بهترین و بدترین محل تشکیل پین بار کجاست؟

یکشنبه 28 شهریور 1400 - 11:37

همانطور که می‌دانید کندل پین بار نزولی و صعودی یکی از محبوب‌ترین الگوهای کندلی است و اکثر معامله گران در بازار به دنبال شکل‌گیری کندل پین بار هستند. در اکثر استراتژی‌های معاملاتی، کندل پین بار محور استراتژی است. اما آیا می‌دانید که در معامله کندل های پین بار، نکاتی زیادی برای تشخیص صحیح پین بار وجود دارد؟ مکان و محلی که کندل پین بار تشکیل شده است بسیار مهم‌تر از شکل ظاهری خود پین بار است. در این مقاله سه مورد از بهترین و بدترین مکان‌های تشکیل پین بار توضیح داده شده است.

سه مکان مناسب برای تشکیل کندل پین بار

نقاط چرخشی (Swing Points)

مسلماً مناسب‌ترین موقعیت برای کندل های پین بار نقاط چرخشی مطلق است! بالاترین و پایین‌ترین سطوح قیمتی یا همان نقاط چرخشی، مکان‌های خوبی برای شکل‌گیری کندل های پین بار نزولی و صعودی هستند. به طور معمول در این مکان‌ها، کندل پین بار با دنباله نسبتاً بلند و بدنه کوچک تشکیل می‌شود. به خاطر داشته باشید که کندل های پین بار طبیعتاً کندل های بازگشتی هستند و با توجه به زمینه و قدرت خود پین بار، می‌توان نقطه ورودی مناسب را پیدا کرد.

آموزش فارکس پین بار نقطه چرخشی سوئینگ پوینت

آموزش فارکس – منظور از نقاط چرخشی، نقاطی است که بازار بعد از یک حرکت قوی تغییر مسیر داده است. یا به عبارت ساده تر، اوج یا کف قیمتی بازار.

پولبک قیمت به سطوح کلیدی

یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای شکل‌گیری کندل پین بار خوب، می‌تواند در پولبک قیمت به سطوح حمایتی و مقاومتی مهم و کلیدی باشد. بدین معنی که قیمت به سطح حمایتی/مقاومتی قبلی مجدداً برخورد کند و در واکنش به آن، پین بار نزولی یا صعودی تشکیل دهد.

آموزش فارکس پین بار پولبک

آموزش فارکس – پین بار در حین پولبک تشکیل شده است.

آموزش فارکس پین بار پولبک هدف

آموزش فارکس – پین باری که در حین پولبک تشکیل شده بود، عمل کرده و به حد سود مورد نظر رسیده است.

همان‌طور که می‌دانید معاملات پرایس اکشن از شکست سطوح و پولبک به آن‌ها پیروی می‌کند. این امر شامل کلیه مفاهیم الگوهای نموداری، سطوح حمایتی و مقاومتی و… می‌شود.

سطح حمایتی و مقاومتی مهم

“بازگشت” خوب قیمت از یک منطقه حمایتی و مقاومتی مهم، به اندازه پدیده شکست و پولبک بسیار مهم است. باز هم تعجب‌آور نیست که چرا کندل پین بار یک محرکت عالی و قابل اعتماد برای ستاپ معاملاتی با کیفیت بالا است.

آموزش فارکس پین بار بازگشت به سطح کلیدی

آموزش فارکس – بازگشت بازار به سطح کلیدی همراه با تشکیل پین بار بوده است.

شکل‌گیری کندل پین بار در اطراف سطوح حمایتی و مقاومتی کلیدی بسیار مهم و جالب است و می‌تواند بسیاری از معامله گران را جذب بازار کند. اما بسیاری از معامله گران نمی‌توانند تفاوتی بین سطوح حمایتی/مقاومتی متوسط و یک سطح حمایتی و مقاومتی فوق‌العاده قائل شوند. هر چه ناحیه حمایتی و مقاومتی قوی‌تر باشد، تشخیص آن در نمودار راحت‌تر خواهد بود! یک قانون بسیار ساده در این باره وجود دارد: اگر بتوانید سطح حمایتی/مقاومتی را بدون رسم خطوط افقی و مستطیل، به طور چشمی تشخیص دهید، می‌توان گفت که این سطح قوی است. شما آزاد هستید که از نشانه‌ها و ابزارهای خود استفاده کنید. مناطق مقاومتی و حمایتی می‌توانند به صورت یک ناحیه مشخص شوند یا با یک خط افقی. ضخامت این مناطق قدرت آن‌ها را مختل نمی‌کند، بلکه واضح بودن سطوح حمایت و مقاومتی، قدرت آن‌ها را نشان می‌دهد.

سه مکان نامناسب برای تشکیل کندل پین بار

مناطق نوسانی

اگر روند بازار خنثی باشد و قیمت در یک محدوده مشخص نوسان کند، شکل‌گیری کندل پین بار در این منطقه ارزش چندانی نخواهد داشت. در دوره‌های نوسانی فضای کافی برای معامله وجود ندارد، بدین ترتیب پیشنهاد می‌شود که از معامله در این سطوح خودداری کنید. منظور از فضای حرکت این است که در فازهای خنثی، سطوح حمایتی و مقاومتی بسیار زیاد است و قیمت فضای کافی برای حرکت ندارد. اما به خاطر داشته باشید که کندل های پین بار زیادی در دوره‌های نوسانی تشکیل می‌شوند، زیرا قیمت در یک فاز خنثی به طور مداوم بالا و پایین می‌رود و بسیار طبیعی است که قیمت چندین پین بار نزولی و صعودی چاپ کند، اما اکثر این پین بارها ارزش معاملاتی نخواهند داشت.

تشکیل پین بار برخلاف روند اصلی

ممکن است که شما با تماشای یک کندل پین بار، هیجان زده شوید، اما در حالی که این پین بار با حرکت فعلی بازار مطابقت ندارد. شما به عنوان یک معامله‌گر باید از روند فعلی بازار، حتی قبل از اینکه یک پین بار تشکیل شود، آگاه باشید. مگر این‌که شما یک معامله‌گر اسکالپر باشید. بدین معنی که با شکل‌گیری یک کندل بازگشتی پین بار، به دنبال فرصت معاملاتی باشید.

آموزش فارکس پین بار فاز خنثی

آموزش فارکس – اگر فضای کافی برای حرکت وجود نداشته باشد، از ورود به معامله خودداری کنید.

آموزش فارکس پین بار نقض شده

آموزش فارکس – به خاطر نبود فضای مناسب برای حرکت، پین بار عمل نکرده و نقض شده است.

شکل‌گیری پین بار در مقابل مومنتوم بازار

قبلاً اشاره شده است که کندل های پین بار، جزو سیگنال‌های بازگشتی به شمار می‌روند و بعد از شکل‌گیری آن، ما بر خلاف مومنتوم بازار حرکت می‌کنیم. منظور از شکل‌گیری پین بار در مومنتوم بالا این است که فرض کنید روند بازار صعودی بوده و قدرت خریداران در بازار زیاد است، اما با وجود مومنتوم صعودی قوی، پین بار نزولی شکل می‌گیرد. در ادامه با بررسی مثال زیر، این مطلب برای شما روشن‌تر خواهد شد:

آموزش فارکس برخورد مجدد پین بار

آموزش فارکس – پین بار در زمان برخورد مجدد به مقاومت قبلی بازار تشکیل شده است. اما اندازه کندل های نزولی از قدرت فروشندگان در بازار حکایت دارند. به همین دلیل معامله این پین بار، معامله در خلاف جهت روند بازار تلقی می شود.

آموزش فارکس پین بار خلاف روندی

آموزش فارکس – هر چند که بازار بعد از برخورد به مقاومت قبلی توانسته شد کند، اما پین باری که تشکیل شده بود، توان مقابله با فشار های فروش را نداشت و در ادامه نقض شده است.

معامله با مومنتوم یک طرفه قوی می‌تواند برای سودآوری شما مضر باشد و شما برای مخالفت با آن به یک دلیل بسیار خوب نیاز دارید، حتی اگر یک پین بار قوی تشکیل شود. به طور کلی، بهتر است از معامله در برابر مومنتوم قوی در بازار اجتناب کنید. یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید برای محافظت از معامله در برابر مومنتوم استفاده کنید، این است که اندازه کندل قیمتی را با کندل های قبلی مطابقت دهید. اگر اندازه کندل پین بار بزرگ‌تر از کندل های قبلی باشد، احتمالاً یک کیس جدید و قوی معاملاتی دارید. در مثال بالا توجه داشته باشید که کندل نزولی قبلی بزرگ‌تر از خود کندل پین بار است که نشان دهنده معامله در مقابل مومنتوم است.
در نهایت، لطفاً توجه داشته باشید که همه شرایط فوق به صورت جداگانه ارائه شده و برای شفافیت و آموزش آورده شده است. در زمان واقعی باید قبل از وارد شدن به بازار، بایستی سرنخ‌های زیادی را به نفع خود جمع کنید. به عنوان مثال فرض کنید که یک کندل پین بار ضعیف در اطراف سطح مقاومتی شکل گرفته است، اما به دلیل این‌که پین بار فضای کافی برای حرکت ندارد، وارد بازار نمی‌شوید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید