چهار قدم اساسی برای مدیریت معامله

یکشنبه 16 خرداد 1400 - 9:45

معامله به سه بخش مجزا تقسیم می‌شود: ورود به معامله، مدیریت معامله و خروج از معامله. فرض کنید شما یک سیستم معاملاتی برنده دارید که به شما امکان می‌دهد معاملاتی با کیفیت بالا انجام دهید، احتمالاً قسمت ورود به معامله را قبلاً پوشش داده‌اید. این یک واقعیت شناخته شده است که اکثر معامله‌گران حساب‌های خود را به طور بالقوه در دو بخش مدیریت معامله و خروج از معامله می‌سوزانند. در زیر چهار مرحله از مدیریت معامله توضیح داده شده است، تا بهتر بتوانید معامله را مدیریت کنید.

برای تعیین سطوح کلیدی از تایم فریم‌های بالاتر استفاده کنید

اغلب معامله‌گران خود را با تایم فریم‌های کوتاه‌مدت مشغول می‌کنند و سطوح کلیدی بازار را از دست می‌دهند. این امر به ویژه هنگامی مشهود است که معامله‌گران به دنبال الگوهای کندلی یا الگوهای نموداری به عنوان بخشی از سیستم معاملاتی خود هستند. استفاده از تجزیه و تحلیل بازه زمانی بالاتر برای تعیین مکان‌های مهم حمایتی و مقاومتی بلندمدت، بررسی عوامل خارجی مانند واگرایی و… قبل از ورود به معاملات کاملاً مناسب است. به نمودار زیر توجه کنید که پین بار نزولی در آن شکل گرفته است.

آموزش فارکس مدیریت معامله پین بار نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – پین بار نزولی در نمودار روزانه EURUSD اتفاق مهمی است که نباید به آن بی توجهی کرد.

اولین منطقه یا محدوده مهم را تعیین کنید

اکنون می‌توانید با بررسی بازار، سطوحی که احتمال واکنش قیمت به آن‌ها وجود دارد را تعیین کنید. در این زمینه “اولین منطقه کلیدی” شاید مهم‌ترین اطلاعاتی باشد که می‌توانید در مدیریت موفقیت‌آمیز معامله استفاده کنید. این به عنوان اولین منطقه در مسیر قیمت تعریف می‌شود که در آن احتمال واکنش قیمت و بازگشت بازار وجود دارد. اولین منطقه کلیدی، گاهی اوقات می‌تواند شامل یک کندل قیمتی قبلی یا مجموعه‌ای از دنباله کندل های قیمتی باشد. به عنوان یک تریدر اولین انتظار شما از معامله این است که قیمت به این منطقه کلیدی برسد و اگر همه چیز خوب پیش رفت، قیمت از منطقه کلیدی عبور کند.

آموزش فارکس مدیریت معامله اولین مانع بازار EURUSD

آموزش فارکس – با یافتن اولین مانع جدی در برابر معامله فروش، می توانید هم حد سود معامله را تعیین کنید و هم برنامه خود برای مدیریت حد ضرر را طراحی کنید.

به طور کلی اولین منطقه کلیدی به عنوان حد سود اول مشخص می‌شود. بسته به نزدیک بودن اولین منطقه به نقطه ورود شما، انتقال حد ضرر از موقعیت اولیه (در زمان ورود) نیز می‌تواند یک گزینه باشد، مشروط بر اینکه خیلی زود از معامله خارج نشوید.

مناطق کلیدی دیگر را شناسایی کنید

حرکت بعدی شما، شناسایی سطوح حمایتی و مقاومتی قبلی بازار است که می‌توانند مجدداً مانع از ادامه حرکت قیمت شوند. بهتر است این موارد را از قبل مشخص کنید و سپس کل برنامه عملیاتی را ارائه دهید. یکی از بهترین تجربیات معامله‌گری این است که از آنچه بازار انجام می‌دهد، متعجب نشوید! به نمودار زیر توجه کنید:

آموزش فارکس مدیریت معامله سطوح کلیدی EURUSD

آموزش فارکس – سعی کنید سطوح کلیدی یا همان موانع بعدی در برابر معامله فروش را هم پیدا کنید.

