تقویم اقتصادی فارکس: فشار های فروش در بازار اوراق قرضه متوقف شده اند

پنجشنبه 30 دی 1400 - 10:01
بازار فارکس – تقویم اقتصادی فارکس

شاخص‌های سهام آسیا و آتی آمریکا در معاملات امروز اندکی رشد کرده‌اند. به نظر می‌رسد که سنتیمنت بازار در حال تغییر است. توقف فروش‌های گسترده در بازار اوراق قرضه و همچنین سیاست‌های حمایتی چین عامل اصلی جریانات ریسک‌پذیری بازارهای مالی بوده‌اند.
حرکت نزولی پنج روز اخیر شاخص سهام MSCI آسیا و اقیانوسیه متوقف شده است. بازار سهام هنگ‌کنگ بیشترین رشد را داشته است. شاخص‌های آتی سهام اروپا و آمریکا هم در محدوده مثبت قرار گرفته‌اند. این در حالی است که دیشب شاخص سهام S&P 500 به اندازه ۱ درصد افت کرد. شاخص سهام نزدک هم با سقوط بیش از ۱۰ درصدی از اوج قیمتی ماه نوامبر به طور رسمی وارد فاز اصلاح شده است.
فشارهای فروش در بازار اوراق قرضه که باعث بالا رفتن نرخ بازدهی آن‌ها شده بود، متوقف شده است. با این حال نرخ بازدهی اوراق همچنان در سطوح بالایی قرار دارد، چون‌که نگرانی‌ها از رشد سریع تورم و افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی دنیا از بین نرفته‌اند. در بازار فارکس، شاخص دلار آمریکا تغییر اندکی داشته است. قیمت نفت خام توانسته رشدهای اخیر را حفظ کند و قیمت اونس طلای جهانی هم به بالاترین سطح دو ماه اخیر صعود کرده است. در استرالیا هم دلار استرالیا واکنش مثبتی به کاهش نرخ بیکاری این کشور نشان داده است.