تقویم اقتصادی فارکس: نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا به ۱٫۸۴ درصد جهش کرد

سه شنبه 28 دی 1400 - 9:57
بازار فارکس: امروز داده های اشتغال انگلستان منتشر خواهند شد

شاخص‌های آتی سهام آمریکا افت کرده‌اند و شاخص‌های سهام آسیا هم بدون روند مشخصی نوسان می‌کنند. دوباره نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا جهش کرده و انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران در میان رشد سریع تورم تقویت شده است.
قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا در تمام سررسیدها کاهش یافت و در نتیجه نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ و ۱۰ ساله به سطوح قبل از بحران کرونا صعود کرده‌اند. فشارها بر فدرال رزرو برای افزایش زودهنگام نرخ بهره بیشتر شده است. در واقع رالی صعودی بازار نفت خام که باعث شده تا قیمت نفت خام برنت به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ برسد، محرک اتفاقات بازار اوراق قرضه بوده است. رشد قیمت نفت خام باعث تشدید فشارهای تورمی خواهد شد.
شاخص آتی سهام نزدک ۱۰۰ تقریباً ۱ درصد کاهش یافته و شاخص‌های آتی سهام اروپا و S&P 500 آمریکا هم منفی هستند. دیشب بازارهای مالی آمریکا تعطیل بودند. در آسیا هم شاخص سهام MSCI آسیا و اقیانوسیه کاهش یافته است. در بازار فارکس، دلار آمریکا تقویت شده و ارزهای کالایی سقوط کرده‌اند. بانک مرکزی ژاپن هم تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرده و در عین حال به برآوردهای تورمی خود هم دست نزده است. به همین دلیل ین ژاپن تضعیف شده است.
شاخص‌های سهام جهانی در سال ۲۰۲۲ سقوط کرده‌اند. در این میان افت شاخص‌های سهام آمریکا محرک اصلی سقوط بازارهای سهام جهانی بوده‌اند. سؤال اصلی که سرمایه‌گذاران بازار سهام جهانی با آن مواجه‌اند، این است که آیا گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی می‌تواند سنتیمنت صعودی بازار را احیا کند یا خیر؟ اکثر تحلیلگران بزرگ بازار امیدوارند که گزارش‌های خوب مالی شرکت‌های سهامی باعث احیای روند صعودی بازارهای سهام شوند.
در بازار انرژی، کاهش محدودیت‌های کرونایی باعث شده تا دوباره خوش بینی‌های به رشد تقاضای جهانی نفت خام تقویت شود. در این میان ذخایر نفت خام آمریکا هم سیر نزولی دارد و همچنین برخی از تولیدکنندگان نفت خام هم در تولید خود به مشکل خورده‌اند. پیش بینی شده که قیمت نفت خام در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ دلار هم خواهد رسید. در بازار رمزارز ها فشارهای فروش ادامه دارند و قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۲ به اندازه ۹ درصد سقوط کرده و در محدوده ۴۲ هزار دلاری نوسان می‌کند.