فاصله بین عرضه و تقاضای جهانی نفت خام به سرعت در حال کاهش است!

چهارشنبه 29 دی 1400 - 15:35
بازار نفت خام – نمودار روزانه نفت خام سبک WTI

قیمت نفت خام به بالاترین سطوح از اکتبر ۲۰۱۴ رسیده است. به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، فاصله عرضه و تقاضا بیش از پیش‌بینی‌های قبلی کاهش یافته و رشد تقاضای جهانی نفت خام در میان شیوع اومیکرون ادامه یافته است.

مازاد عرضه نفت خام در حال از بین رفتن است!

مازاد عرضه جهانی در حال کاهش است و در عین حال رشد تقاضا هم در حال رسیدن به سطوح قبل از بحران کروناست. به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، فاصله بین عرضه و تقاضا در حال کاهش است. این یعنی سطح تولید نفت خام همچنان پایین است و مصرف هم روز به روز بیشتر می‌شود.
قیمت نفت خام در بازار آتی نیویورک از ۸۷ دلار عبور کرده است. رشد قوی تقاضا در میان افزایش آرام عرضه نفت خام اوپک پلاس و همچنین اختلال در عرضه نفت خام تولیدکنندگان بزرگ در هفته‌های اخیر تشدید شده است. وضعیت به گونه‌ای است که بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده که قیمت نفت خام برنت در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ دلار خواهد رسید. در این میان تنش‌ها در خاورمیانه هم افزایش یافته است.

سطح ذخایر نفت خام همچنان سیر نزولی دارد

سطح ذخایر تجاری نفت خام هم پایین آمده و در سال جاری میلادی میزان تقاضا می‌تواند به رکوردهای جدیدی صعود کند. در چنین شرایطی هر گونه اختلال در بخش عرضه جهانی نفت خام می‌تواند واکنش شدید بازار را در پی داشته باشد. رشد قیمت نفت خام می‌تواند فشارهای تورمی را هم تشدید کند. این خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان بزرگ دنیا نیست، به خصوص که بانک‌های مرکزی آن‌ها در حال مبارزه با فشارهای تورمی است.
به گزارش IEA، سطح ذخایر جهانی نفت خام در طول ۱۲ ماه گذشته سیر نزولی داشته است. سطح ذخایر نفت خام جهانی از بالاترین سطوح خود در ماه مه سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیارد بشکه پایین‌تر آمده است.