مهم است که نه تنها به سطوح افقی بلکه سایر نشانه‌های احتمالی مانند میانگین‌های متحرک یا خطوط روند نیز نگاه کنید. همان‌طور که در بالا نشان داده شده است. می‌بینید که سطوح حمایتی/مقاومتی بلندمدت با خط روند صعودی انطباق دارند. این‌ها مناطقی هستند که معامله‌گران باید مراقب باشند.

مدیریت حد ضرر به کمک واکنش بازار به سطوح کلیدی

حال فرض کنید که وارد معامله واقعی شده‌اید و بایستی مدیرت حد ضرر را انجام دهید. خلاصه مدیریت حد ضرر به این صورت است که یا باید حد سود معامله را تعیین کنید و یا حد ضرر خود را به اندازه کافی جابجا کنید، تا بتوانید واکنش‌های نامطلوب بازار را پوشش دهید و در عین حال فضای کافی برای حرکت قیمت در اختیار معامله قرار دهید.

آموزش فارکس مدیریت معامله واکنش بازار به اولین محدوده حمایتی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – سعی کنید واکنش بازار به سطوح کلیدی را پیش بینی کنید. چون اولین محدوده فاصله کمی از نقطه ورود به بازار دارد، بهتر است که از تغییر حد ضرر خودداری کنید.

آموزش فارکس مدیریت معامله شکست سطح حمایتی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – از آنجایی که بازار از مانع اول عبور کرده، می توانید حد ضرر را به خط قرمز رنگ انتقال دهید. حد ضرر بعد از شکست اولین سطح حمایتی حرکت داده شده است.

آموزش فارکس مدیریت معامله دومین سطح حمایتی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – با برخورد بازار به مانع دوم (ناحیه حمایتی) می توان باز هم حد ضرر را پایین تر آورد، تا بخش زیادی از سود های به دست آمده محافظت کرد.

آموزش فارکس مدیریت معامله سومین سطح حمایتی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – با شکست ناحیه حمایتی بعدی وقت آن رسیده که حد ضرر را باز هم پایین تر بیاوریم تا بخش بیشتری از سود های به دست آمده تثبیت شده باشند.

آموزش فارکس مدیریت معامله واکنش بازار به خط روندی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – همیشه سعی کنید محل انطباق چند عامل تکنیکال را پیدا کنید و واکنش احتمالی و اولیه بازار به این سطح کلیدی را پیش بینی کنید. در نمودار بالایی، خط روند صعودی و ناحیه حمایتی دیده می شوند که با هم انطباق دارند. همچنین بازار هم تا رسیدن به این خط روندی، هیچ اصلاح رو به بالایی نداشته است.

 

آموزش فارکس مدیریت معامله واکنش بازار به خط روندی نمودار روزانه EURUSD

آموزش فارکس – اگر پیش بینی شما در رابطه با واکنش احتمالی بازار به خط روندی درست باشد، می توانید معامله را در زمان برخورد به خط روندی ببندید و یا حد ضرر را پایین تر بیاورید. اگر پیش بینی شما غلط باشد، معامله با سود خوبی در خط روندی بسته خواهد شد و یا اگر حد ضرر را پایین تر آورده باشید، باز هم بر سود معامله اضافه خواهد شد.

آنچه در بالا مشاهده می‌کنید، یک تصویر گام به گام از چگونگی واکنش قیمت در مناطق مختلف است و چگونه به عنوان یک معامله‌گر می‌توانید با استفاده از این اطلاعات نه تنها یک معامله را با موفقیت مدیریت کنید بلکه تصمیمات خود را در مورد مناطق کلیدی به صورت منطقی اجرا کنید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید