معامله گر کی به اشتباه خود پی می برد و این اشتباه چقدر هزینه دارد؟

یکشنبه 9 خرداد 1400 - 10:18

دستور حد ضرر ایده مبهم و یا غریبی برای معامله گران نیست. در مقالات قبلی مدیریت ریسک و بازدهی هم بارها به مبحث دستور حد ضرر پرداخته‌ایم. در این مقاله می‌خواهیم به این سؤالات مهم پاسخ دهیم. چرا نباید بدون حد ضرر معامله کرد؟ کدام یک اول باید انجام شود: اول باید دستور حد ضرر مشخص شود یا اول حجم معامله را انتخاب کنیم؟ حد ضرر چه تأثیری بر حجم معامله دارد؟ در انتهای مقاله هم به اشتباهات رایج در تعیین حد ضرر می‌پردازیم.

چرا بدون حد ضرر نباید وارد معامله شد؟

بعد از اینکه دستور حد ضرر معامله تعیین شد و مشخص شد که کدام سطح برای حد ضرر مناسب است، می‌توان حد ضرر دلاری معامله را با محاسبه تفاوت میان سطح ورود به معامله و حد ضرر به دست آورد. این عدد نشانگر ضرر یا ریسک احتمالی معامله است و برای محاسبه حجم معامله کافی است. به طور مثال شما می‌خواهید در یک معامله تنها ۵۰ دلار ریسک کنید. پس حجم معامله باید به‌گونه‌ای تعیین شود که حد ضرر معامله تقریباً ۵۰ دلار باشد.
دلیل دیگری که استفاده از حد ضرر را توجیه می‌کند، این است که حد ضرر بدترین سناریو را تعریف می‌کند. دستور حد ضرر این اطمینان را به معامله‌گر می‌دهد که اگر بازار بر خلاف تحلیل اولیه حرکت کرد، معامله خیلی سریع بسته خواهد شد. حد ضرر اختلافات درونی معامله‌گر با خودش را هم حل و فصل می‌کند. اگر معامله‌ای در خلاف جهت حرکت کرد، شاید معامله‌گر نتواند حقیقت را قبول کند و با خود سناریوهای مختلفی را پیش‌بینی کند. حد ضرر کار را ساده می‌کند. به جای اینکه معامله‌گر گیج شود، خیلی ساده معامله را می‌بندد و به او اجازه می‌دهد تا از فرصت جدید و بهتری برای معامله استفاده کند،

بدون اینکه معامله‌گر کال مارجین شود.

حد ضرر می‌تواند کیفیت سیگنال معاملاتی را هم مشخص کند. نسبت ریسک به ریوارد معامله چقدر است؟ پاسخ این سؤال را حد ضرر مشخص می‌کند. معامله‌گر باید بداند که سیگنال معاملاتی تا چه اندازه منطقی است؟ آیا درست است که به ازای هر یک دلار سود احتمالی، سه دلار ریسک کرد؟ مسلماً منطقی نیست. اگر حد ضرری در کار نباشد، نسبت ریسک به ریواردی هم نیست. پس بدون حد ضرر، هیچ سیگنال معاملاتی منطقی نیست.
دستور حد ضرر می‌تواند از سود معامله هم محافظت کند. تنها کافی است با حرکت بازار در جهت مطلوب معامله، حد ضرر را به محدوده سوددهی معامله انتقال دهید. یا اصطلاحاً حد ضرر را تریل کنید.

فرآیند صحیح تعیین دستور حد ضرر

اکثر معاملات گران نیت درستی برای ورود به معامله دارند، اما در حین اجرای معامله اشتباه می‌کنند. باید معامله‌گر بداند که اولین کار پیش از ورود به معامله، تعیین حد ضرر است. دیده شده که خیلی از معامله گران اول حجم معامله را تعیین می‌کنند و سپس سعی می‌کنند حد ضرر مناسبی برای آن پیدا کنند. اما روش صحیح معامله جور دیگری است. شما باید سیگنال معاملاتی را پیدا کنید. سپس حد ضرر را مشخص کنید و بعد از آن حجم معامله را بر اساس حد ضرر محاسبه کنید. اگر همه چیز طبق استراتژی معاملاتی بود، می‌توانید وارد معامله شوید.

از سطوح قیمتی منطقی برای تعیین حد ضرر استفاده کنید

اگر هنوز هم حد ضرر برای شما مبهم است و یا اهمیت زیادی ندارد، به این فکر کنید که حد ضرر نشان می‌دهد که کی معامله یا تحلیل شما بی‌اعتبار خواهد شد! آیا برای شما مهم است که بدانید کی و کجا دانسته‌های شما از بازار باطل خواهند شد؟ اینکه بازار در خلاف جهت معامله شما حرکت کند، یک اتفاق عادی و طبیعی است. اما بعد از مدتی، بازار به حدی از تحلیل شما فاصله می‌گیرد که دیگر تحلیل شما موضوعیتی ندارد. حد ضرر، مرزی است که نشان می‌دهد تحلیل شما کی و کجا معتبر و کجا غلط است. به همین دلیل همیشه باید در تعیین حد ضرر به سطوح انتخاب شده دقت کنید.

حد ضرر را به یک مسئله شخصی تبدیل نکنید!

ضرر بخشی از کار است. نمی‌شود با وین ریت (Winrate) صد درصدی معامله کرد. همه ما این را می‌دانیم. اما وقتی‌که می‌خواهیم با حد ضرر کار کنیم، اکثراً بر اساس معیارهای شخصی تصمیم می‌گیریم. وقتی‌که قیمت به حد ضرر برخورد می‌کند، به این معنی نیست که شما معامله‌گر بدی هستید. فعال شدن حد ضرر تنها به این معنی است که معامله طبق پیش‌بینی‌ها عمل نکرده است. شما باید این توانایی و قابلیت را داشته باشید که بعد از فعال شدن حد ضرر، دوباره به پشت میز کار باز گردید. هیچ وقت سعی نکنید به دنبال مقصر باشید. اگر از دید شما دستور حد ضرر ایراد داشت، دفعه بعد جور دیگری حد ضرر را تعیین خواهد کرد. چنین تغییرات بی‌مورد در نهایت باعث بی‌اعتباری دستورات حد ضرر خواهد شد.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید