آیا لحن بانک مرکزی ژاپن در رابطه با تورم تغییر می کند؟

یکشنبه 26 دی 1400 - 12:26

هفته گذشته ین ژاپن توانست در برابر اکثر رقبا تقویت شود و به روند نزولی چند هفته اخیر پایان دهد. جفت ارز USDJPY بزرگ‌ترین بازنده ترس‌ها از ویروس کرونا بوده است. ترس سرمایه‌گذاران از ویروس کرونای اومیکرون باعث شده تا تقاضا برای ین ژاپن هم افزایش یابد و در نتیجه USDJPY سقوط کند.
روند بهبود اقتصادی ژاپن از همتایان خود عقب مانده و باعث شده تا بانک مرکزی ژاپن هم نتواند سیاست‌های انبساطی پولی خود را کنار بگذارد. بانک مرکزی ژاپن اولین نشست تعیین نرخ بهره سال ۲۰۲۲ را در هفته پیش رو برگزار می‌کند. احتمال افزایش نرخ بهره از دید بازار صفر است. اما شاید لحن مقامات بانک مرکزی تغییر کند و به ریسک‌های تورمی اشاره شود. در واقع شاید مقامات بانک مرکزی ژاپن اعلام کنند که نرخ رشد تورم ژاپن از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی فراتر خواهد رفت.
با این حال بایستی توجه داشت که احتمال صعود تورم به بالای ۲ درصد بسیار کم است. به خصوص که نرخ رشد تورم خالص ژاپن کمتر از ۱ درصد است. در هفته پیش رو شاید ین ژاپن در واکنش به نشست بانک مرکزی نوسان کند، اما از آنجایی که سایر بانک‌های مرکزی دنیا به فکر افزایش نرخ بهره هستند، شاید ین دوباره تضعیف شود. چون‌که بانک مرکزی ژاپن هنوز برنامه‌ای برای خروج از سیاست‌های انبساطی پولی ندارد، چه برسد به اینکه به افزایش نرخ بهره فکر کند.