در هنگام تغییر روند چگونه معامله کنیم؟

یکشنبه 21 شهریور 1400 - 9:40

بعضی از معامله گران علاقه‌مند به معامله نقاط انتقالی در بازار هستند، بدین منظور تمایل دارند زمانی که بازار از روند صعودی به روند نزولی تغییر می‌کند، وارد بازار شوند. معاملات این نقاط بسیار سخت و چالش‌برانگیز است، اما در عین حال زمانی که بتوانید نحوه خواندن این نقاط را درک کنید، می‌توانید کیفیت معاملات خود را ارتقا دهید و هر نمودار قیمتی را درک کنید. دو اصل بسیار مهم در این استراتژی معاملاتی وجود دارد: بازگشت قیمتی (rejection) و خستگی یا دوره استراحت (exhaustion). صرف‌نظر از این‌که شما معامله‌گر پیرو روند یا خلاف روند هستید، پیدا کردن نقاط انتقالی می‌تواند به معاملات شما کمک کند.

خستگی (Exhaustion)

دوره استراحت یا خستگی بازار، بعد از روندهای قوی اتفاق می‌افتد و می‌توان این دوره را به آسانی در بازار مشاهده کرد. الگوهای خستگی نشان دهنده تغییر روند آهسته بازار هستند. در ادامه نمونه‌هایی از انواع الگوهای خستگی آورده شده است.

کاهش مومنتوم

به نمودار قیمتی زیر توجه کنید، ابتدا در سمت چپ نمودار، روند بازار صعودی بوده و قیمت، کندل های قیمتی قوی ثبت کرده است. ناگهان در انتهای حرکت صعودی، یک کندل با دنباله بلند شکل گرفته و در ادامه کندل های قیمتی کوچک‌تر تشکیل شده‌اند. در نهایت کندل های نزولی در بازار ظاهر شده‌اند. کاهش مومنتوم بازار مانند توپی است که به هوا پرتاب می‌کنید: سریع شروع می‌شود و سپس به آرامی شتاب خود را از دست می‌دهد تا در بالا بچرخد. روندها نیز مانند یک توپ عمل می‌کنند.

آموزش فارکس کاهش مومنتوم دوره استراحت بازار

آموزش فارکس – بازار بعد از حرکت صعودی سریع و قوی وارد فاز استراحت شده است.

الگوی سر و شانه

الگوهای نموداری سر و شانه، خستگی/ دوره استراحت بازار را به خوبی نشان می‌دهند. به تصویر زیر توجه کنید، شکل‌گیری الگوی سر و شانه در انتهای حرکت صعودی، نشانگر تغییر روند بازار و کاهش قدرت خریداران در بازار است. به طوری که در ادامه قیمت خط گردن الگو را شکسته و روند بازار از صعودی به نزولی تغییر کرده است.

آموزش فارکس الگوی سر و شانه دوره استراحت

آموزش فارکس – الگوی سر و شانه خیلی ساده نشان می دهد که بازار وارد فاز استراحت شده است.

واگرایی‌ها

همان‌طور که می‌دانید از اندیکاتور RSI برای پیدا کردن واگرایی‌ها استفاده می‌کنیم. واگرایی صعودی بدین معنی است که قیمت در طول روند نزولی، کف‌های قیمتی پایین‌تر از یکدیگر، ولی اندیکاتور RSI، کف‌های قیمتی بالاتر از یکدیگر تشکیل می‌دهد که این امر نشان دهنده خستگی و کاهش مومنتوم بازار است. در واگرایی نزولی، قیمت اوج‌های بالاتر، ولی اندیکاتور، اوج‌های قیمتی پایین‌تر ثبت می‌کند و در نتیجه می‌توان گفت که قدرت حرکت صعودی رو به کاهش است.

آموزش فارکس واگرایی در فاز استراحت

آموزش فارکس – واگرایی در انتهای روند نزولی

بازگشت قیمتی (Rejection)

الگوهای نموداری بازگشتی یا فریبنده نیز در انتهای یک حرکت صعودی یا نزولی اتفاق می‌افتند و این الگوها واضح‌تر از الگوهای دوره استراحت هستند. در حالی الگوهای خستگی یک تغییر تدریجی را از یک جهت به جهت دیگر بازار را نشان می‌دهد، الگوی بازگشتی می‌تواند بعد از شکل‌گیری چندین کندل قیمتی رخ دهد. در ادامه نمونه‌هایی از الگوهای بازگشتی آورده شده است.

بازگشت از سطح حمایتی و مقاومتی

به تصویر زیر نگاه کنید که پیکان سبز رنگ، بازگشت قیمت از محدوده حمایتی را نشان می‌دهد. زمانی که قیمت به محدوده حمایتی رسیده است، فروشندگان انتظار شکست این محدوده را داشتند، اما این محدوده موقعیت خود را حفظ کرده و نتیجه آن بازگشت قیمت به سمت بالا بوده است.

آموزش فارکس برخورد مجدد به حمایت دوره بازگشت

آموزش فارکس – واکنش بازار به حمایت

الگوی نموداری کف دوقلو

تصویر زیر الگوی بازگشتی کف دوقلو را نشان می‌دهد. قیمت بعد از شکل‌گیری کف دوقلو و شکست آخرین اوج قیمتی حرکت صعودی به راه انداخته و به سمت بالا حرکت کرده است. ابتدا می‌بینید که قیمت به زیر کف اول نفوذ کرده است، معامله گران آماتوری که حرکت نزولی قبلی را از دست داده بودند، بلافاصله وارد معامله فروش می‌شوند و سپس گرفتار الگوی بازگشتی می‌شوند.

آموزش فارکس الگوی کف دو قلو فاز بازگشت بازار

آموزش فارکس – کف دو قلو

باند بولینگر

برای پیدا کردن الگوی بازگشتی، می‌توانید از باند بولینگر نیز استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید، باند بولینگر قدرت روند را اندازه‌گیری می‌کند و اطلاعاتی در مورد قیمت را در اختیار معامله گران قرار می‌دهد. به تصویر زیر توجه کنید: قیمت در انتهای روند نزولی، سعی در شکست باند پایینی بولینگر دارد، اما قیمت با ثبت سایه (یک کندل دنباله‌دار) به سمت بالا بازگشته است. در حوزه حرفه‌ای خود، یاد بگیرید که چگونه دنباله کندل های قیمتی و باندهای بولینگر را با یکدیگر ترکیب کنید، زیرا این ترکیب یک الگوی قدرتمند است.

آموزش فارکس باند بولینگر فاز بازگشت بازار

آموزش فارکس – بعد از یک حرکت نزولی، بازار به باند پایینی واکنش نشان داده و به سمت بالا بازگشته است.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید