دلار آمریکا در سال ۲۰۲۲ چقدر گران خواهد شد؟

پنجشنبه 30 دی 1400 - 12:43
نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا 20 ژانویه 1 1
بازار فارکس – نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا

دلار چقدر می‌تواند در سال ۲۰۲۲ تقویت (گران) شود؟ جیمز لرد تحلیلگر بازار فارکس در مورگان استنلی در پاسخ به این سؤال گفته که دلار با تشکیل اوج (و سقوط) فاصله کمی دارد.

بهترین زمان برای خروج از معاملات خرید دلار است!

“ما بر این باوریم که دلار فاصله کمی با اوج قیمتی دارد. حتی ما دیدگاه خود در رابطه با روند دلار آمریکا را از صعودی به خنثی تغییر داده‌ایم. ما از ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ بر این باور بودیم که روند دلار صعودی است، اما این دیدگاه تغییر کرده و از این به بعد دلار آمریکا بدون روند مشخصی نوسان خواهد کرد.
فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نرخ بهره است و اولین مرحله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می‌تواند اولین نشانه از پایان رشد دلار آمریکا باشد. معمولاً دلار آمریکا در ماه‌های قبل از افزایش نرخ بهره تقویت می‌شود، اما بعد از افزایش نرخ بهره سقوط می‌کند. این بهترین مثال از پدیده خرید با شایعات و فروش با اخبار است. اگر این پدیده تکرار شود و فدرال رزرو هم از ماه مارس مراحل افزایش نرخ بهره را شروع کند، تشکیل اوج در دلار آمریکا تائید خواهد شد.
چیزی که ما اخیراً شاهدش بودیم، این بوده که بانک‌های مرکزی دیگر هم به افزایش نرخ بهره فکر می‌کنند. افزایش نرخ بهره در سایر کشورها می‌تواند افزایش نرخ بهره آمریکا را خنثی کند و تأثیر افزایش نرخ بهره بر دلار آمریکا را از بین ببرد. ما فکر می‌کنیم که بهترین زمان برای سرمایه‌گذاران است تا از دستورات خرید دلار خارج شوند و یا حداقل وارد معاملات جدید خرید دلار نشوند.”