چگونه با مومنتوم بازار معامله کنیم؟

یکشنبه 27 تیر 1400 - 12:01

مومنتوم قدرت حرکات قیمتی را نشان می‌دهد. تجزیه و تحلیل حرکات بازار یکی از مهارت‌های مهم معامله‌گری است. اگر قیمت در یک روند قوی حرکت کند، معامله گران می‌گویند که روند بازار نزولی یا صعودی است. به کمک مومنتوم می‌توانیم به این سؤال پاسخ دهیم: آیا زمان و جهت ورود به معامله با قدرت کلی بازار همسو است یا خیر؟
به سه نمودار قیمتی زیر توجه کنید:

  • در نمودار سمت چپ: روند بازار شامل یک حرکت صعودی قوی بوده و رفته‌رفته ضعیف‌تر شده است.
  • در نمودار وسطی: قیمت بدون مومنتوم بوده است، بدین معنی که بازار در فاز خنثی حرکت کرده است.
  • نمودار سمت راست: حرکت صعودی قوی به حرکت نزولی شدید تبدیل شده است.
آموزش فارکس مومنتوم بازار

آموزش فارکس – به تغییرات مومنتومی بازار دقت کنید

پیروی از مومنتوم بازار

برای درک بازار، بهتر است که مومنتوم قیمت را دنبال کنید تا روند بازار و زمان تغییر روند را تشخیص دهید. به نمودار زیر نگاه کنید: ابتدا روند بازار صعودی بوده است، به طوری که بازار تا باند بالایی بولینگر حرکت کرده است. سپس بازار بعد از موج صعودی، وارد فاز خنثی شده است. بعد از شکست سقف فاز خنثی، قیمت دوباره صعود کرده اما سرعت حرکت صعودی کاهش یافته و بازار اوج قیمتی تشکیل داده است. در ادامه شکست کف قیمتی قبلی، تغییر روند بازار از صعودی به نزولی را تائید کرده است.

آموزش فارکس پرایس اکشن مومنتوم بازار

آموزش فارکس – اندازه بدنه و دنباله کندل و همچنین نسبت کندل های نزولی و صعودی می توانند قدرت حرکات بازار (مومنتوم) را مشخص کنند.

کندل های قیمتی و میکرو مومنتوم

همانطور که می‌دانید از مقایسه تعداد کندل های صعودی در برابر کندل های نزولی، می‌توانید روند و قدرت حرکت بازار را به خوبی درک کنید. به تصویر زیر نگاه کنید: ابتدا روند بازار صعودی بوده و فروشندگان فرصت کافی برای ورود به بازار نداشتند، تا این که قیمت به محدوده آبی‌رنگ رسیده و سپس روند بازار از صعودی به نزولی تغییر کرده است. بعد از شروع روند نزولی، بهتر است که منتظر صدور سیگنال‌های معاملاتی باشید. در حرکت صعودی تعداد کندل های صعودی و نزولی را بشمارید. شمارش کندل های صعودی و نزولی کمک می‌کند تا تصویری از مومنتوم بازار به دست آورید.

آموزش فارکس معامله در جهت مومنتوم

آموزش فارکس – با تغییر مومنتوم بازار می توان به دنبال سیگنال معامله بود.

به نمودار چهارساعته USDCAD توجه کنید. روند بازار صعودی بوده اما رفته‌رفته قدرت حرکت صعودی کاهش یافته و به نظر می‌رسد که قیمت در حال چرخش است که می‌تواند نشان دهنده کاهش قدرت روند اولیه، تغییر روند و استراحت بازار باشد. اکثر معامله گران بسیار عجولانه وارد بازار می‌شوند و منتظر صدور سیگنال فروش نمی‌مانند. معامله گران حرفه‌ای مسیر حرکت بازار را به درستی پیش‌بینی می‌کنند و سپس وارد معامله خرید یا فروش می‌شوند. تا زمانی که دلیل کافی وجود نداشته باشد، ورود به معامله نتیجه خوبی نخواهد داشت.

آموزش فارکس تضعیف مومنتوم بازار

آموزش فارکس – همیشه به نسبت کندل های صعودی و نزولی دقت کنید. تغییر این نسبت اولین نشانه از تغییرات مومنتومی بازار است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید