مقصر کیست؟ سیگنال یا معامله‌گر؟

یکشنبه 26 دی 1400 - 10:42

به احتمال زیاد شما هم این جملات را بارها شنیده‌اید: از سیستم سیگنال دهی کپی کردم و حسابم در سه روز ۷۰ درصد افت کرد! یا از فلان روش استفاده کردم و مارجین کال شدم. شاید در نگاه اول مقصر همان سیستم سیگنال دهی باشد که باعث ضرر و زیان معامله‌گر شده است. اما واقعیت چیز دیگری است. در این مقاله می‌خواهیم اهمیت مدیریت ریسک را بررسی کنیم و روشی ساده برای استفاده از سیگنال‌های آماده ارائه کنیم.
اجازه دهید به طور ساده این موضوع را بررسی کنیم. فرقی نمی‌کند که از چه روش معاملاتی استفاده می‌کنید. سیستمی که سیگنال می‌دهد چه کسی یا چه نرم‌افزاری است؟ حتی وین ریت سیگنال‌ها هم اهمیتی ندارد. تا وقتی‌که ریسک معاملات توسط خود معامله‌گر به درستی تعیین نشود، معامله‌گر بازنده بازی خواهد بود!
هیچ کامپیوتر و انسانی نمی‌تواند سیگنال‌های کامل و ۱۰۰ درصد تضمینی بدهد. شاید بتوان سیستم معاملاتی را در داده‌های تاریخی بازار تست کرد و سیستم هم به خوبی کارایی داشته باشد. اما نباید فراموش کرد که بازاری مثل بازار فارکس یک موجود غیر قابل پیش‌بینی است. سیستم‌های خوب می‌توانند سیگنال‌هایی بدهند که در اکثر مواقع به هدف می‌خورند، اما سیستمی که بتواند در ۱۰۰ درصد موارد سود ده باشد، وجود ندارد.
مدیریت ریسک ایده اصلی برای موفقیت در بازارهای مالی و حرفه معامله‌گری است. مدیریت ریسک مشخص می‌کند که در هر معامله چقدر باید ریسک کنید. یعنی چقدر می‌توانید در یک معامله ضرر کنید! برخی از معامله گران در هر معامله ۰٫۵ تا ۵ درصد از کل سرمایه را درگیر می‌کنند. برخی دیگر شاید درصدهای بالاتری را انتخاب کنند. معمولاً تعیین ریسک معاملات به درصد موفقیت سیستم معاملاتی و آستانه تحمل ریسک شخص بستگی دارد.

“اما اگر خیلی ریسک نکنم، سود معاملات هم خیلی زیاد نخواهد بود!”

این رایج‌ترین بهانه‌ای است که معامله گران پیش از اتخاذ تصمیمات احمقانه بیان می‌کنند. ریسک رابطه مستقیمی با بازدهی دارد. اما این رابطه بعد از یک سطح مشخصی از بین می‌رود و با بالا رفتن ریسک، بازدهی تغییری نمی‌کند. از سوی دیگر اگر موجودی حساب شما در فارکس خالی شود، دیگر پولی نخواهد ماند که بخواهید سود کنید. اگر زیادی ریسک کنید و بازار با گپ بزرگی شروع شود، نه‌تنها حساب معاملاتی شما پاک خواهد شد، بلکه شاید در مواردی بدهکار هم می‌شوید!
فرض کنید شما ۱۰ هزار دلار در حساب خود پول دارید. تصمیم می‌گیرید که در یک معامله ۵ هزار دلار را درگیر کنید. اگر شما برنده این معامله باشید، ۵ هزار دلار سود خواهید کرد و موجودی شما به ۱۵ هزار دلار خواهد رسید. اما اگر شما بازنده باشید، ۵ هزار دلار ضرر کنید، موجودی حساب شما ۵ هزار دلار خواهد شد. اگر در معامله دوم هم چنین مدیریت ریسکی داشته باشید و معامله دوباره با ضرر به پایان برسد، موجودی حساب شما به ۲٫۵ هزار دلار کاهش خواهد یافت.
در مثال بالایی مشاهده می‌کنید که اگر در دو معامله متوالی به اندازه ۵۰ درصد ریسک کنید و در هر دو معامله هم ضرر کنید، موجودی حساب شما از ۱۰ هزار دلار به ۲٫۵ هزار دلار کاهش می‌یابد (یک چهارم می‌شود!). یعنی باید چهار معامله با سود ۱۰۰ درصدی انجام دهید تا بتوانید به پول اول خود یعنی ۱۰ هزار دلار برسید! وقتی ریسک معامله به درستی تعیین نشود، سرعت سقوط معامله‌گر هم سریع‌تر خواهد بود.
حال فرض کنید ۱۰ هزار دلار سرمایه دارید، اما در هر معامله تنها ۵ درصد از کل سرمایه را در معاملات درگیر می‌کنید. اگر ریسک به ریوارد معامله یک به یک فرض شود، به این معنی است که در معامله ۵۰۰ دلاری (۵ درصد از ۱۰ هزار دلار) اگر سود کنید، ۵۰۰ دلار به دست می‌آورید و اگر ضرر کنید ۵۰۰ دلار از دست می‌دهید. به نظر شما برای این‌که ۱۰ هزار دلار به ۲٫۵ هزار دلار کاهش یابد، چند معامله زیان ده متوالی باید انجام شود؟ در مثال اول کافی بود که ۲ بار معامله در زیان بسته شود تا موجودی حساب به ۲٫۵ هزار دلار برسد. اما در مثال دوم، ۱۵ معامله زیان ده متوالی باید انجام شود تا موجودی حساب از ۱۰ هزار دلار به ۲٫۵ هزار دلار کاهش یابد!

چقدر ریسک کنیم؟

برخی از معامله گران از ریسک‌های کمتر مثل نیم درصد هم برای معاملات استفاده می‌کنند. این گروه از معامله گران محافظه‌کار یا ترسو نیستند! تنها به خود و سیستم معاملاتی اجازه می‌دهند تا خطاها و زیان‌ها را جبران کنند. معامله‌گری که در دو معامله یا حتی در یک معامله کل دارایی خود را می‌بازد، قمار باز است. معامله‌گری که در ۱۵ معامله متوالی زیان می‌کند، معامله‌گری است که نمی‌داند کی باید سیستم معاملاتی زیان ده را ترک کند! اما معامله‌گری که در ۵ معامله زیان می‌کند و هنوز بیش از ۸۰ درصد سرمایه خود را حفظ کرده، یک معامله‌گر حرفه‌ای است! چنین معامله‌گری توانسته بر ترس و طمع خود غلبه کند و در عین حال به خود فرصت داده که از سیستم معاملاتی پیروی کند و در صورت نیاز آن را تغییر دهد و از همه مهم‌تر، هنوز هم پشت سیستم است و از بازی اخراج نشده است.