آموزش پولبک (Pullback): کندل های روندی (Trend Bars)

سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 - 18:37
آموزش فارکس کندل روندی Trend bars

آموزش پولبک – کندل روندی بدنه طولانی دارد. دنباله های کندل هم کوتاه هستند.

کندل روندی (Trend Bar) یا ماروبوزو (Marubuzu) یکی از الگوی های پرایس اکشن است که معمولاً توسط تحلیلگران تکنیکال خیلی جدی گرفته نمی‌شود. به خصوص اگر تحلیلگر بیشتر روی اندیکاتورهای تکنیکال تمرکز کند. در این بخش می‌خواهیم با کاربرد این کندل بیشتر آشنا شویم. کندل روندی نشانگر قدرت خریداران و فروشندگان در بازار است و معمولاً ظهور آن در ابتدای روند می‌تواند نشانه مهمی از حرکات قیمتی بازار باشد. اگر این کندل در انتهای روند تشکیل شود، می‌تواند سرنخی از تغییر روند باشد.
کندل روندی نشانگر حضور معامله گران بزرگ در بازار است. معامله گران بزرگ با سرمایه بزرگ‌تری وارد بازار می‌شوند و می‌توانند بازار را برای لحظه‌ای تحت تأثیر قرار دهند. هر چقدر این کندل بزرگ‌تر باشد، بهتر است. اگر اندازه کندل روندی بزرگ‌تر از متوسط کندل های قبلی باشد، نشانگر قدرت بازیگران بازار است و معمولاً نشانه‌ای از شروع یک رالی صعودی یا نزولی بزرگ در بازار است. کندل روندی دنباله کوتاهی دارد و بیشتر در بازارهای یک‌سویه به چشم می‌خورد. اگر این کندل در انتهای روند تشکیل شود، می‌تواند به معنی پایان روند فعلی بازار باشد.
تعریف کندل روندی یا ترند بار خیلی ساده است:
در کندل روندی صعودی، دنباله‌های کندل بسیار کوتاه هستند. قیمت بسته شدن کندل به اوج قیمتی کندل بسیار نزدیک است و قیمت باز شدن هم با پایین‌ترین سطح کندل فاصله کمی دارد.
در کندل روندی نزولی، دنباله‌های کندل بسیار کوتاه هستند. قیمت بسته شدن فاصله کمی با کف کندل دارد و قیمت باز شدن هم در نزدیکی بالاترین سطح کندل قرارگرفته است.

آموزش فارکس آموزش پولبک کندل روندی Trend Bars

آموزش پولبک – تشکیل کندل های روندی نزولی نشان می دهد که فروشندگان در کار خود جدی هستند.

نمودار بالایی، نمودار چهارساعته طلاست. فروشندگان با بسته شدن اولین کندل روندی نزولی (کندل شماره ۱) وارد بازار شده‌اند. این کندل روندی دنباله‌های کوتاهی دارد و در عین حال خیلی هم بلند است. ارتفاع این کندل چندین برابر کندل های دیگری است که در نمودار تشکیل‌شده‌اند و نشانگر جدیت فروشندگان در بازار است. بعد از تشکیل اولین کندل روندی نزولی، بازار پولبک اوج دوقلو تشکیل داده است. این پولبک در نمودار دیده می‌شود. در ادامه پولبک عمل کرده و کندل روندی و نزولی قوی تشکیل شده است (کندل شماره ۳). فروشندگان باهوش از پولبک اوج دوقلو وارد بازار شده‌اند. اما فروشندگان دیگری که منتظر نشانه‌های بیشتری بودند، با شکست کف قیمتی کندل شماره ۲ وارد بازار شده‌اند. انتظار می‌رفت که بعد از تشکیل کندل روندی شمار ۳، فروشندگان بیشتری وارد بازار شوند.

آموزش فارکس آموزش پولبک کندل روندی صعودی اصلاح فیبوناچی

آموزش پولبک – همیشه سعی کنید کندل های روندی را با پولبک ترکیب کنید.

نمودار بالایی، نمودار روزانه شاخص سهام FTSE است. حرکت صعودی با تشکیل کندل روندی و صعودی شماره یک آغاز شده و در ادامه پولبکی تا نزدیکی اصلاح ۵۰ درصدی به راه افتاده است. تشکل کندل روندی و عمل کردن پولبک دو نشانه از جدی بودن قدرت خریداران در بازار بودند. بعد از این هم بازار به حرکات صعودی ادامه داده است.