و در نتیجه چشم انداز تکنیکال بازار بیش از گذشته مبهم شده است.

آموزش فارکس آموزش پولبک ABCD شکست جعلی پین بار احیای روند صعودی

آموزش پولبک – شکست اوج قبلی (B) تاییدی بر پایان موفق پولبک و احیای روند صعودی اصلی بازار است.

در نمودار بالایی هم پولبک BC باعث شکست جعلی نقطه A (کف قبلی) شده است. با توجه به حرکات قیمتی بازار به نظر می رسد که الگوی پولبک کف دو قلو در نقاط A و ۱ تشکیل شده است. بعد از تشکیل این الگوی پولبک، بازار حرکت صعودی را شروع کرده و خریداران بزرگ وارد بازار شده اند. در نهایت بازار با عبور از اوج قبلی خود در نقطه B روند صعودی قبلی را احیا کرده است.