رابطه تیپ شخصیتی با میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران

یکشنبه 21 آذر 1400 - 10:26

درک میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار یکی از مسائل مهم و نسبتاً پیچیده است. نه تنها آستانه تحمل ریسک سرمایه‌گذار بر روابط مشاور و مشتری تأثیر دارد، بلکه برای شناخت خود سرمایه‌گذار هم مهم است. آستانه تحمل ریسک نقش کلیدی در سیاست‌های سرمایه‌گذاری دارد. مشاورین سرمایه‌گذاری معمولاً متغیرهایی مثل سن، حجم سرمایه‌گذاری، تاریخ بازنشستگی، درآمدهای آتی و تعهدات مالی را برای ارزیابی آستانه تحمل سرمایه‌گذار در نظر می‌گیرند. با درک درست آستانه تحمل ریسک سرمایه‌گذار، می‌توان تصمیمات سرمایه‌گذاری را متناسب با ریسک‌های موجود اتخاذ کرد.
اینکه تمایل شخص برای سرمایه‌گذاری چقدر است، یک مسئله مهم و نسبتاً پیچیده‌ای است. سرمایه‌گذار چقدر ریسک را می‌تواند تحمل کند؟ معمولاً ابزار سرمایه‌گذاری موجود بیشتر برای سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات مالی تعریف شده‌اند و به همین دلیل در طراحی آن‌ها خیلی به میزان ریسکی که یک سرمایه‌گذار خرد می‌تواند تحمل کند، توجه نشده است. برای این‌که این خلأ پر شود، باید به تیپ شخصیتی سرمایه‌گذار توجه شود. در واقع تیپ شخصیتی به یک وسیله تبدیل شده که می‌تواند به مشاورین سرمایه‌گذاری کمک کند تا تمایلات و خواسته‌های سرمایه‌گذار خرد را بهتر درک کنند.
پیش از این‌که در رابطه با تیپ‌های شخصیتی سرمایه‌گذاران حرف بزنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که هر سرمایه‌گذار یک شخص منحصر به فرد است و همیشه نمی‌توان افراد را در یک گروه یا دسته طبقه‌بندی کرد. با این حال شناخت تیپ شخصیتی سرمایه‌گذار هم به خود سرمایه‌گذار و هم به مشاور سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا در فرآیند سرمایه‌گذاری تصمیمات بهتری اتخاذ کند.
اولین مرحله در شناخت تیپ شخصیتی سرمایه‌گذار، بررسی گذشته شخص است. بهتر است که با سرمایه‌گذار مصاحبه کنید و از تجربیات زندگی، رفتار ارثی، مسیر شغلی و سبد دارایی آن‌ها سؤال بپرسید. شناخت گذشته سرمایه‌گذار می‌تواند به شما کمک کند تا میزان ریسک‌پذیری شخص را درک کنید. آیا سرمایه‌گذار یک شخص احساسی است و تنها بر اساس احساسات تصمیم‌گیری خواهد کرد؟ موسسه CFA معتقد است که تیپ شخصیتی افراد به چهار گروه تقسیم می‌شود: محافظه‌کار، روشمند، خودجوش و فردگرا.

تیپ شخصیتی سرمایه‌گذاران

محافظه‌کار

افراد محافظه‌کار بیشتر بر اساس احساسات تصمیم می‌گیرند و نسبت به زیان و ضرر حساسیت بالایی نشان می‌دهند. در واقع ترس محرک اصلی سرمایه‌گذاری آن‌هاست. این گروه از افراد در پروسه سرمایه‌گذاری با مشکل مواجه می‌شوند و خیلی ساده به مشاوره سایر افراد توجه نمی‌کنند. به همین دلیل، سبد دارایی آن‌ها گردش کمتری دارد و بیشتر در دارایی‌های امن سرمایه‌گذاری می‌کنند. معمولاً افرادی که از کارهای بدون ریسک مثل معلمی بازنشسته می‌شوند، بیشتر در این گروه قرار می‌گیرند.

روشمند و منظم

سرمایه‌گذاران روشمند، نظم خاصی دارند و استراتژی سرمایه‌گذاری آن‌ها ماشینی است. آن‌ها بر اساس حقایق و جزئیات خاص تصمیم‌گیری می‌کنند. این گروه بیشتر به تحقیقات سرمایه‌گذاری خود توجه دارند و احساسی تصمیم‌گیری نمی‌کنند. سختگیری این گروه از افراد در پروسه تصمیم‌گیری باعث می‌شود تا تمایل کمتری به ریسک‌پذیری داشته باشند. مهندسین بیشتر در این گروه قرار می‌گیرند.

خودجوش و ناگهانی

سرمایه‌گذار خودجوش بیشتر بر اساس احساسات خود تصمیم‌گیری می‌کنند. این تیپ شخصیتی همیشه به تصمیمات سرمایه‌گذاری خود شک می‌کند و بیشتر به حرف دیگران گوش می‌دهد. به همین دلیل حجم معاملات این گروه از سرمایه‌گذاران بسیار بالاست. در واقع این تیپ شخصیتی بیشترین آستانه تحمل ریسک را دارد. معمولاً افراد جوان بیشتر در این گروه قرار می‌گیرند.

فردگرا

سرمایه‌گذار فردگرا بر اساس حقایق سفت و سخت تصمیم‌گیری می‌کند و کمتر به تصمیمات خود شک و تردید دارند. این تیپ شخصیتی طرز تفکر مستقلی دارد و به تحقیقات سرمایه‌گذاری خود بهای زیادی می‌دهد. به همین دلیل کمتر از سایرین ریسک گریز است. این گروه از افراد خودساخته هستند.

شارژ حساب فیبوگروپ با ارزان ترین نرخ بازار

از نرخ های بسیار بسیار رقابتی و ارزان ما برای شارژ حساب فارکس خود در بروکر فیبوگروپ بهره مند شوید