سریع و دقیق کف قیمتی را شکار و با آن معامله کنید!

یکشنبه 20 تیر 1400 - 11:48

بازار همیشه در حال نوسان است و بعد از تشکیل اوج قیمتی سقوط می‌کند و بعد از تشکیل کف قیمتی هم بالا می‌آید. اما آیا راهی هست که تنها با یک نگاه اجمالی بتوان بازگشت بازار به سمت قیمت‌های بالاتر را تشخیص داد؟ یکی از ریسکی‌ترین کارها در بازار فارکس، پیش‌بینی تشکیل کف یا سقف بازار بعد از یک حرکت یک سویه است. یعنی بتوانید به موقع و بعد از تشکیل کف قیمتی وارد بازار شوید. اما در صورتی که کف بازار به درستی شناسایی نشود، بازار شما را خواهد بلعید. در این مقاله روشی ساده برای سیگنال یابی کف قیمتی بازار توضیح داده شده است.

کف قیمتی چیست؟

ایده اصلی و پایه‌ای در رابطه با سیگنال کف قیمتی این است که بازار نمی‌تواند کف قیمتی پایین‌تر از کف قبلی تشکیل دهد. یعنی وقتی کف قیمتی در بازار تشکیل شد، قطعاً کف قیمتی جدید بالاتر از کف قیمتی قبلی خواهد بود. در غیر این صورت کف سازی در کار نیست. یعنی کف قیمتی شبیه به الگوی W خواهد بود. الگوی W نشان دهنده کاهش قدرت فروشندگان و ورود خریداران به بازار و تغییر روند است.

 

آموزش فارکس کف قیمتی

آموزش فارکس – تنها کافی است دو کف قیمتی متوالی پیدا کنید. دو کف قیمتی متوالی مثل شکل بالایی می تواند سیگنالی برای ورود به معامله خرید باشد.

به نمودار روزانه جفت ارز GBPJPY توجه کنید که ابتدا کف قیمتی در نقطه ۱ شکل گرفته است. در ادامه کف قیمتی دوم (نقطه ۲) بالاتر از آن تشکیل شده و سپس بازار تغییر روند داده است.

آموزش فارکس کف قیمتی نمودار پوند انگلستان ین ژاپن

آموزش فارکس – به نحوه تشکیل دو کف قیمتی متوالی توجه کنید.

در نمودار روزانه AUDCAD نیز بعد از شکل‌گیری الگوی W روند بازار از نزولی به صعودی تغییر کرده است.

آموزش فارکس کف قیمتی نمودار دلار استرالیا دلار کانادا

آموزش فارکس – فاصله تشکیل دو کف قیمتی متوالی اهمیتی ندارد.

سیگنال کف قیمتی

اول: به دنبال دو کف قیمتی متوالی باشید

قدم اول در این روش، به دست آوردن دو کف قیمتی متوالی از هم است. این دو کف می‌توانند بلافاصله از یکدیگر تشکیل شوند و یا فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند. زمان و فاصله شکل‌گیری این دو کف مهم نیست، بلکه مهم‌ترین شرط شناسایی دو کف متوالی است.

دوم: کف قیمتی جدید بالاتر از کف قیمتی قبلی است

دومین شرط این است که کف قیمتی جدید بالاتر از کف قیمتی قبلی باشد. به طور معمول اگر کف قیمتی جدید ۵ الی ۲۰ درصد بالاتر از کف قدیمی بالاتر باشد، می‌توان نتیجه بهتری به دست آورد. اما در صورتی که کف جدید بیش از ۲۰ درصد بالاتر باشد، باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا ارزش ریسک کردن دارد یا خیر؟ کف قیمتی بالاتر نشان دهنده کاهش فشارهای عرضه در بازار است.

سوم: ارتفاع الگو را محاسبه کنید و هدف قیمتی را به دست آورید

الگوی W را می‌توان با استفاده از سه‌نقطه شناسایی کرد:

  • نقطه A، کف قیمتی اول
  • نقطه B، کف قیمتی دوم که نشانگر افزایش فشار خرید و کاهش فشار فروش در بازار است
  • نقطه C، اوج قیمتی بین دو کف را نشان می‌دهد

بعد از شناسایی این سه‌نقطه، شما باید ارتفاع بین دو نقطه A و C را محاسبه کنید و بعد از شکست الگو، اندازه به دست آمده را به نقطه C اضافه کنید تا هدف قیمتی خود را به دست آورید.

چهارم: نقطه ورود، حد سود و حد ضرر خود را تعیین کنید

بعد از شکست الگوی W، نقطه C، محل ورود به معامله و نقطه A، حد ضرر است. حد سود هم بر اساس ارتفاع به دست آمده از دو نقطه A و C به دست خواهد آمد.

آموزش فارکس برآورد حد سود سیگنال کف قیمتی

آموزش فارکس – برآورد حد سود معامله

پنجم: معامله را کامل کنید

مرحله آخر بسیار آسان است. اجازه دهید که بازار حرکت کند و سود یا زیان شما تحقق باید. البته بهتر است که درصد مناسبی ریسک کنید. اگر انتظار دارید که قیمت تا حد سود شما حرکت کند، می‌توانید حد ضرر خود را در نقطه B قرار دهید و با حرکت بازار به سمت بالا، مکان حد ضرر خود را تغییر دهید و در نهایت معامله را ریسک فری کنید. در ادامه به مثال‌های آورده شده، توجه کنید.

آموزش فارکس معامله سیگنال پوند ین

آموزش فارکس – مثال معامله با سیگنال کف قیمتی. به موقعیت حد ضرر، حد سود و نقطه ورود به معامله توجه کنید.

طبق نمودار بالا، الگوی W شکل گرفته است که ارتفاع الگو بین دو نقطه A و C، ۹٫۱۰ یا ۹۱۰ پیپ است که شما می‌توانید این عدد را به نقطه ورود در نرخ ۱۳۷٫۱۱ اضافه کنید تا هدف قیمتی الگو در نرخ ۱۴۴٫۸۵ را به دست آورید.

آموزش فارکس معامله سیگنال دلار استرالیا دلار کانادا

آموزش فارکس – مثالی از معامله با سیگنال کف

در این نمودار نیز بازار بعد از شکست نقطه C، به اندازه ارتفاع الگو یا ۶۲۵ پیپ در نرخ ۰٫۹۳۱۵ حرکت کرده است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید