برای دوری از ضرر، به این چهار سؤال پاسخ دهید!

یکشنبه 18 مهر 1400 - 10:01

همه شما به عنوان معامله‌گر دوره‌هایی را تجربه کرده‌اید که به نظر می‌رسد همه چیز خوب پیش می‌رود و شما برنده معاملات هستید. اما مواقعی هم وجود دارد که به نظر می‌رسد هیچ‌چیز به‌درستی پیش نمی‌رود و شما تمام سود خود را از دست می‌دهید. یا هر چند وقت یکبار یک معامله بد تمام سودهای قبلی شما را از بین می‌برد. اغلب می‌توان با پرسیدن سؤالات مناسب در مورد معاملات و مدیریت ریسک، از این دوره‌های بد و پرضرر جلوگیری کرد.

آیا شما بی‌عیب و نقص هستید؟

سؤال ۱: انگیزه افزایش موقعیت شما چیست؟ آیا واقعاً معامله‌گر بهتری هستید؟ آیا شکست واقعاً غیرممکن است؟ ما با یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات آماتور معامله گران شروع می‌کنیم. در روندهای قوی، معامله گران تمایل دارند حجم معامله خود را افزایش دهند، زیرا معتقدند که می‌دانند کار درست چیست؟
“در طوفان، بوقلمون‌ها هم پرواز می‌کنند.”
انجام معاملات موفق پی در پی طبیعی است و برای همه معامله گران اتفاق می‌افتد. بدترین کاری که می‌توانید در یک دوره برد انجام دهید این است که حجم موقعیت معاملاتی خود را افزایش دهید، زیرا دیر یا زود، معامله بازنده‌ای خواهید داشت. معامله‌گرانی که حجم موقعیت معاملاتی خود را افزایش می‌دهند، پس از یک شکست، مقدار زیادی از سود معاملاتی خود را از دست می‌دهند.

آیا باید افراطی و تهاجمی عمل کرد؟

سؤال ۲: آیا در حال بازی کردن هستید؟ آیا می‌خواهید پول خود را پس بگیرید؟
دلیل دوم اینکه چرا معامله گران اندازه موقعیت معاملاتی خود را افزایش می‌دهند، این است که آن‌ها فقط چند معامله بازنده داشته‌اند و می‌خواهند حساب خود را به جایی که در گذشته بوده بازگردانند. رفتار معاملاتی که از هنجار خارج می‌شود، بسیار خطرناک است. برای غلبه بر این سوگیری دو اصل وجود دارد که همه معامله گران باید آن را بپذیرند و طبق آن عمل کنند:
۱) شما نمی‌توانید معاملات برنده را مجبور کنید که ادامه یابند.
۲) توزیع بین معاملات برنده و باخت تصادفی است. نتیجه آخرین معامله شما هیچ اطلاعاتی در مورد آنچه بعداً اتفاق می‌افتد، ارائه نمی‌دهد.
بنابراین مدیریت ریسک شما همیشه باید از اصول یکسانی پیروی کند. در مقاله‌های قبلی اشاره شده که شما مجبور نیستید در هر معامله مبلغ یکسانی را به خطر بیندازید، اما نمی‌توانید به طور ناگهانی ریسک معامله را با افزایش حجم غیر منطقی بالا ببرید.

فراوانی معاملات

سؤال ۳: آیا معاملات شما موجه است؟ آیا واقعاً سیگنال‌های معتبر را معامله می‌کنید؟
افزایش دفعات ورود به معامله یکی دیگر از اشتباهات رایج است که منجر به ضررهای غیرقابل جبران می‌شود. معامله گران باید رفتار معاملاتی خود را با دقت مشاهده کنند و از خود بپرسند که آیا واقعاً فرصت‌های معاملاتی معتبری را می‌بینند یا در حال افراط در معامله یا overtrading هستند.
داشتن یک برنامه معاملاتی و یک چک‌لیست معاملاتی می‌تواند از ورود بیش از حد به معامله جلوگیری کند. حتی می‌توانید طرح معاملاتی و چک‌لیست خود را چاپ کرده و آن‌ها را در کنار صفحه‌نمایش خود قرار دهید تا بتوانید آن‌ها را در هر زمان مشاهده کنید.

غرور خود را کنار بگذارید

سؤال ۴: آیا با افزایش حجم یا تعداد معامله کار درستی انجام می‌دهید؟ چرا حد ضرر معامله را جابجا می‌کنید؟ اگر قیمت تغییر نکند چطور؟
معامله گران باید به توانایی‌های خود و استراتژی معاملاتی خود اطمینان داشته باشند، اما شما نمی‌توانید اجازه دهید که اعتماد نفس شما مانع معاملات شود. غرور و برداشتن ضررها دو ویژگی است که با معامله رابطه خوبی ندارد.
افزودن به موقعیت معاملاتی بازنده یا افزایش حد ضرر، دو مورد از دلایلی است که معامله گران تنها با چند معامله حساب‌های خود را خالی می‌کنند. این اقدامات اشتباهاتی هستند که برای همه ثابت شده‌اند. اگر نتوانید بر این الگوهای معاملاتی منفی غلبه کنید، تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای غیرممکن خواهد بود.

چهار مرحله برای ایجاد یک برنامه معاملاتی حرفه‌ای

آمادگی: همان‌طور که می‌دانید داشتن یک برنامه معاملاتی محکم و یک چک‌لیست معاملاتی خیلی مهم است. اگر معاملات خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید، به احتمال زیاد تصمیمات معاملاتی سریع نمی‌گیرید و قوانین خود را نقض نمی‌کنید.
هدف: به عنوان یک معامله‌گر، هیچ‌چیزی در بازار فارکس نباید غافلگیر کننده باشد. اگر شما معاملات خود را از قبل برنامه‌ریزی می‌کنید، ریسک خود و بدترین سناریو را مشخص می‌کنید، می‌دانید چه زمانی باید بیرون بیایید، کی سود بگیرید و تمام اطلاعات موجود را پردازش می‌کنید، می‌توان گفت که شما یک معامله‌گر هدفمند هستید و می‌دانید که از بازار چه می‌خواهید.
پیشرفت و ترقی: اکثر معامله گران این اشتباه را می‌کنند که پس از بستن موقعیت معاملاتی خود، دیگر هرگز به معامله نگاه نمی‌کنند و بنابراین، یک اثر یادگیری مهم را کنار می‌گذارند. برای غلبه بر الگوهای منفی معاملاتی، ردیابی و تجزیه و تحلیل عملکرد خود تنها راه این است که معاملات خود را تحلیل کنید تا به عنوان یک معامله‌گر پیشرفت کنید.
حفاظت: حفاظت از معامله فقط شامل تعیین حد ضرر معامله نیست، بلکه موضوعی بسیار فراتر از این است. هنگامی که وارد معامله می‌شوید، معامله گران اغلب قادر به تصمیم‌گیری منطقی نیستند. کجا و چه زمانی سود را تثبیت می‌کنید؟ آیا دستور حد ضرر خود را برای محافظت از موقعیت خود حرکت می‌دهید؟ چه زمانی سود را پیش از هدف خود می‌گیرید؟ چه معیارهایی باعث می‌شود تجارت خود را زود ببندید؟
در نتیجه، یک برنامه معاملاتی قوی و از پیش تعریف شده شما را از مشکلات دور می‌کند. معامله باید یک حرفه تکراری باشد. هر روز از روال یکسانی پیروی می‌کنید، به دنبال سیگنال‌های یکسان می‌گردید و فقط روند خود را بارها و بارها تکرار می‌کنید. اگر تشخیص می‌دهید که رفتار و اعمال شما از روال معمول خارج می‌شود، باید با آن مقابله کنید.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب های خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید