چگونه مثل حرفه‌ای‌ها با خطوط افقی کار کنیم؟

یکشنبه 2 خرداد 1400 - 13:24

در تحلیل تکنیکال از خطوط افقی برای نشان دادن سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌شود. خطوط افقی نشانگر سطوحی هستند که حرکت نزولی بازار را متوقف و باعث جهش صعودی قیمت‌ها شده‌اند (حمایت) و یا برعکس، خطوطی هستند که مانع از رشد بیشتر قیمت شده و باعث سقوط قیمت شده‌اند (مقاومت).
رسم خطوط افقی کار ساده‌ای است. تنها کافی است کف‌های قیمتی اصلی بازار را به هم وصل کنید تا یک خط افقی و موازی با محور x ها رسم شود. برای رسم مقاومت هم کافی است که اوج‌های قیمتی مشابه را به هم وصل کنید.
خط افقی در تحلیل تکنیکال و معاملات کاربرد زیادی دارند. به طور مثال اگر قیمت دارایی در بین دو خط افقی (حمایت و مقاومت) قرار دارد، به این معنی است که بازار وارد فاز خنثی شده است. یا اگر قیمت به زیر حمایت عبور کند، به احتمال زیاد شاهد تشدید حرکات نزولی خواهیم بود. یا اگر قیمت به بالای مقاومت عبور کند، می‌توان انتظار افزایش بیشتر قیمت‌ها را داشت. اگر قیمت به خط افقی مقاومت برسد و از آن جا به سمت پایین بازگردد، به این معنی است که بازار در عبور یا شکست مقاومت ناموفق بوده است. یعنی خط مقاومتی موقعیت خود را حفظ کرده است.
بایستی توجه داشت که خطوط افقی محدودیت‌هایی هم دارند. به طور مثال، خط افقی مانع جدی یا واقعی در برابر حرکات بازار نیست. خط افقی تنها یکی از ابزار تکنیکال است که به معامله گران کمک می‌کند تا بدانند که کی و کجا باید انتظار تشدید حرکات صعودی یا نزولی را داشته باشند. ایراد دیگر خط افقی این است که خط افقی رسم شده توسط معامله گران می‌تواند متفاوت با یکدیگر باشد. علاوه بر این همیشه احتمال شکست جعلی خط افقی وجود دارد. یعنی نباید خیلی زود با شکست خط افقی تصمیم جدی در رابطه با معاملات گرفت. تا وقتی‌که شکست قطعی روی نداده، باید به خط افقی رسم شده (در قالب حمایت یا مقاومت) احترام گذاشت.
بسیاری از معامله گران به درستی از این ابزار تکنیکال استفاده نمی‌کنند. به طور مثال شاید معامله‌گری تنها از دو خط افقی در کل نمودار استفاده کند. موضوعی که در استفاده از خطوط افقی باید به آن توجه کنید، عُمر یا طول خطوط افقی است. رسم خط افقی از سمت چپ تا راست نمودار نمی‌تواند ایده خوبی باشد. خطوط افقی عمر محدودی دارند. به نمودار زیر توجه کنید. برخی از خطوط رسم شده تنها برای دوره کوتاهی در بازار نقش داشته‌اند.

آموزش فارکس حمایت مقاومت خط افقی

آموزش فارکس – رسم پاره خط از نقاط هم سطح نه تنها باعث خوانایی بیشتر نمودار قیمتی می شود، بلکه به معامله گر در تعیین حد ضرر و حد سود و همچنین برآورد نسبت ریسک به ریوارد کمک می کند.

آموزش فارکس حمایت مقاومت خط افقی ممتد

آموزش فارکس – بهتر است که به جای استفاده از ابزار رسم خط افقی ماتریدر، از خط روند برای رسم سطوح افقی استفاده کنید. اگر از خطوط افقی متاتریدر استفاده کنید، نمودار مبهم و گیج کننده خواهد بود.

رسم خطوط افقی کوتاه می‌تواند به تعیین مقاومت و حمایت‌های جزئی بازار کمک کند. شکست این خطوط هم می‌تواند نشانگر تغییر نقش حمایتی یا مقاومتی در بازار باشد. یعنی قدرت در بین خریداران و فروشندگان دست به دست شود. سعی کنید همیشه در بازار به دنبال نقاط قیمتی هم سطحی باشید که در قالب حمایت و یا مقاومت بازار را تحت فشار قرار داده‌اند. با رسم یک خط افقی کوتاه می‌توانید به خوانایی نمودار کمک کنید و در معاملات و تحلیل بهتر تصمیم بگیرید. در متاتریدر برای رسم خطوط افقی کوتاه باید از ابزار رسم خط روند استفاده کنید. با این تفاوت که شیب خط روند باید صفر درصد باشد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید