آیا رابطه‌ای میان شاخص VIX و قیمت بیت کوین وجود دارد؟

دوشنبه 22 آذر 1400 - 11:06

وقتی‌که کرونای امیکرون در اواخر ماه نوامبر بر بازار تأثیر گذاشت، قیمت بیت کوین و اکثر رمزارز های بازار وضعیت باثباتی داشتند. اما در ادامه بازارهای مالی یک هفته پر از ترس و وحشت را سپری کردند، به خصوص وقتی‌که اعلام شد شاید واکسن‌های فعلی در برابر کرونای امیکرون ایمنی ایجاد نکنند. با وجود همه نگران‌های ها و ترس‌ها، قیمت بیت کوین موقعیت خود را حفظ کرده بود. اما روزهای ۴ و ۵ دسامبر بود که قیمت بیت کوین تقریباً ۳۰ درصد سقوط کرد! سقوط‌های شدید و این چنینی است که باعث شده بسیاری از سرمایه‌گذاران از ورود به بازار رمزارز ها واهمه داشته باشند. در این میان اگر معامله‌گری بخواهد از اهرم یا اعتبار هم استفاده کند، در چنین نوساناتی به دردسر خواهد افتاد.
اما آیا رابطه‌ای میان شاخص VIX و بیت کوین وجود دارد؟ یعنی ترس سرمایه‌گذاران بازار وال استریت بر قیمت بیت کوین تأثیر دارد؟ شاخص VIX نشانگر وضعیت قراردادهای آپشن S&P 500 است. معامله گران سهام بسیار ریسک گریز هستند. در نتیجه وقتی‌که معامله گران S&P 500 از سقوط قیمت سهام نگران‌اند، خیلی سریع اقدام به خرید قراردادهای اختیار فروش (Put) خواهند کرد. با بالا رفتن تعداد قراردادهای اختیار فروش، شاخص VIX هم رشد خواهد کرد و نشانگر نگرانی سرمایه‌گذاران بازار سهام خواهد بود. به همین دلیل رشد شاخص VIX به معنی ترس و نگرانی سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکاست و به خوبی جریانات ریسک گریزی را نشان می‌دهد.
ظاهراً بیت کوین هم رفتار مشابهی دارد. زمانی که شاخص VIX به سطوح بالایی می‌رسد (جریانات ریسک گریزی)، فشارهای فروش در بازار رمزارز ها هم بیشتر می‌شود. ظاهراً سرمایه‌گذاران بیت کوین با فروش آن به دنبال جبران زیان‌های خود در بازارهای دیگر هستند! در برخی موارد این ادعا درست است. بایستی به این نکته توجه داشت که بیت کوین یک دارایی ریسکی است. به همین دلیل اگر دفعه بعد جریانات ریسک گریزی به راه افتاد، به احتمال زیاد قیمت بیت کوین هم به فاصله کمی سقوط خواهد کرد.