آیا همه الگوهای نموداری برای معامله مناسب هستند؟

یکشنبه 7 شهریور 1400 - 10:12

یادگیری نحوه معامله با الگوهای نموداری مهارت بسیار مهمی برای معامله گران تکنیکال است. بازار اغلب مواقع در فاز خنثی نوسان می‌کند و شما می‌توانید بیشتر الگوهای نموداری را در فاز خنثی پیدا کنید. الگوهای نموداری دارای ریسک به ریوارد بهتری هستند. به همین دلیل الگوهای نموداری باید سنگ بنای تمام تحلیل‌های تکنیکال باشند. الگوهای نموداری مراحل مختلف روند را به یکدیگر وصل می‌کنند. اما آیا همه الگوهای نموداری به یک اندازه کارایی دارند؟

نحوه رسم الگوهای نموداری

معامله با الگوهای نموداری بسیار آسان است. هرچند ده‌ها روش برای یافتن الگوهای نموداری وجود دارد، اما بهتر است از الگوهای واضح استفاده کنید. اما منظور از الگوهای واضح، الگوهایی با ساختار افقی هستند، مانند الگوی سر و شانه، مثلث‌ها و اوج/کف دوقلو و… . به تصویر زیر نگاه کنید، بازار بعد از روند صعودی وارد الگوی نوسانی شده و حرکت صعودی متوقف شده است. بعد از شکست کف مستطیل، حرکت نزولی شروع شده و در انتهای این حرکت، قیمت وارد الگوی نموداری مثلث افزایشی شده است. در ادامه بازار سقف مثلث را شکسته و بعد از یک حرکت صعودی، وارد الگوی نوسانی مستطیل شده است. قیمت بعد از شکست سقف الگو، حرکت صعودی را از سر گرفته است.

آموزش فارکس الگو های نموداری

آموزش فارکس – به نمودار نگاه کنید. بعد از تشکیل الگوی نموداری بازار حرکت قابل توجهی به راه انداخته است.

نکاتی در مورد رسم الگوهای نموداری

الگوهای نموداری، بخش‌های مختلف روند را به یکدیگر وصل می‌کنند و یک الگوی خوب توسط ساختار افقی تعریف می‌شود. توصیه می‌شود که اگر در قسمتی از نمودار چندین نقطه متوالی وجود داشت، این نقاط را به وسیله خط افقی به یکدیگر وصل نمایید و فقط به خطوط مهم و آشکار توجه کنید.

آموزش فارکس الگو های نموداری مستطیل

آموزش فارکس – سعی کنید با رسم سطوح افقی شکل اولیه الگو را به دست آورید و سپس به جزئیات آن بپردازید.

الگوی نموداری سر و شانه یکی از الگوهای مهم و سودآور در تحلیل تکنیکال است و هسته اصلی این الگو نیز یک خط افقی است، بدین معنی که خط گردن این الگو یک خط افقی است. هر چند خط گردن الگوهای سر و شانه از خطوط مورب نیز تشکیل می‌شوند، اما معامله این نوع الگوها توصیه نمی‌شود. درصورتی‌که الگوی سر و شانه با خط گردن افقی پیدا کردید، می‌توانید این الگو را به راحتی معامله کنید.

آموزش فارکس الگو های نموداری سر و شانه

آموزش فارکس – الگوی سر و شانه

معامله الگوهای نموداری

به تصویر زیر نگاه کنید، صدها کندل قیمتی وجود دارد اما تنها در قسمتی از نمودار می‌توانید ساختار افقی پیدا کنید که بعد از آن روند بازار تغییر کرده است. ابتدا روند بازار نزولی بوده و بعد از شکل‌گیری الگوی نمودار مستطیل، روند بازار به صعودی تغییر کرده است. مفاهیم زیر را در برنامه معاملاتی خود به کار بگیرید:

  • الگوهای نموداری با ساختار افقی (مثل الگوی مستطیل یا دو کف) مراحل مختلف روند بازار را به یکدیگر متصل می‌کنند.
  • بهترین الگوها بر اساس ساختارهای افقی شکل می‌گیرند.
  • همه الگوهای نموداری کلاسیک دارای ساختارهای افقی هستند.
  • برای تعریف یک ساختار افقی به حداقل دو نقطه تماس نیاز دارید.
  • همیشه منتظر نقطه شکست بمانید.
آموزش فارکس الگوی مستطیلی

آموزش فارکس – الگوی مستطیلی. به سادگی الگو و کارایی آن توجه کنید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید