تقویم اقتصادی فارکس: نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا به نزدیکی ۱٫۹۰ درصد رسید!

چهارشنبه 29 دی 1400 - 11:51
بازار فارکس – نمودار روزانه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا

فشارهای فروش در شاخص‌های سهام جهانی ادامه دارند. رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا عامل اصلی سقوط شاخص‌های سهامی است. احتمال افزایش زودهنگام و سریع نرخ بهره فدرال رزرو جهت مقابله با فشارهای تورمی بر بازارهای مالی فشار آورده است.
شاخص سهام MSCI آسیا و اقیانوسیه برای پنجمین جلسه معاملاتی متوالی سقوط کرده است. بازار سهام ژاپن با ۳ درصد افت بیشترین کاهش را داشته است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا هم بعد از سقوط دیشب بورس سهام نیویورک، سقوط کرده‌اند. در بازار اوراق قرضه، کاهش قیمت‌ها و در نتیجه آن بالا آمدن نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری نشانگر انتظارات نرخ بهره‌ای بازار است. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا در حال حرکت به سمت ۲ درصد است. در زمان نوشتن این گزارش، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا به محدوده ۱٫۸۹۵ درصد رسیده است.
حدس و گمان‌ها در رابطه با افزایش بیش از ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آمریکا در ماه مارس زیاد شده است. معمولاً فدرال رزرو در هر مرحله افزایش نرخ بهره، به اندازه ۰٫۲۵ درصد نرخ بهره را بالا می‌برد، اما از دید بازار، شاید فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه مارس ۰٫۵۰ درصد افزایش دهد. بازار اوراق قرضه استرالیا و نیوزیلند هم تحت فشار فروش قرار دارند. نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آلمان هم برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ وارد محدوده مثبت شده است.
در بازار فارکس، شاخص دلار آمریکا اندکی نسبت به دیروز افت کرده است. در بازار نفت خام، رالی صعودی قیمت‌ها ادامه دارند. در چین، واگرایی سیاست‌های پولی بانک مرکزی چین با آمریکا ادامه دارد. بانک مرکزی چین گفته که از تمام ابزار پولی برای حمایت از اقتصاد این کشور استفاده خواهد کرد.
شاخص‌های سهام جهانی، سال میلادی جدید را با نوسانات شدید شروع کرده‌اند. سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکا، شیوع کرونای اومیکرون و ریسک کاهش درآمد شرکت‌های سهامی به خاطر بالا رفتن هزینه‌ها عامل اصلی نوسانات شدید بازارهای سهام بوده‌اند. در این میان بالا رفتن نرخ بازدهی اوراق قرضه هم باعث شده تا سرمایه‌گذاران در رابطه با قیمت دارایی‌ها تجدید نظر کنند.
داده‌های اخیر اقتصاد آمریکا هم نشان می‌دهند که فعالیت‌های اقتصادی در ایالت نیویورک آمریکا در ماه ژانویه کاهش یافته است. ظاهراً اومیکرون بر فعالیت‌های اقتصادی این منطقه آسیب وارد کرده است. تحلیلگران با این سؤال مواجه هستند که آیا فدرال رزرو با تمام قوا به جنگ با تورم خواهد رفت؟ یا به دلیل افت شاخص‌های اقتصادی، فدرال رزرو به تدریج و آهسته نرخ‌های بهره را بالا خواهد برد؟