تحلیل سنتیمنت فارکس: دیدگاه فعالین بازار فارکس در رابطه با آینده دلار آمریکا

پنجشنبه 23 دی 1400 - 12:41

مدیران پول در سرتاسر دنیا بر سر یک موضوع اتفاق‌نظر دارند: دلار را بفروشید و در سایر دارایی‌های مثل سهام اقتصادهای نوظهور و طلا سرمایه‌گذاری کنید!

صدای فروشندگان دلار آمریکا

تعداد سرمایه‌گذارانی که معتقدند دلار آمریکا به اوج خود رسید، بیشتر شده است. این در حالی است که یک ماه پیش همه طرفدار خرید دلار آمریکا بودند و سنتیمنت بازار نسبت به دلار آمریکا به صعودی‌ترین وضعیت ممکن از سال ۲۰۱۵ رسیده بود. مدیر دارایی k2 پیشنهاد کرده که دلار فروخته شود و به جای آن اوراق قرضه آسیایی و سهام اروپایی خریداری شود. شرکت مدیریت سرمایه Brandywine Globla Investment Management هم در حال خرید ارزهای کالایی است. شرکت Bleakley Advisory Group LLC هم تمایل به خرید طلا و نقره دارد.
مدیر پول در Brandywine که ماه گذشته اقدام به فروش دلار آمریکا در برابر دلار استرالیا و پزو شیلی کرده بود، گفته است که دلار به اوج خود رسیده است. منظور از به اوج رسیدن دلار این است که از این به بعد بیشتر شاهد افت دلار خواهیم بود. او معتقد است که دلار گران است و سرمایه‌گذاران مدت زیادی است که در دلار به عنوان خریدار باقی مانده‌اند. از نظر او، بزرگ‌ترین عاملی که باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا خواهد شد، بهبود رشد اقتصاد جهانی است.
شاخص دلار آمریکای بلومبرگ در معاملات روز چهارشنبه بیشترین کاهش از ماه مه تا به امروز را ثبت کرد و ۰٫۶ درصد پایین آمد. معامله گران بعد از انتشار داده‌های تورمی آمریکا اقدام به فروش دلار کرده‌اند. مدیران صندوقی هم که از قبل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و رشد سریع تورم را پیش‌بینی کرده بودند، بر فشارهای فروش در دلار افزوده‌اند. در واقع آن‌ها از معاملات خرید دلار خارج شده‌اند. بهبود رشد اقتصادی از آلمان تا چین باعث شده تا سرمایه‌گذاران به اقتصادهای خارج از آمریکا تمرکز کنند.
پیتر بوکوار، مدیر سرمایه‌گذاری در Bleakley Advisory Group در نیوجرسی آمریکا گفته است که رشد دلار آمریکا در سال گذشته میلادی تنها به این خاطر بود که فدرال رزرو پیش از بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن رو به سیاست‌های انقباضی آورد و به نظر من رالی صعودی دلار آمریکا به پایان رسیده است. او در ادامه گفته که در شرایط فعلی دوست دار طلا و نقره است و این دو فلز را جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا می‌داند.
سرمایه‌گذاران بر این باورند که کسری بالای آمریکا و رشد گسترده اقتصادی در سرتاسر جهان به نفع تمامی دارایی‌هاست و در این میان تنها دلار آمریکا بازنده خواهد بود. در دفتر ملبورن K2 Asset Management، جورج بوبوراس به دنبال فرصتی برای خرید دارایی‌های غیر دلاری است، از پزو شیلی گرفته تا اوراق قرضه کشورهای آسیایی شرقی. او گفته که اوج قیمتی دلار آمریکا را پشت سر گذاشته‌ایم و سرمایه‌گذاران به درستی مراحل افزایش نرخ بهره و بهبود اقتصادی را در قیمت‌ها پیش‌خور کرده‌اند. “فرصت‌های زیادی برای خرید اوراق قرضه و سهام از اقتصادهای نوظهور تا اروپا دیده می‌شود.”
استراتژیست ارشد بازار در Barings Investment معتقد است که افت ارزش دلار آمریکا بخشی از روند بهبود اقتصاد جهانی است. “بازار به این نتیجه رسیده است که شیوع گسترده اومیکرون یک بحران قابل مدیریت است. با بازگشت فعالیت‌های اقتصادی به وضعیت عادی، جریانات سرمایه به سایر بخش‌های اقتصادی دنیا هم بیشتر خواهد شد. به احتمال زیاد ارز اقتصادهای نوظهور از روند بهبود اقتصاد جهانی و جریانات سرمایه جدید بیشترین سود را خواهند برد.”

صدای خریداران دلار آمریکا

در حالی که فروشندگان دلار به دنبال فرصت برای تبدیل دلار به سایر دارایی‌های هستند، خریداران دلار هم معتقدند که هنوز خیلی زود است که بگوییم روند دلار تغییر کرده است.
تحلیلگر بازار در DailyFX، ایلیا اسپیواک گفته که افت اخیر دلار آمریکا تنها به این خاطر بوده که از نظر بازار، داده‌های تورمی به اندازه‌ای قوی نبوده‌اند که سرعت افزایش نرخ بهره را از این هم بالاتر ببرند. به خصوص که رئیس فدرال رزرو آمریکا هم پیش از انتشار داده‌های اقتصادی محافظه‌کارانه رفتار کرده بود. “من فکر نمی‌کنم که دلار آمریکا تشکیل اوج داده باشد. دلار به روند صعودی خود در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داد، اما خوب این طبیعت بازار است که در یک خط راست حرکت نکند.”
مدیران هج فاند ها هم نسبت به روند صعودی دلار آمریکا خوش‌بین هستند. آن‌ها حتی به دستورات خرید دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی هم اضافه کرده‌اند. به گفته Citigroup Global Markets Inc. نرخ‌های بهره آمریکا و خروج فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی معمولاً به ضرر اقتصادهای نوظهور است. استراتژیست سیتی گروپ معتقد است که علت عدم واکنش بازار فارکس به احتمال بالای افزایش نرخ بهره آمریکا این است که تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه هنوز تغییر قابل توجهی نداشته است.