چرا بازار رمزارز های بزرگ کساد است؟

سه شنبه 7 دی 1400 - 9:16
نمودار روزانه کاردانو ADAUSD

بازار رمزارز – نمودار روزانه کاردانو ADAUSD

سال خوب رمزارز ها رو به پایان است و برخی از رمزارز های کوچک عملکرد نسبتاً خوبی داشته‌اند. پولکدات و کاردانو جزو رمزارز هایی بوده‌اند که حرکات قیمتی نسبتاً بزرگی را در معاملات روز دوشنبه به نمایش گذاشتند. هر یک از رمزارز های اشاره شده بیش از ۶ درصد رشد کردند، اما در ادامه بخشی از رشدهای اولیه خود را از دست دادند. در این میان بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین رمزارز بازار تغییر قابل توجهی نداشته و اتر هم در اطراف ۴ هزار دلار نوسان می‌کند.
از دید مت ملی، استراتژیست ارشد بازار در Miller Tabak، سلطه بیت کوین بر بازار تضعیف شده است. از نظر او علت کاهش تقاضا برای بیت کوین، تمایل سرمایه‌گذاران به یافتن رمزارز های جدید است. رشد تقاضا برای آلت کوین‌ها جای تعجبی ندارد، چون‌که بسیاری از رمزارز ها در سال ۲۰۲۱ رشد خوبی را تجربه کردند و به همین دلیل توجه بازار به بخش دیگری است. رمزارز هایی مثل دوج کوین، کاردانو و شیبا جای خود را به رمزارز های دیگری داده‌اند.
ماتی گرین اسپان مؤسس و مدیر شرکت Quantum Economics گفته که بیت کوین پیشرفت سریعی در اقتصاد جهانی داشته، اما به راحتی می‌توان دید که برخی از رمزارز های کوچک در حال سبقت گرفتن از بیت کوین هستند. اوضاع به ضرر بیت کوین بوده است. در واقع کل دارایی‌های تحت مدیریت در سرمایه‌گذاری بیت کوین ۲۰ درصد کاهش داشته و در ماه دسامبر به ۳۹ میلیارد دلار رسیده است.
پولکدات و کاردانو هر کدام در هفت جلسه معاملاتی اخیر بیش از ۲۰ درصد رشد کرده‌اند. رمزارز Axie Infinity هم در همین مدت ۱۸ درصد رشد داشته است. ماه دسامبر ماه پر نوسانی برای بیت کوین بوده است. بیت کوین از ابتدای ماه دسامبر ۱۰ درصد پایین آمده و در حال ثبت دومین ماه نزولی و متوالی است. تحلیلگران به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند که در مدیریت ریسک احتیاط کنند. آن‌ها وضعیت فعلی بازار رمزارز ها را با بازار سهام اینترنتی در سال ۲۰۰۰ مقایسه می‌کنند. بعد از ترکیدن حباب سهام شرکت‌های اینترنتی در سال ۲۰۰۰ تنها سهام شرکت‌هایی به رشد بلندمدت خود ادامه دادند که بهترین‌های بازار بودند.
از دید تحلیلگران تکنیکال هم بیت کوین ساختار صعودی به خود گرفته و اگر بتواند از مقاومت محدوده ۵۲ هزار دلاری عبور کند، می‌تواند تا میانگین‌های متحرک ۵۰ و ۱۰۰ روز هم بالا بیاید.