با ۵ ترفند ساده، مثل حرفه‌ای‌ها از نواحی عرضه و تقاضا معامله کنید!

یکشنبه 30 خرداد 1400 - 9:52

فرقی نمی‌کند که از سطوح پیوت به دنبال معامله باشید یا از سطوح کلیدی مثل حمایت و خطوط روندی. همیشه این ناحیه عرضه و تقاضاست که در پشت پرده سطوح کلیدی قرار دارد. درک ۵ ترفند کلیدی برای معامله از سطوح عرضه و تقاضا می‌تواند کمک زیادی به معامله گران بکند. در این مقاله می‌خواهیم ترفندهایی را آموزش دهیم که به شما در بالا بردن موفقیت و بازدهی معاملات کمک می‌کنند.

ناحیه تقاضا (تراکم) و عرضه (توزیع)

روند صعودی قوی تنها زمانی می‌تواند ادامه یابد که قدرت فروشندگان کمتر از خریداران باشد. در طول روند صعودی، قیمت به سیر افزایشی ادامه خواهد داد. اما همین‌که فروشندگان توانستند بر خریداران غلبه کنند و اصطلاحاً دستورات خرید را جمع کنند، روند صعودی هم متوقف خواهد شد. مبدأ روندهای صعودی و قوی محدوده تقاضا یا تراکم است. منظور از تراکم، محدوده‌ای است که خریداران در حال جمع‌کردن ارز، سهام یا رمزارز مربوطه هستند. در محدوده تراکم، قیمت افزایش نمی‌یابد، اما در عین حال کاهشی هم در کار نیست. در این میان تنها تعداد فروشندگان است که به تدریج کاهش می‌یابد و در نهایت با پیروزی خریداران، قیمت افزایش می‌یابد.
در روندهای نزولی قوی هم همیشه قدرت فروشندگان بیشتر از قدرت خریداران است. روند نزولی تا وقتی ادامه خواهد یافت که قدرت خریداران ضعیف است. اما همین‌که خریداران توانستند بر فروشندگان غلبه کنند، روند نزولی هم به پایان خواهد رسید. مبدأ روند نزولی، ناحیه عرضه یا ناحیه توزیع است. یعنی جایی که همه در حال فروش نماد معاملاتی هستند. می‌توان این‌گونه هم گفت که تراکم محلی است که خریداران در حال جمع کردن سهام هستند و توزیع هم جایی که فروشندگان در حال فروش سهام هستند.
عرضه و تقاضا محرک اصلی بازار است. زمانی که اکثر معاملات گران می‌خواهند نماد خاصی را خریداری کنند، قیمت به ناچار افزایش خواهد یافت. تا وقتی‌که این انگیزه برای خرید وجود دارد، قیمت هم سیر افزایشی خواهد داشت. اما در مقابل، اگر هیچ کس به فکر خرید نباشد، فروشندگان به تدریج قیمت را پایین خواهند آورد و این چرخه ادامه خواهد یافت.

تئوری تراکم و توزیع وایکوف

طبق تئوری تراکم و توزیع وایکوف، می توان با نحوه شروع روندها آشنا شد. پیش از این‌که روندی شروع شود، بازار در ناحیه تراکم قرار می‌گیرد و با ورود بازیگران بزرگ به بازار، قیمت روند صعودی را شروع می‌کند. می توان چنین گفت که وقتی بازار از ناحیه تقاضا یا تراکم خارج شد، بسیاری از معامله گران از ورود به بازار عقب می‌مانند. یعنی دستورات خرید در ناحیه تقاضا باقی می‌ماند، اما چون قیمت افزایش یافته، این دستور هم اجرا نمی‌شود. به همین دلیل اگر در آینده بازار دوباره به ناحیه تقاضا بازگردد، این دستورات تکمیل خواهند شد و قیمت جهش خواهد کرد. معامله گران فارکس می‌توانند نواحی عرضه و تقاضا را پیدا کنند و برای واکنش بازار به این سطوح منتظر بمانند.

ترفند اول: نوسانات ملایم بازار

ناحیه عرضه یا تقاضا نشانگر نوسانات محدود و کوتاه بازار در یک دامنه قیمتی است. کندل های قیمتی متوالی و نزدیک به هم زیادی تشکیل می‌شود و به نظر می‌رسد که بازار هنوز در تشخیص روند بعدی دچار تردید شده است. هر چقدر ارتفاع دامنه خنثی کوتاه‌تر باشد، ناحیه عرضه یا تقاضای مربوطه هم قوی‌تر خواهد بود. همچنین احتمال این‌که بازار در آینده به این ناحیه واکنش قوی نشان دهد هم بیشتر خواهد بود.

ترفند دوم: به عُمر ناحیه عرضه یا تقاضا توجه کنید

اگر قیمت بیش از حد در دامنه محدودی نوسان کرد، یعنی ناحیه مربوطه را نباید خیلی جدی گرفت. درست است که تشکیل ناحیه عرضه یا تقاضا به زمان نیاز دارد، اما هر چقدر ارتفاع دامنه بیشتر باشد، به این معنی است که معامله گران بزرگ خیلی درگیر بازار نبوده‌اند. معمولاً نواحی عرضه و تقاضای خوب بازار ارتفاع کوتاهی دارند و خیلی سریع هم تشکیل می‌شوند. اگر ارتفاع یا دامنه ناحیه عرضه یا تقاضا کوتاه باشد، در آینده بازار واکنش قوی و شدیدتری را به آن نشان خواهد داد. یعنی در بار دوم برخورد بازار به ناحیه عرضه یا تقاضا می‌توانید وارد معامله شوید.

آموزش فارکس ناحیه عرضه تقاضا GBPAUD نمودار چهارساعته

آموزش فارکس – ناحیه تقاضا یا تراکمی هر جقدر کوتاه تر باشد بهتر است. به واکنش های بعدی بازار به نواحی تقاضا دقت کنید.

ترفند سوم: حالت فنری

الگوی فنر برای اولین بار توسط وایکوف مطرح شد. این الگو زمانی ایجاد می‌شود که بازار در یک جهت حرکت می‌کند، اما ناگهان وارد فاز خنثی می‌شود و چندین شکست جعلی اتفاق می‌افتد. اما در نهایت قیمت در جهت خلاف حرکت اولیه جهش می‌کند. شاید الگوی فنر در نگاه اول به شکل شکست جعلی باشد. اما در واقع الگوی فنر نشان می‌دهد که بسیاری از معامله گران انتظار ادامه حرکت یک‌سویه و اولیه را دارند، اما بازار وارد فاز خنثی می‌شود و در یک دامنه محدوده نوسان می‌کند و در نهایت در جهت خلاف حرکت اولیه پیش می‌رود. الگوی فنر بهترین محل برای ورود معامله گران بزرگ به بازار است.

آموزش فارکس ناحیه عرضه تقاضا الگوی فنر

آموزش فارکس – الگوی فنر همیشه همراه با شکست جعلی است.

ترفند چهارم: نیروی قوی خروج بازار از ناحیه عرضه یا تقاضا

این ترفند مهم‌تر از سایرین است. در یک لحظه قیمت از ناحیه عرضه یا تقاضا خارج می‌شود و روند جدیدی را شروع می‌کند. به هم خوردن توازن قوا بین خریداران و فروشندگان باعث حرکت انفجاری در بازار می‌شود. این نکته را به خاطر داشته باشید، هر چقدر شکست ناحیه عرضه یا تقاضا قوی‌تر باشد، قدرت ناحیه هم بیشتر خواهد بود. همچنین حرکت انفجاری باعث می‌شود تا بسیاری از معامله گران از بازار عقب بمانند. یعنی در آینده با برخورد مجدد بازار به ناحیه تقاضا یا عرضه، دستورات زیادی وجود خواهند داشت که هنوز فعال نشده‌اند و با فعال شدن آن‌ها بازار دوباره به ناحیه تقاضا یا عرضه واکنش نشان خواهد داد.

ترفند پنجم: تازگی ناحیه عرضه یا تقاضا

اگر به دنبال معامله و سیگنال یابی از نواحی عرضه و تقاضا هستید، همیشه سعی کنید به دنبال نواحی تازه باشید. یعنی بعد از خروج بازار از ناحیه تقاضا یا عرضه، دیگر برخوردی به آن محدوده صورت نگرفته است. هر بار که بازار به ناحیه عرضه یا تقاضا برخورد می‌کند، دستورات بیشتری که از قبل باقی مانده‌اند، پر می‌شوند و در نهایت دیگر دستوری در بازار برای حمایت از تقاضا یا عرضه وجود ندارد. در نتیجه ناحیه مورد نظر شکسته می‌شود. پس بهتر است که همیشه به دنبال نواحی تازه باشید، ناحیه‌ای که هنوز برخورد مجددی به آن صورت نگرفته است.

 

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید